İtalya’da Üniversite Okumak Tercih Ediliyor Mu?

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birinde yaşamak ve yaşarken İtalya’da üniversite okumak birçok gencin hayalidir. Roma, Pompei, Vezüv, Tapınaklar Vadisi ve Vatikan gibi eşsiz yerlere yakın olup öğrenciliği esnasında bunları gezebilme olanağı da sunmaktadır. Üniversite eğitimini böyle bir ortamda yapmanın insanlara, dünyaya farklı bakış açısı geliştireceği ve bu sayede yaratıcılıklarını artıracakları kesindir.

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birinde yaşamak ve yaşarken İtalya’da üniversite okumak birçok gencin hayalidir. Roma, Pompei, Vezüv, Tapınaklar Vadisi ve Vatikan gibi eşsiz yerlere yakın olup öğrenciliği esnasında bunları gezebilme olanağı da sunmaktadır. Üniversite eğitimini böyle bir ortamda yapmanın insanlara, dünyaya farklı bakış açısı geliştireceği ve bu sayede yaratıcılıklarını artıracakları kesindir.

İtalya tarihte Rönesans’a beşik olmuştur. Sanat ile sistemde olan köklü değişimler ile bilimin de önünde yepyeni yollar açılmıştır. Bu eğitime de yansımıştır. Bu yüzden İtalya üniversiteleri Avrupa ülkelerinde kabul görmekte olan saygın üniversitelerdir.

Bu yüzden İtalya yaşamak ve üniversite eğitimi ile tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Aynı sebeple birçok genç tarafından Avrupa’da eğitim için hayal edilen bir ülkedir. Bu olanak artık gençlere sunulmaktadır.

İtalya'da Mimarlık Eğitimi Nasıldır?

Mimari şaheserleri ile ünlü ülke İtalya mimarlık eğitimi ile de dünyada saygın bir yer tutmaktadır. Severeus’un Kemerinden çok sayıda tarihi Bazalikaya, Kolezyum’dan Pisa kulesine kadar dünyaca ünlü mimari yapı ile donatılmış ülke mimari eğitimin alınacağı dünyadaki en güzel ülkelerden biridir.

Sanat, Rönesans hareketi ile kazandığı boyut ve ivmesini artırmıştır. Her köşesi incelenmesi gereken eserler ile dolan ülkede mimari eğitim almak öğrenciye kendini geliştirmesi yollarını da açmaktadır. Eğitim çevrenin zenginliği ile desteklenmektedir.

İtalya da alınacak mimarlık diploması mavi diplomadır. Yani ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Tüm dünya, İtalyan eğitim kurum ve üniversitelerine saygın eğitim kurumları olarak bakmaktadır. Aynı zamanda iki yıllık İtalya’da yüksek lisans eğitimi olanağı da alınabilmektedir. Üniversite eğitimi sonrası yüksek yapma olanağı da mümkündür. Bir yıllık tezsiz master alma dünyada çalışma hayatına başlayınca mimarlara saygınlık kazandırmaktadır.

İtalya'da Tıp Fakültesi Eğitimi Nasıldır?

Aynı şekilde mavi diploma verilen İtalya Tıp Fakülteleri ile Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de geçerli bir eğitim verilmektedir. Önceleri sadece İtalyanca olan eğitim, günümüzde İngilizce de verilmektedir. Bu sayede birçok öğrenci ve aile tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Tıp Fakültesi bitirmek insanlara iyi bir gelecek sağlar. Bunun yanı sıra her toplumda tıp eğitimi almış kişiler saygınlıkla karşılanmaktadır. İtalya da eğitimini tamamladıktan sonra birçok kişi oturma izni alıp çalışma olanağını da kullanmak istemektedir. Bu da olanaklar içindedir.

Tıp eğitimi almak için öğrencinin 12 yıllık temel eğitimini tamamlamış olması şarttır. İkici olarak üniversite barajını aşmış olmalıdır. Ya da bir başka üniversiteye kayıt yaptırmış olmalıdır. Eğer bu şartların sadece 12 yıllık eğitimi varsa o zaman özel üniversitelerin kendi sınavına girmeleri gerekir. Ya da tercihleri devlet tıp fakültelerinde eğitim görmek ise IMAT sınavına girebilirler.

İtalya'da Mühendislik Eğitimi Nasıldır?

Birçok öğrencinin İtalya’da mühendislik eğitimi almak hayali vardır. İtalya’nın tüm dünyada tanınmış iyi eğitim kurumlarından mezun olmak hayata bir adım daha önde başlamalarına sebep olacaktır.

İngilizce ya da İtalyanca eğitim alıp, birçok ülkede saygınlık ile anılan eğitim standardı ile anılan bir üniversiteden mezun olmak, hemen her öğrencinin isteğidir. Eğitim sonrası kolay iş bulma ve yurt dışı ülkelerde çalışma olanağına sahip olma hayal edilen bir şeydir. Bütün bu istekler ancak eğitim ile başlayabilir. İşte bu yüzden İtalya en tercih edilen ülkeler arasında baş sırada yer almaktadır.

Sanat dalında eserlerinin yanı sıra dünyanın en büyük mühendislik zekâsına sahip Leonardo Da Vinci’yi yetiştirmiş topraklarda mühendislik eğitimi almak bir ayrıcalıktır. Mühendisliğe kazandırdığı altın oran ile yeni yollar açan sanatçı bugünün İtalyan mühendisliğine katkıları ile bilinmektedir. Tüm mühendislik eğitimi almak isteyenlerin saygın bir eğitim için İtalya’yı tercih etme sebepleri kısacası çoktur.

İtalya'da Burslu Okumak Mümkün Müdür?

İtalya’da eğitim olanakları araştırılırken maliyetleri de göz önünde bulundurulması doğaldır. İtalya'da burslu okumak mümkün müdür sorusuna da cevap aranmaktadır. İtalya sosyal bir devlettir. Yalnızca İtalyan öğrenciler değil, eğitim görmek için dünyanın çeşitli yerlerinden gelen öğrencilerin de eğitim olanaklarını devlet desteklemektedir.

Devletin eğitimi desteklemek için verdiği burslar dışında, üniversitelerin özel yetenekli ve başarılı öğrenciler için sunduğu burs olanakları da mevcuttur.

Bütün bunların yanı sıra öğrenim gören bireylerin haftada yirmi saat çalışma izinleri de vardır. Alınan devlet bursları ve destekler öğrencinin hayatını tam olarak karşılayamaz ama büyük destek olmaktadır. Özel yetenekli olduğu için burs alan öğrencilerin bursları yaşamı sürdürmeye yeterli olabilmektedir.

Sosyal devlet olan İtalya’da devlet üniversiteleri ücretsizdir. Sadece yıllık kayıt harcı istenmektedir. Öğrencinin ailesinin aylık gelirine göre burslar alınabilmekte ya da öğlen yemeğini ücretsiz yeme olanağı verilmektedir.

İtalyanca Dil Okulları Nasıl Hizmet Sunuyor?

İtalya’da eğitim İtalyanca ve İngilizce olabilir. Ama yaşanılan ülkenin dilini bilmek elbette öğrenciye büyük kolaylık sağlayacaktır. Dili en düzgün şekilde öğrenmenin yolu o dilin kullanıldığı ülkede hatasız olarak öğrenmektir. Bu yüzden birçok öğrenci İtalya’da dil öğrenme yolunu seçmektedir. Öğrencilerin dil konusunda yeterlilikleri ilk önce ölçülmektedir. Seviyelerine göre sınıflara ayrılmaktadırlar. Bu şekilde eğitim aynı seviyedeki öğrenciler ile daha iyi sürdürülebilmektedir.

Dil öğrenmek için seçim yaparken şuna dikkat etmek gerekir. Gündelik yaşamda kullanacağınız dili öğrenmek ile işe başlayabilirsiniz. Sonrasında alacağınız eğitim doğrultusunda veya hobileriniz doğrultusunda teknik dil öğrenme kurslarına devam ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

İtalya’da yaşarken dil öğrenmek, sürekli dil eğitimi dışında pratik yapmak zorunda olacağınız için çok daha kolay olacaktır. Dil öğrenerek yalnızca günlük yaşamı rahat yaşamak olanağı yakalamayacaksınız. Öğrendiğiniz dil sizin geleceğinizde kapılar açmakta bir anahtar olacaktır.

İtalya'da Üniversite Okumanın Avantajları

İtalya tüm Avrupa’da kabul gören mavi diploma verdiği için birçok kişi tarafından avantajlı bulunmaktadır. Elbette daha farklı avantajları da vardır. Bunlardan biri de sosyal bir devlet olan İtalya’daki devlet üniversitelerinde harç dışında üniversite ücreti olmamasıdır.

Özel üniversiteler özel yetenekli öğrencileri yetenek bursları ile desteklemekte ve bu sebeple başarılı öğrenciler tarafından seçilmektedir. Saygın bir üniversitede eğitim görmek ve bu esnada tüm güzellikleri ile İtalya’yı yaşamak öğrenim yıllarına renk katmaktadır. Avrupa’da her ülkede ve ülkemizde iş bulmak isteyenler için bir olanaktır.

Pava Education danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak daha geniş bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda öğrenci vizesi ile ilgili danışabilirsiniz. Burs ve indirim başvurularınız içinde yardım alabilirsiniz. Dil kursları hakkında bilgilendirilirsiniz. Kısacası her konuda destek vermeye hazırız. Amacımız İtalya'da üniversite okumanın avantajları taleplerini kitlede yaygınlaştırmak ve geleceğe güçlü adımlarla ilerlerken sizin yanınızda olmaktır, ayrıca hizmetlerimiz, sorularınız ve daha fazla detay için lütfen https://pavaedu.com/ adresi üzerinden iletişime geçiniz.

08 Oca 2022 - 23:02 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?