Karacasu Belediyesi mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi

Karacasu Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında idari ve kesin hesap cetvelinin görüşülmesi sırasında, bir önceki meclis toplantısına damga vuran kabul edilmeyen denetim raporu yeniden gündeme geldi. CHP İlçe Başkanı Cengiz Çumralı, İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Küpelioğlu, iki partinin yöneticileri ve Çiftçi Malları Koruma Başkanı İrfan Germe’nin de takip ettiği meclis toplantısında pek çok konu karara bağlandı.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
+9
Haber albümü için resme tıklayın

İlk olarak bir önceki meclis zaptı görüşülürken bir önceki meclis zaptı oy çokluğu ile reddedildi. Belediye yönetiminin meclis gündemine aldığı Çömlek Çalıştayı ile ilgili belediyeden bütçe ayrılması konusu, Belediye Başkanı Zeki İnal’ın talebi ile Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. Ocak ayı meclis toplantısında pandemi sebebiyle kapalı olan belediye dükkanlarından kira alınmaması, açık olanlardan yüzde 50 ücret alınması ile ilgili gündem maddesi konusunda geçen mecliste düşülen ihtilaf düzeltildi. Buna göre 2020 yılı Kasım ve Aralık ayının da bu karar içerisine alınması ve ne zamana kadar devam edeceğine ise İçişleri Bakanlığı genelgesine göre karar verilmesi oy birliği ile kararlaştırıldı.

PERSONEL KONULARI

Askeriyeden belediyeye geçiş yapan bir memur için norm kadroda değişiklik yapılması oy birliği ile kabul edildi. Belediye şirketinde görev yapmakta olan Ahmet Damar’ın Fen İşleri Müdürlüğünde tekniker olarak pozisyonunda sözleşmeli personel olarak atanması hususu görüşüldü. Belediye Başkanı Zeki İnal, gündem maddesinde yazanın aksine bir maaş belirlemesi yapmak istediklerini söyleyip gündem maddesini Plan Bütçe Komisyonuna havale etmek istediklerini söyledi. Millet İttifakı meclis üyeleri atama yapmadan maaş belirlenemeyeceğini dile getirdi. Başkan Zeki İnal ise tekniker kadrosunda boşluk olduğunu ifade ederken atama için meclis kararına gerek olmadığını söyledi. Zeki İnal gündem maddesi yazılırken hata yapılmış olabileceğini söylerken Millet İttifakı maddenin düzeltilerek meclise gelmesini istedi. Zeki İnal, bir dahaki meclis toplantısına düzeltilerek getirilmesi için maddeyi gündemden çekti. Bir vatandaşın belediyeye olan borçları konusunda sulhen anlaşma ile taksitlendirdiği borçlarını toptan ödeme ile ilgili talebi Plan Bütçe Komisyonuna sevk edildi.

"PANDEMİ SEBEBİYLE AÇIK OLUŞTU"

Belediye Mali Hizmetler Müdürü tarafından idari ve kesin hesap cetveli okunurken, “Bütçeye verilen ödenek 27 milyon 934 bin 988 liradır. Bunun 20 milyon 187 lira 34 kuruşu ödenen bütçe gideridir. İptal edilen ödenek 7 milyon 934 bin liradır. Personel giderleri 4 milyon 411 lira, Sosyal Güvenlik Kurumu giderleri 731 bin, mal ve hizmet alımı giderleri 10 milyon 816 bin, faiz giderleri 258 bin lira, cari transferler 613 bin lira, sermaye giderleri 2 milyon 910 bin lira, sermaye giderleri 270 bin lira. Bütçe gelir kesin hesabı 25 milyon 934 bin liradır. 2020 yılı net tahsilat 15 milyon 979 bin liradır. Gelecek yıla 5 milyon 201 bin lira devretmiştir” bilgisi verildi. Zeki İnal bu konuda, “Pandemiden dolayı gelirlerimiz düştü. Bu yüzden bütçemizde açık oluşmuştur” dedi. Millet İttifakı üyeleri bütçede gördükleri hatalar sebebiyle şerh düşüp oylamada ret oyu vermek istedi. İdari ve kesin hesap görüşmelerinde ret oyu kullanılamadığı hatırlatılırken bunun üzerine Millet İttifakı çekimser kaldı.

“İKİ KAMYON BALLIPINAR’A 27 SEFER YAPMIŞ”

Millet İttifakı Belediye Meclis üyesi Nail Kurt, idari ve kesin hesap cetvelini neden kabul etmediklerine açıklık getirdi. Zeki İnal'ın şahsi arazisinde belediye imkanlarını kullanmasıyla ilgili suçu itiraf ettiğini iddia eden Kurt, “9 dükkan için yapılan ve daha sonra iptal edilen ihale için ihaleyi alan firmaya 41 bin lira gibi para ödendi. Bu kamu zararıdır. Bu zarara yol açanlar tarafından bu para bütçeye geri ödenmelidir. Doğrudan temin için limit 2020 yılı için 97 bin liradır. Bizim oyun ve aktivite merkezinde yaptığımız doğrudan temin bu rakamı aşıyor. Bu sebeple bu işlerin ihale ile yapılması gerekiyordu. 2020 yılında alınan zeytinyağları özel kaleme teslim edilmiş bunlardan 300 kilosunun nereye gönderildiği belli değildir. Bu sebeple istediğimiz belge bize verilmedi. Art niyetli olursak farklı kelimeler kullanabiliriz. Diğer bir konu. Belediyeye ait araçların görev belgesini istedik alamadık ama daha sonra araç takip sistemlerine Mehmet Erikmen’in yardımıyla ulaştık. 9 Nisan 2020 ve 15 Nisan 2020 tarihlerinde 4019 ve 7110 plakalı kamyonlarla Ballıpınar Yaylası Küme Evleri mevkiinde 147 ada 79 parsele o dönemde 27 defa sefer yapıldığını gördük” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Sözlerini sürdüren Kurt, “O bölgeye gidip yerinde gördüğümüzde orada belki de çok ciddi bir hafriyat taşındığını gördüm. Bu sebeple Karacasu Belediyesine 475 lira para ödendiği söylendi. Toplam zararı ölçme şansımız yok ama en az 150-200 bin liralık bir bedele tekabül eder diye düşünüyorum. Bu Karacasu Belediyesi üzerine bir yük ve zarardır. Aynı zamanda bana göre bu yüz karartıcı bir suçtur. Bu konunun araştırılmasını ve ortaya çıkan bu zararın arazi sahibi olan Belediye Başkanı Zeki İnal tarafından ödenmesini talep ediyorum. Daha farklı kelimeler, ithamlar kullanılabilir, ucu açık. Benim verdiğim denetim raporunu ilgili makamlara iletmek belediye başkanının görevidir. Ama bu yapılmadı. Suç unsuru gördüğümüz şeyleri adli ve idari makamlara ilettim. Karacasu Belediye Başkanlığı Yazı İşleri Müdürlüğüne tarih ve sayı ile teslim ettiğimiz raporu Karacasu Belediyesi yok farz ediyor. Karacasu Kaymakamlığı bu belgeyi istediğinde ve yalan yanlış beyanda bulunuyor. Çok üzüntülüyüm. Daha davranılmasını rica ediyorum” dedi.

“YÜZ KIZARTICI BİR SUÇTUR”

İnal, “Hafriyatlarını nereye döktüğümüz belli. Güneş Enerji Santrali ve yol çalışması kapsamında çıkan hafriyatı getirip dereye döküyorlardı. Ben bunu kendi boş yerime döktürdüm. Nacıpınar’da bir kişiye ait kahvehaneye döktürdüm. Bunu benden kim istese oraya dökerdim. Bunu artık uzatmaya gerek yok. Gerekli yerlere şikayetini yap. Gelsin incelesinler” dedi. Kurt, “Bu sözlerinden şunu anlıyorum. İtiraf ettin. Menfaat sağladığını kabul ettin. Bu yüz kızartıcı bir suçtur. İstifa etmen gerekiyor. Bir kamu zararıdır. Görevi kötüye kullanmaktır. Çok ciddi bir suçtur” yanıtını verdi.

“KAYMAKAMDAN EVRAK GİZLEDİNİZ”

Meclisin sonunda Millet İttifakı üyeleri Muammer Yıldız, Erdinç Gümüş, Nuri Öncü, Nail Kurt, İbrahim Kayahan imzasıyla yazılı soru önergesi verildi. Bu önergede, “Kaymakamlık makamına 8 Nisan 2021 tarih ve 1089 sayılı yapmış olduğumuz bir dilekçe ile Karacasu Kaymakamlığı tarafından Belediye Başkanlığından 8 Nisan 2021 ve 659 sayılı yazı ile istenen kurumunuza vermiş olduğumuz 29 Mart 2021 tarih ve 802 sayılı evrak ve eklerinin denetim raporu başkanlığınıza ulaşmadığını beyan ederek Kaymakamlık makamına 9 Nisan 2021 tarih ve 861 sayılı yazınızla beyanda bulunmuşsunuz. 29 Mart 2021 tarih ve 802 sayılı evrak ve ekleri Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından başkanlığınızdan saklanmış mıdır? Eğer saklandı ise herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmadı ise Cumhurbaşkanlığının ilçedeki temsilcisi olan Kaymakamlık makamına hangi gerekçeyle yalan beyanda bulunarak evrak gizlediniz? Niçin denetim raporunda belirtilen suç unsuru konuları gizleme gereği duydunuz? Bu dört sorunun cevabını vermenizi rica ederim” ifadeleri yer aldı.

YILDIZ’DAN KURUMUŞ AĞAÇ TEPKİSİ

Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP’li Meclis üyesi Muammer Yıldız, “29 Haziran’da çalıştay yapacağız diyorsunuz. Çömlek atölyelerinin olduğu bölgede bir park var. Ağaçlar kurumuş durumda. Park ve Bahçeler Müdürlüğünü aradım ama herhangi bir şey yapılmadı. Zabıta arkadaşlara da söyledim ama o ağaçlar hala orada duruyor. Nasıl bir çömlekçilik çalıştayı yapacaksınız bilmiyorum. Ayrıca Fatih Rüştü Zorlu Caddesinde bir düzenleme yapılacak mı?” diye sordu. Mehmet Osan’ın, “O cadde Büyükşehirin sorumluluğunda” demesi üzerine ortam gerildi. Yıldız, “Ama Büyükşehire iletecek olan sizlersiniz. Biz Başkana bir şey arz ediyoruz sen niye araya giriyorsun. Bu başkana saygısızlık değil mi?” yanıtını verdi. Osan’ın “Ben Cuma Mahallesine bu güne kadar hiçbir şey yapılmadığı için meclis üyesi oldum” ifadelerini kullanması ortamı daha da gerdi.

OSAN’IN GERDİĞİ ORTAMI İNAL SAKİNLEŞTİRDİ

Erdinç Gümüş, “Cuma Mahallesine hiçbir şey yapılmadı derse olmaz. Bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün başkanlar, yönetimler bir şeyler yapmıştır. Cuma Mahallesine konuk evleri yapıldı, okul caddesi yolları yapıldı. Sosyal tesis, cemiyet alanı yapıldı. Biz bu kadarını yaptık. Siz ne yaptınız başkanım” şeklinde tepki gösterdi. Zeki İnal ise, “Hepimiz bir şey yaptıysak ve yapıyorsak Karacasu için yapıyoruz. İlçe için taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun. Herkes bu koltuğa ilçeye bir şeyler kazandırmak için geliyor. Bu koltuktan giden de bir şey yapmıştır. Karacasu’ya bir çivi çakan herkesten Allah razı olsun. Karacasu hepimizin” sözleriyle ortamı sakinleştirdi.

21 May 2021 - 10:46 Aydin/ Karacasu- Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Vatandaş - Ses Gazetesini takip etmesek belediyemizde yaşananlardan haberimiz olmayacakmış. Neler neler dönüyormuş maalesef ki..

Allahtan biz buradan haberleri okuyup eşe dosta anlatıyoruz. Kimin nereye nasıl girdiğini, hangi paranın nereye gittiğini vs vs..

Aklımın bir köşesine yazıyorum hep bunları..

Ses Gazetesi Karacasuya Teşekkürler. Tüm haberlerinizi takip ediyorum. En çok da aylık meclis toplantılarını..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 16:36
01

Kemal - Başkan ne kadar rahat "Kendi boş arazime döktürdüm" diyebiliyor yaa.. Bu ne pişkinliktir, bu ne rahatlıktır? Sen hiç ömründe TÜRK CEZA KANUNU' nu eline alıp okudun mu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 14:04


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?