Reklamı Kapat

Aydın’da satılık daire fiyatları el yakıyor!

Aydın’da satılık daire fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 55,8 oranında artış gösterdi. Son iki yıldaki artış oranı yüzde 114’e ulaştı.

 

Aydın’da satılık daire fiyatları el yakıyor!

Aydın’da satılık daire fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 55,8 oranında artış gösterdi. Son iki yıldaki artış oranı yüzde 114’e ulaştı. Ekim ayında Aydın’da 3 bin 196 adet konut satışı gerçekleşirken yılın ilk on ayında Aydın’da satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 oranında azalarak 24 bin 961 adede geriledi.

Ülke genelindeki konut satışları Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 6,6 oranında düşüş göstererek 137 bin 401 düzeyinde gerçekleşti. Ocak-Ekim ayları arasındaki on aylık dönemde gerçekleşen konut satışları ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 oranında düşüş kaydetti ve 1 milyon 86 bin 539 adede geriledi. Geçen yıl konut kredisi faizlerinde yapılan indirim kampanyaları ile patlayan konut satışları göz önüne alındığında bu normal bir durum sayılabilir. Ancak yeni konut satışlarında son üç yıldır devam eden gerilemenin bu sene de devam edeceği anlaşılıyor. Bu yılın ilk on ayında ikinci el konut satışları 757 bin 469 adede ulaşarak toplam satışların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturdu. Öte yandan yabancıların konut alımları Ekim ayında 5 bin 893 adet düzeyinde gerçekleşirken Ocak-Ekim döneminde yabancılar tarafından satın alınan konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki artış trendi, maliyetlerin tırmanışından ötürü hız kesmeden sürüyor. Aydın Kuşadası satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 61,5 oranında artış gösterdi. Döviz kurlarının tarihi rekor seviyelere ulaştığı şu günlerde yabancılara konut satış rakamlarının daha da artması beklenebilir. Son üç ayda T.C. Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı toplamda 400 baz puanı bulan indirimlerin hemen ardından kamu bankaları da konut kredisi faiz oranlarında indirimlere gittiler. Ancak gelen faiz indirimleri ve uygulanan yeni ekonomi politikasının etkisiyle fırlayan döviz kurları maliyetler üzerinde büyük etki yaratacak. Konut fiyatlarında geçen yıl başlayan rallinin dövizdeki yükselişin yaratacağı enflasyon dalgası nedeniyle önümüzdeki sene de devam edeceği öngörülüyor. TUİK tarafından en son Eylül ayı rakamlarına göre açıklanan inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,5 oranında artış kaydetti. Yine TUİK’in açıkladığı Ekim ayı üretici fiyat endeksi ise son 20 yılın zirve rakamına ulaşarak yıllık bazda yüzde 46,31 oranında artış gösterdi. T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan resmi rakam olan Eylül ayı konut fiyat endeksi, son bir yılda yüzde 35,5 oranında artış sergileyerek tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Aydın satılık daire fiyatları ne kadar?

Aydın ilinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 55,8 oranında artış sergiledi. Aydın satılık daire fiyatları ortalaması Ekim ayında 3+1 daireler için 689.000 TL oldu. Global emlak arama motoru Flatfy’ın Türkiye’deki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin emlak ilanları veritabanını baz alarak hazırladığı rapora göre Kuşadası’nda satılık daire fiyatları yıllık yüzde 59,6 oranında artış gösterdi. Kuşadası ilçesinde 3+1 dairelerin Ekim ayı ortalama satış fiyatı 776.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Aydın Efeler satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 27,3 artış sağlarken 3+1 daireler için Ekim ayı ortalama satış fiyatı 368.000 TL düzeyinde seyretti. Didim satılık daire fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 60,2 oranında artış kaydetti. Didim’de 3+1 dairelerin Ekim ayı fiyatları ortalama 724.000 TL şeklinde oluştu. Nazilli’de daire fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 28,5 artış gösterirken 3+1 dairelerin Ekim ayı ortalama satış fiyatı 298.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Aydın Söke’de satılık daire fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,7 oranında arttı. Söke ilçesinde Ekim ayı ev fiyatları ortalaması 3+1 daireler için 385.000 TL oldu. İncirliova satılık daire fiyatları yıllık yüzde 29,4 oranında artış sergilerken 3+1 dairelerin Ekim ayı ortalama satış fiyatı 307.000 düzeyinde oluştu.

Aydın kiralık daire fiyatları ne kadar arttı?

Kiraların yıllık bazda en çok artış gösterdiği ilçe Köşk oldu. Aydın Efeler kiralık daire fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 27 oranında artış kaydetti. Kuşadası kiralık daire fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 30 oranında artış gösterirken Didim kiralık daire fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 32 seviyelerinde gerçekleşti. Nazilli kiralık daire fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 26 oranında artış gösterdi. Söke kiralık daire fiyatlarının senelik artış oranı yüzde 25 düzeyinde gerçekleşti. Aydın ili genelinde kiralık daire fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 29 oranında artış sağladı. Aydın kiralık daire fiyatı ortalaması 3+1 daireler için Ekim ayında 1.850 TL düzeyinde oluştu.

Aydın’da sıfır konut satışları artıyor

Aydın ili genelinde konut satışları Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 oranında düşüş kaydederek 3 bin 196 oldu. Aydın’da satılan yeni konut sayısı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 oranında artarak 817 adede ulaştı. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 25,6 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Ekim’de 2 bin 379 adet konut el değiştirdi. Aydın Ekim ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 16,5 oranında azalarak 461 adet düzeyinde gerçekleşti. Aydın genelinde ipotekli satışların Ekim ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 14,4 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Ekim ayında Aydın’da toplam 2 bin 735 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında bir artış yaşandı.

Yılın ilk on ayında Aydın genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 oranında düşüş göstererek 24 bin 961 adede geriledi. Aydın’da Ocak-Ekim döneminde satılan sıfır konut sayısı 6 bin 632 olurken bu rakam yüzde 5,8’lik bir azalışa işaret etti. İpotekli konut satışları Aydın’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61,7 düşüş göstererek 4 bin 262 oldu.

Aydın konut satışlarında rekor yılı 35 bin 33 satış ile 2017 senesi olmuştu. 2019 genelinde Aydın’da konut satışları toplamda 30 bin 53 olurken 2020’de 33 bin 778 adede ulaşarak yüzde 12,4 oranında artış kaydetti. Aydın’da 2019 yılında satılan sıfır konut sayısı 8 bin 974 adet oldu ancak bu rakam 2020’de yüzde 7,3 gerileme göstererek 8 bin 317 adede düştü. 2015-2019 yılları arasındaki beş yıllık dönemde Aydın’da ikinci el konut satışlarının yıllık ortalaması 19 bin 31 adet olurken bu rakam 2020’de 25 bin 461 adede ulaştı. Aydın genelindeki ipotekli konut satışları 2020 yılında 11 bin 855 adet düzeyinde gerçekleşti.

Kur etkisiyle son çeyrekte yeni yatırımlar dibi görebilir

En son Eylül ayı verilerine ilişkin açıklanan inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 0,25 oranında artış sergilerken yıllık olarak yüzde 39,5 düzeyinde artış gösterdi. TUİK tarafından açıklanan bir diğer gösterge olan inşaat malzeme endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47,4 oranında artış kaydetti. Aydın Didim satılık daire fiyatlarının son iki yıldaki toplam artış oranı yüzde 120’ye ulaştı. Diğer taraftan maliyetlerde yaşanan artış sektörün yatırım iştahını frenlemedi. TUİK’in açıkladığı verilere göre yılın ilk dokuz ayında yurt çapında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında artış kaydederek 480 bin 293 adede ulaştı. Bu dönemde Aydın genelinde belediyelerin yapı ruhsatı verdiği bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65 oranında artarak 2 bin 593 adede ulaşırken ruhsat verilen daire sayısı yüzde 47 oranında artış göstererek 8 bin 87 oldu.

Yabancılar konut avında

Bu yıl Ocak-Ekim döneminde yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artış kaydederek 43 bin 372 adede ulaştı. Bu dönemde 7 bin 188 konut satın alan İran vatandaşları ilk sırada yer alırken İranlıların toplam yabancı alımları içerisindeki payı yüzde 16,4 oldu. Yılın ilk on ayında Iraklılar Türkiye’de 6 bin 457 konut satın alarak ikinci sırada yer aldılar. Irak vatandaşlarının toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 14,9 düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Ruslar ülkemizde 3 bin 658 konut satın aldılar ve yüzde 8,3 pay ile üçüncülüğe yerleştiler. Afgan uyruklular Ocak-Ekim döneminde ülkemizde 2 bin 277 konut satın alarak yüzde 5,2 pay ile dördüncü sırada yer aldılar. Bu yılın ilk on ayında yabancılar yine konut satın almak için en çok İstanbul’u tercih ettiler. Bu dönemde yabancıların 20 bin 247 konut aldığı İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin, Yalova ve Bursa illeri takip etti.

Piyasadaki en güncel kiralık ve satılık daire ilanlarının hepsi emlak arama motoru Flatfy ile tek adreste! Flatfy, 1.000’den fazla sitede yayınlanan emlak ilanların tamamını bünyesinde toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize, en uygun fiyatlı gayrimenkul seçeneklerine anında ulaşabilmenize ya da satılık daire sahibinden gibi filtrelemeleri kolayca yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hayalinizdeki evi bulmak çok kolay hâle geliyor.

26 Kas 2021 - 16:39 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?