Reklamı Kapat

“Ek zam ve refah payı, kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar hakkıdır”

Ek zam ve refah payı uygulamasının en kısa sürede hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Şefik Kervan, “Ek zam da refah payı da kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar helal, hakkıdır.” dedi.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilciliği, memur ve emeklilere yönelik ek zam ve refah payı talepleri için Efeler ilçesindeki Sevgi Yolu’nda bir araya geldi. Açıklama sırasında, Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Haber Sen Şube Başkanı Şefik Kervan, Türkiye Kamu Sen Aydın İl eski Temsilcisi Ahmet Bozkurt, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Doğan, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Veli Yıldırım, Türk Büro Sen Şube Başkanı M. Kamil Taşkır, Türk Tarım-Orman Sen Şube Başkanı Ahmet Koç ve eski başkan Ahmet Erdönmez, Türk İmar Sen İzmir Şube Başkan Yardımcısı Yasin Tilki ve Türk İmar Sen Aydın İl Temsilcisi Hasan Çetin, Türk Diyanet Sen Şube Başkanı Nadir Baylar, Türk Yerel Hizmet Sen Şube Başkanı Engin Tulumbacı, Türk Ulaşım Sen İl Temsilcisi Süleyman Türk ve üyeler hazır bulundu. Türk Bayraklarıyla etkinliğe katılan sendika üyeleri, hazırladıkları dövizlerle taleplerini yineledi.

“MEMUR VE EMEKLİLERİMİZ, TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZ DURUMDA”


Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin memur ve emeklileri ekonomik sıkıntıya soktuğunu belirten Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi Şefik Kervan, “Geçen sene bu günlerde 1 dolar 7,90 TL idi bugün 14,3 lira, artış yüzde 81. Geçen sene bugünlerde çeyrek altın 724 lira idi bugün 1320 lira, artış yüzde 82. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7 bin 770 lira idi bugün 9642 lira, artış yüzde 24. Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Erime yüzde 35,6. Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alınabiliyor. Erime yüzde 37. Enflasyon resmi rakamlara göre bile yüzde 21,31 ama memur maaşına yapılan zam enflasyon farkı da dahil yüzde 16,4. Erime yüzde 4,91. Neresinden tutsak elimizde kalıyor, neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır.” diye konuştu.

“TİMSAH GÖZYAŞI DÖKÜYORLAR”


Kervan, “Daha 3 ay öce, önümüzdeki yıl için yüzde 5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor. Biz, o zaman da söyledik. ‘Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. Gelin bu metne imza atmayın.’ diye çağrıda bulunduk. O zaman, memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar.
Bakın yalnızca 1 yıl içinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücü aylık tam bin 87 lira eridi. Bu erime memurun alacak hanesinde dururken, yüzde 35-40’lara dayanan gerçek enflasyon karşısında memura ve emekli, yüzde 5+7 zam ile 2022 yılını tamamlayamaz. Aylık enflasyon rakamları resmi olarak bile yüzde 3-4’lere dayanmışken, verilecek yüzde 5 artış bir aylık enflasyonu bile karşılamıyor. Zaten ocak ayında alınacak yüzde 5 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecek. Yani bu şartlar altında 2022’de memura gerçek anlamda hiç zam yapılmayacak, maaşlar mum gibi erimeye devam edecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir.” şeklinde konuştu.

“SUYA YAZILAN VAATLERLE KARIN DOYMUYOR”


Enflasyon farkının da alım gücünde bir telafi içermediğini, aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olmaktan öteye gitmediğini dile getiren Kervan, “Ama her ne hikmetse kamuoyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır. Halbuki kamuoyundaki rakamlarla memurlarımızın eline geçen rakamlar arasında dağlar kadar fark vardır. Doları, Avroyu, altını artık takip edemiyoruz. Raflardaki ürün fiyatları sürekli artıyor. Durum böyleyken memurlarımız göstermelik zamlardan bıkmış durumdadır. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez. Verdiğiniz zam, enflasyonun altındaysa buna zam denemez. Biz alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Emekli yüzünün gülmesini bekliyor. Yardımcı hizmetliler genel idari hizmetler sınıfına geçmeyi bekliyor. Yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş talep ediyor. Sözleşmeliler kadro bekliyor ama enflasyon beklemiyor. Meseleleri halının altına süpürünce sorunlar çözülmüş olmuyor. Suya yazılan vaatlerle karın doymuyor. Cep delik, cepken delik, boş tencere kaynamıyor.” dedi.

“BİZ, HAKKIMIZ OLMAYAN HİÇBİR KONUYU VE MEBLAĞI TALEP ETMİYORUZ”


Toplu sözleşmenin nasıl bir facia olduğunu şimdi herkesin yaşayarak anladığını belirten Kervan, “Biz o gün toplu sözleşmeyi kabul etmedik, bu günlerin geleceği gün gibi aşikardı. Daha 3 ay sonrasını bile görmekten aciz olanlar yetkili olunca, bu hezimet de kaçınılmaz oluyor. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Hükümet, ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorundadır. Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir. Yüzde 5+7’nin artık hedef enflasyonla da alakası kalmamıştır. Bu nedenle 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, harcamalardaki artışı karşılayacak kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam, reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz. Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

“HAK ETTİĞİMİZ PAYI İSTİYORUZ”


Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin daha başlamadan geçersiz kaldığının gün gibi aşikar olduğunu ifade eden Kervan, “Sayın Bakan da Hükümet yetkilileri de bu gerçeği kabul etmiştir. Öyleyse gelin çok geç olmadan memurun ve emeklinin bütçesindeki bu yangını ek zam ve refah payı uygulaması ile söndürün. Ek zam ile zararları karşılayın. Refah payı ile gerçek anlamda zam yapın, alım gücümüzü yükseltin. Biz, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Biz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşamasını istiyoruz. Ek zam da refah payı da kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar helal, hakkıdır. Milyonlarca kamu çalışanı, emekli ve aile bireyleri, zaten imzalandığı anda dahi ekonomik geçerliliği olmayan toplu sözleşmenin revize edilmesini beklemektedir. İğneden ipliğe her şeye zamlar yağmur gibi yağarken 25 milyon vatandaşımız, maaşına gerçek bir zam beklemektedir. Ekonomik olarak zor günler geçiren milyonların umutlarını boşa çıkarmaya hiç kimse cüret etmesin ve derhal ek zam ve refah payı uygulamasını hayata geçirsin diyoruz.” şeklinde konuştu.

15 Ara 2021 - 15:58 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündem

Muhabir  Mehmet Kavasgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet BOZKURT - Katılımcıları kutluyorum,Kamu çalışanlarının sesini duyurduğunuz için teşekkürler.??????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 20:56

Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?