Karacasu’da Millet İttifakı’ndan İnal'a ilanlı tepki

Karacasu Belediyesi Denetim Komisyonunda bulunan Millet İttifakı üyeleri, hazırladıkları raporun Zeki İnal tarafından mecliste okutulmaması üzerine raporu verdikleri gazete ilanıyla kamuoyuyla paylaştı. Millet İttifakı İlçe Başkanları Cengiz Çumralı ve Ali Küpelioğlu’nun da sahip çıktığı rapor kamuoyunda yankı uyandırdı.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Ses Gazetesinin 20 Nisan 2021 tarihli sayısının 16. Sayfasında yayımlanan ilanın girişinde, “Mecliste okutulmayan rapor kamuoyuna sunuldu. Komisyonda diğer partilerin üyeleriyle birlikte 2,5 ay emek vererek raporu hazırlayan İYİ Partili Başkan Yardımcısı Nail Kurt ve CHP’li üyesi İbrahim Kayahan detayları paylaştı. Millet İttifakı meclis üyeleri ile birlikte ilçe başkanlarının sahip çıktığı hususta gerekenin yapılacağı ifade edildi. Yaşananların idari makamların bilgisine sunulduğu kaydedilirken adli makamlara da girişimlerde bulunulacak” ifadelerine yer verildi.
İlanda ayrıca, “Gerçek denetim komisyonu raporu okutulmayarak korsan bir rapor okutuldu. Karacasu Belediye Meclisinde okutulmayan denetim komisyonu raporunu halkımızın vicdanına sunuyoruz. Halkımızın önünde soruyoruz; Belediye Başkanı Zeki İnal bu raporu okutmayarak kendisi hakkındaki iddiaları gizlememek mi istemiştir? Doğrunun yanında, yanlışın karşısındayız” gibi dikkat çekici spotlar kullanıldı.

KARACASU BELEDİYESİ 2020 YILI DENETLEME KURULU RAPORU


“Belediyenin 2020 yılına ait gelir gider kayıtları ve bunlara bağlı belgeler ilçe mali hizmetler biriminin yapmış olduğu diğer faaliyetler ve Fen İşleri Müdürlüğünün bazı işleri kontrol edildi. Belediyemize ait tahsilat, bordro raporlar incelendi. Gelir-gider tahsilat makbuzlarının denetimleri yapıldı. Rapor gereğince 2020 yılında belediyeye ait tahsilat ve fişler incelendi. Belediyeye ait makbuzlar, koçanlar ve fişler bilgisayar çıktıları ile karşılaştırmaya çalışıldı. Görebildiğimiz ve anlayabildiğimiz kadarıyla incelemeler tamamlandı. Belediyemiz tarafından yapılan ve destek olunan güneş enerjisi projesi, TOKİ projesi, Karacasu için birlik olalım projesi, Afrodisias Kültür Yolunda Karacasu Molaları projesi, cenaze hizmetleri, arazi yolları, okullarımıza yapılan destekler, çocuk oyun ve aktivite merkezinin açılmış olması gibi çalışmalar takdirle karşılandı”


DEĞERLENDİRME RAPORU VERİLMEDİ


“2020 dosyalarında görülen fazla ödemeden dolayı kişi borcu ödemeleri ile ilgili bakanlık kontrolünün değerlendirme raporu isteğimize rağmen tarafımıza verilmedi. Karacasuspor kulübüne aktarılması gereken payın aktarıldığına dair herhangi bir belgeye rastlanılmamıştır. 2019 yılına ait denetim komisyonu oturum ücretlerinin Nail Kurt ve İbrahim Kayahan’a ödenmediği diğer komisyon üyelerinin meclis kararıyla belediyeye bağışladığı oturum ücretlerine kayıtlarda rastlanmadı. 2019 yılı denetim komisyonu raporuna ek olarak Nail Kurt ve İbrahim Kayahan tarafından hazırlanıp komisyon başkanı Mehmet Osan’a imza karşılığı sunulan muhalefet raporunun denetim dosyasında olmadığı görülmüştür”

YAPILMAYAN İŞİN PARASI ÖDENDİ


“Yaylalı Mahallesi Sevenler Caddesi pazaryeri bitişiğindeki 9 dükkanın yapım ihalesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu ihale Başkan Zeki İnal tarafından iptal edilmiştir. Bu ihaleyi alan firmaya 31 Aralık 2020 tarih 4762 nolu yevmiye ile 8 bin 829 TL SGK cezası, 468 lira 71 kuruş gecikme zammı, 3 bin 489 lira 10 kuruş sözleşmeden doğan vergiler, 6 bin lira 50 kuruş sözleşmeden doğan diğer vergiler olmak üzere 35 bin lira 81 kuruş ve artı KDV 6 bin 300 lira olmak üzere yekün 41 bin 300 lira 81 kuruş ödenmiştir. Bu Zeki İnal’ı kendi sorumluluğunda ödenmiş bir bedeldir. Bu kamu zararıdır. Bu zarar Zeki İnal ve buna onay verenler tarafından Karacasu Belediyesine ödenmelidir”


ADRESE TESLİM İŞ


Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi çok kıymetli bir hizmet olmasına rağmen yapım ve uygulama aşamasında hatalar yapıldığı kanaatindeyiz. Bunlar: Binanın Çocuk Oyun ve aktivite Merkezine dönüştürülme aşamasındaki inşaat işleri 3504 ve 4758 no’lu yevmiyelerdeki ödemelerden anlaşıldığı üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Toplam miktar Doğrudan Temin limitini aşmaktadır. Bu da işi yapan firmaya avantaj sağladığı ve haksız rekabete yol açtığı şeklinde değerlendirilmektedir. Aynı iş için iki ödemenin toplam bedeli 99.120 TL’dir. Bu merkezin hizmet amacına uygunluğunu onaylayan ilgili Bakanlık, Sağlık ve İtfaiye birimlerinin Raporları tarafımıza sunulamamıştır. Bu da yaşanabilecek ciddi sorunlar için önemlidir. Bu merkezde görevli öğretmen kadrosuyla konuştuğumuzda müdürlük görevi dışındaki personelin yeterli Pedogojik Formasyonu olmadığı kendi beyanlarından anlaşılmıştır."

HEDİYELİK EŞYALARLA İLGİLİ TEREDDÜTLER


“Bin 603 kilogram zeytinyağı 29 Mayıs 2020 tarih ve bin 865 no’lu yevmiye ile temsil giderlerinde kullanılmak üzere özel kalem birimine eklenmiştir. Depo sorumlusu personel tarafından 300 kilogram başkanlık tarafından hediye edilmek üzere alındığı bildirilmiştir. 32 bin lira tutarındaki bu kadar yağın temsil ağırlama için ayrılması ve 300 kilogram kadar kısmının ne şekilde ve kimlere hediye edildiğinin belgesine ulaşılamamıştır. Bu işlem tarafımızca da doğru karşılanmamıştır”

“KARACASU, İNCİRLİOVA’NIN KANTORAN YAĞIYLA MI TANITILACAK?”


“Karacasu Belediyesinde ilçemizi yerli ürünlerinin tanıtımı için ziyarete gidilecek yerlere 28 Ağustos 2020 tarih ve 3085 yevmiye ile kilosu 35 liradan 500 kilo kuru incir, kilosu 60 liradan 750 ml’lik zeytinyağı, kilosu 22 liradan 670 gram domat çizik zeytin, kilosu 70 liradan çörek otu yağı, kilosu 35 liradan sarı kantoron yağı, kilosu 65 liradan incir çekirdeği yağı, kilosu 40 liradan nar ekşisi, kilosu 24 liradan ceviz içi, kilosu 35 liradan zeytinyağlı incir, bu fiyatlara KDV eklenmesi sonrası ödeme yapılmıştır. İlçemizde herhangi bir iş yerinden teklif almadan İncirliova’daki bir işyerinden temin edilmiştir. Ürünlerin çeşitliliği ve ilçemizden temin edilmemesi etik bulunmamıştır.”

ZEKİ İNAL, BELEDİYE İMKANLARINI YAYLA BAHÇESİNDE KULLANDI

“Karacasu halkından çok talep gelen bir konuda araştırma yaptık. Nisan ayı araç görevlendirme belgeleri istenmiş fakat ibra edilememiştir. Belediyemizin kullandığı araç takip sistemi incelenmiştir. Bu çalışmada iki kamyon dışında GPS cihazlarının bozuk veya takılı olmadığı söylenmiştir. 09 H 4109 ve 09 H 7110 plakalı kamyonların 09 Nisan 2020 ile 15 Nisan 2020 tarihleri arasında Küçükdağlı Mahallesi, Ballıpınar Küme Evleri mevkinde yoğunlaştığı görülmüştür. Bu mevkide bulunan 147 ada 19 parsele ait önceden düzenlenmiş alana Nisan ayı boyunca belli aralıklarla tahminen 80-100 kamyon toprak döküldüğü ve ilgili arazide değer artışı sağlandığı kanaatine varılmıştır. Bu işlemden belediye kasasına 475 TL civarında para ödendiği görülmüştür. Bu taşınmazın üzülerek söylüyorum. Belediye başkanı Zeki İnal’a ait olduğu tespit edilmiştir. Bunun cezai müeyyidesi nedir araştırmak lazım. Benim gördüğüm belediye araçları belediye başkanının kişisel çıkarları için kullanılmıştır. Burada bir kamu zararı oluşmuştur. Konunun ilgili müfettişlerce soruşturulup dolgu yapılan alanın net tespiti, belediyemize ait kepçe, kamyon, traktörlerin ne kadar miktarda çalıştırıldığının araştırılması, dökülen malzemelerin getirildiği alanların incelenmesi, aynı taşınmaz üzerinde yapılan inşaat çalışmasının imar yönetmeliğine uygunluğunun soruşturulması, oluştuğu düşünülen 100 bin TL civarı kamu zararının Başkan Zeki İnal tarafından karşılanması gerektiği kanaatindeyiz.”

“RESİM ÇALIŞMASINI MALİYETİ NEDİR?”


“Belediyeye ait hizmet binasının Tavas Caddesi cephesinde yapılan resim çalışması ile ilgili ciddi bir teknik şartnamenin olmadığı, saat kulesi ile birlikte fizibilite çalışması adı altında 4743sayılı yevmiye ile 12 bin 370 lira ödendiği görülmüştür. Belediyemize yapılan resimlendirme çalışması işi 2021 yılında devam etmekte olup toplam maliyetinin ne kadar olacağı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. İlgili alanın resimlendirilmesi eleştiri dahilinde olmayıp işin fiyatlandırılması konusunda ciddi tereddütlerimiz bulunmaktadır.”

ÖDENEMEYEN PERSONEL MAAŞLARI


“2020 yılı personel giderlerinin bütçe gelirlerinin yüzde 50’sini geçmiştir. Bu belediye için risk oluşturmaktadır. Başkan, Başkan yardımcısı, 657 DMK memur, sözleşmeli personel, kadrolu işçi sayısı toplam 44 kişi olup giderleri 4 milyon 410 bin 57 lira 99 kuruştur. Personel limitet şirketinde çalışan sayısı 85 olup giderleri 4 milyon 141 bin 203 lira 50 kuruştur. 2020 yılı net gelir 15 milyon 979 bin 44 lira 85 kuruş olup net gider 20 milyon 187 lira 34 kuruştur. Arada 4 milyon 21 bin 142 lira 49 kuruş açık vardır. Pandemi koşullarında belediye artan iki şey var. Bir personel sayısı ikincisi borçlanma. Geçen ay personellerin maaşlarının yarısı ödenemedi.

“KARBEL ZARAR ETMİŞTİR”


KARBEL Şirketimizin Gelir-gider ve Bilançoları Meclis gündeminde fazlaca yer almasına rağmen Meclis üyelerinin yazılı isteğine cevap verilememiştir. Ancak denetim sırasında yaptığımız inceleme talebi anlayışla karşılanmıştır. Karbel’e meclis kararına istinaden 270 bin lira aktarılmıştır, belediyemizden hizmet alımı karşılığı 156 bin lira ödenmiştir, personel gideri 408 bin 445 lira 4 kuruştur, yemek gideri olarak 18 bin 776 lira ödenmiştir, 2020 yılı toplam zararı 581 bin 926 lira 88 kuruştur, personel alacaklarının da düzenli ödenmediği görülmüştür, yıl sonu itibariyle KARBEL şirketinin toplam 28 personeli bulunmaktadır. Pandemi sürecindeki olumsuz şartlara rağmen yüksek oranda personel alımı bu zararı ortaya çıkarmıştır. Bu durum belediyemiz için sürdürülebilir değildir”

HEBA OLAN YATIRIM


“24 Haziran 2020 tarih ve 2248 sayılı yevmiye numarası ile 17 bin TL’ye dikiş makinası alınmış atölyeye klima da takılmıştır. 20 bin TL üzerindeki bu yatırım devamı sağlanamamış atıl duruma düşmüştür. Toplamda 2020 yılında muhasebeleştirilmiş 4 bin 844 adet işlem gerçekleştirilmiştir. Bu işlemlerden görebildiğimiz kadarıyla 14 tanesinde olumsuzluklar olduğu görülmüştür. Denetim çalışmaları süresince komisyonumuza gerekli desteği sağlayan bütün çalışanlarımıza teşekkür ederiz.”

20 Nis 2021 - 13:35 Aydin/ Karacasu- Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?