İlk Meclisten Arda Kalanlar...

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci döneminin ilk meclis toplantısında beş yıl önce olduğu gibi yerimi aldım ve izledim. Beş yıl öncesi ile bugünü kıyaslamak isterim.

Öncelikle meclis oturum düzeni değişmiş. Eskiden CHP’li üyeler salonun seyirciye göre sol kısmında MHP ve AK Parti grubu da salonun seyirciye göre sağ tarafında otururdu. 2019’un ilk meclisinde öncelikle bunun değiştiğini gördük. İlk yorumum, “CHP herhalde basın locasına daha yakın olmak istiyor” şeklinde idi. Sebep bu olmasa da vardır bir nedeni.

Geçici divanın oluşmasından sonra parti sözcüleri CHP’den Fatih Atay, AK Parti’den Nuri Güler, İYİ Parti’den Cihan Demirel ve MHP’den Zeki İnal yeni dönemin Aydın’a hayırlı olmasını ve şehrimizin menfaatine olacak her kararın arkasında olacakları mesajını verdiler. Birlik ve beraberlik adına atılabilecek en olumlu adım ve duyulacak en güzel sözlerdi.

İlk olarak 2014’te AK Parti-MHP ortak hareket etme kararı almış. Neredeyse eşit olan dengede Karpuzlu’nun MHP’li belediye başkanı Tuğrul Ozan ve Hüsamettin Ayaz oturuma katılmayarak dengeleri CHP’den yana değiştirmeyi başarmışlardı. Zaten ilerleyen günlerde Tuğrul Ozan partisi MHP’den istifa ederek bir süre tarafsız kalıp daha sonra da CHP’ye geçmişti. Ozan, “Bunu Karpuzlu halkına hizmet vermek için yaptım” dese de bir sonra ki seçimde Karpuzlu halkı bunu kabul etmediğini gösterdi.

2018’de CHP-İYİ Parti’nin ittifakı büyükşehir meclisinde MHP-AK Parti ittifakından sayıca fazla. Yaklaşık 44 üyeye karşı 37 üye. Bu üstünlük öncelikle katip üyelerinin belirlenmesinde etkili oldu. Bir önceki dönem DSP, CHP, MHP ve AK Parti’den birer üyenin yer aldığı divan katipliği tamamı CHP ve İYİ Partili ve hepsi bayan üyelerden oluştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nda beş yıl önceki stres artık yok. Deneyim kazanmış ve kendine güveni ile meclisi bir önceki dönemin ilk oturumuna göre çok daha rahat yönetti. 2014-2019 kıyaslandığında artık çok daha sakin büyükşehir meclisleri yaşanacağına inanıyorum. Öncelikle artık oy oranı bakımından meclis çoğunluğunu ele geçirmiş bir başkan var. Bir önceki dönemin grup sözcüleri ile kıyasladığımızda daha önce MHP ve AK Parti’nin grup sözcüleri çok agresif bir tavırla konuşurlardı. AK Parti’den Nuri Güler’i tanımıyorum henüz ama MHP’li Zeki İnal’ın çok sağduyulu bir tavır takınacağına (kendisini tanıdığım kadarıyla) inanıyorum. Ama her şeyden önce gruplar arası bir tartışmada CHP sözcüsü Fatih Atay’ın herkesi susturacak bilgisi ve hitabet gücü olduğunu birkaç meclis toplantısında herkes görecektir.

Yeni dönem hayırlı olsun büyükşehir meclisi. Aydın’ın yapılacak çok projesi var. Önünüzde de tam beş yıl var. Tek temennim sizlerin arkasından çok güzel işler yaptı başlıkları atarak başardıklarınızı bir bir yazabilmek…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?