Eroğlu: “Aydın'ı susuz bırakmadık”

Tarım ve Orman eski Bakanı Veysel Eroğlu, Efeler diyarı Aydın’a Cumhuriyet tarihinin en büyük su yatırımlarını AK Parti iktidarının kazandırdığını söyledi.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’a yapılan su yatırımlarıyla ilgili yazılı açıklamada bulunan eski bakan Veysel Eroğlu, şehre su ile alakalı takriben 7.2 milyar liralık muazzam bir yatırım yaptıklarını ifade etti. Aydın’a gönül bağı olduğunu dile getiren Eroğlu, “ Türkiye’nin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük hizmetleri olan, demokrasi şehidimiz Rahmetli Başvekil Adnan Menderes’in aziz hatırasını yaşatmak ve çalışkan, misafirperver Aydınlı hemşehrilerimizin içme suyu ihtiyacını karşılamak için büyük yatırımlar yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile efeler diyarı güzel Aydın’a olan gönül bağım sebebiyle, Aydın’ın su yatırımları ve içme suyu meselesiyle bizzat ilgilendim. Aydın’ın su kaynaklarını değerlendirmek ve mümbit topraklarını sulamak için son 18 yılda baraj, gölet, sulama tesisi, içme suyu temin tesisleri ve taşkın koruma tesisi gibi pek çok su yatırımını Aydın’a kazandırdık. Aydın’a su ile alakalı takriben 7,2 milyar TL’lik muazzam bir yatırım yaptık. 12 baraj ve 7 gölet inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Takriben 480.000 dekar araziyi sulamaya açarak yıllık 676 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 92 dere ıslahı gerçekleştirerek Aydın şehir merkezi, 112 yerleşim yeri ve 95.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk” dedi.

141 YILLIK HAYALİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Erdoğlu, kentin 141 yıllık hayali olan Çine Adnan Menderes Barajı’nın AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştiğinin altını çizerek şunları söyledi: “İnşa ettiğimiz barajlardan biri de ülkemizin ve Dünya’nın sayılı barajlarından biri olan Çine Adnan Menderes Barajı’dır. İlk olarak 1869 yılında Aydınlıların Sultan Abdülaziz’e ilettikleri, Aydınlıların 141 yıllık hayalini, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti olarak biz gerçekleştirdik. Sulama ve enerji faydası olan bu baraj aynı zamanda yıllık 180 milyon TL taşkın zararını da önlemektedir. 10 Ekim 2010 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde 110 dev eserle birlikte bu tesisi bizzat yerinde hizmete almış ve demokrasi şehidimiz Rahmetli Adnan Menderes’in adını yaşatmak için barajın ismi Çine Adnan Menderes Barajı olarak değiştirilmiştir.”

GÖKBEL İLE OVALAR CAZİBELİ SUYA KAVUŞUYOR

“Aydın’a kazandırdığımız barajlardan biri de Gökbel Barajıdır” diyen Eroğlu, Gökbel Barajı ile ilgili şöyle konuştu: “Bu baraj çok önemli bir proje olup Çine Ovası’nda ve Koçarlı Bağarası’nda 215 bin 840 dekar mümbit araziyi cazibe ile sulayacaktır. Daha önce, sulanacak bu alanın terfi ile sulanması söz konusuydu. Bu durum çiftçilerimize ilave maliyet getirecekti. Ben araziyi bilen, inceleyen biri olarak projeyi yerinde incelemiştim ve araziyi cazibeyle sulayacak bir barajı planladık. Gökbel Barajı’nın yapılması kararlaştırıldı. Bu barajın sağlayacağı faydayı hesap ederek bu barajın inşa edilmesi talimatını vermiştim. Gökbel Barajı’nın inşa edilmesiyle, söz konusu bu arazilerin cazibe ile sulanması sağlanacaktır. Gökbel Barajı ve Koçarlı Bağarası Sulaması 1. Kısımda bulunan 31,5 km iletim hattı tamamlanmıştır.”

30 YIL SU SORUNU YAŞANMAYACAK

Aydın’ın 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşamayacağının altını çizen Eroğlu, “Aydın’a kazandırdığımız daha pek çok baraj, gölet ve sulama tesisi var, ancak içinde bulunduğumuz kısmi kuraklık sebebiyle şehre kazandırdığımız muazzam içme suyu çalışmaları daha ön plana çıkmaktadır. Aydın, turizm ve ziraatın birlikte olduğu bir il olması sebebiyle özellikle son 18 yılda büyüdü ve gelişti. Aydın şehir merkezinin nüfusu takriben 300.000’dir. Şehrin nüfusu arttıkça içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı da arttı. İktidara geldiğimizde Aydın’ın içme suyu ihtiyacı yeraltı kuyularından karşılanıyordu, ancak su sıkıntısı baş göstermeye başlamıştı. Şehrin nüfusunun artmasıyla birlikte Aydın’a yeni su kaynakları getirmek gerekiyordu. Hazırlamış olduğumuz İçme suyu Eylem Planı ile Aydın’ın mevcut nüfusunu ve içme suyu kaynakları ile gelecekteki muhtemel nüfusunu dikkate alarak detaylı bir çalışma gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

İKİZDERE BARAJI’NI TAMAMLADIK

İkizdere Barajı’nın da kentin en büyük yatırımlarından olduğuna dikkat çeken Erdoğlu, bu barajın ilin içme suyu meselesini kökünden çözen bir proje olduğunu belirterek, “Aydın’ın içme suyu meselesini kökünden çözecek olan proje İkizdere Barajı’nın inşa edilmesiydi. Ancak 1998 yılında temeli atılmasına rağmen 2003 yılına kadar barajın sadece yüzde 18’i tamamlanmıştı. O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük desteği ile İkizdere Barajı’nın ödeneklerini arttırdık ve inşaat çalışmalarını hızlandırdık. İkizdere Barajı, İncirliova ilçesinin 5 km kuzeyinde İkizdere Çayı üzerinde inşa edilmiştir. Aydın’a ve burada yaşayan aziz kardeşlerimize olan muhabbetim sebebiyle projeyi bizzat takip ettim. Yapılan muazzam çalışmalar neticesinde baraj inşaatını tamamlayarak 14 Mayıs 2010 tarihinde su tutma çalışmalarına başlanmıştı. 05 Ağustos 2010 tarihinde, O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız Aydın’a verdiği özel önemden dolayı, barajın açılışına bizzat katılmıştı ve tesisi hizmete almıştık” dedi.

30 YERLEŞİME SU SAĞLANDI

Eroğlu, “İkizdere Barajı, 113 metre yüksekliğinde olup, 195 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. İkizdere Barajı ile birlikte üç kısım halinde inşa ettiğimiz takriben 75 km isale hattı, terfi merkezi ve günlük kapasitesi 65.000 m3 olan içme suyu ileri arıtma tesisi hizmete alınmıştır. Netice olarak İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresi’nden alınan su ile inşa ettiğimiz regülatör, terfi merkezleri, isale hattı ve modern içme suyu arıtma tesisiyle Aydın şehir merkezi ile 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar takriben 585 bin kişinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanmıştır” diyerek İkizdere Barajı’nın önemine değindi.

İLÇELERE MEMBA KALİTESİNDE SU SAĞLANDI

Yapılan yatırımlarla ilçelere de memba kalitesinde içme suyu sağlandığını vurgulayan Eroğlu, “Aydın şehir merkezinin içme suyu ihtiyacını karşıladığımız gibi, ilçelerin de uzun yıllar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için büyük projeler gerçekleştirdik. Koçarlı ilçesinin içme suyu ihtiyacını inşa ettiğimiz 13,5 km isale hattı ve terfi merkezi ile İkizdere Barajı ve Tabakhane Deresi’nden karşıladık. Aydın’ın en büyük ilçelerinden Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve bu yerleşim yerlerine bağlı 10 adet yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını, 2012 yılında hizmete aldığımız Karacasu Dandalaz Barajı ile karşılamak için muazzam bir proje geliştirdik. 16 Mart 2018 tarihindeki temel atma merasimine bizzat katıldığım proje ile Karacasu Dandalaz Barajı’ndan alınacak suyu 95,3 km uzunluğunda isale hattı, günlük kapasitesi 45.000 m3 olan ileri içme suyu arıtma tesisi, 9 adet içme suyu haznesi ve 3 adet terfi merkezi ile yerleşim yerlerine iletilecektir. Çalışmaların devam ettiği bu tesislerle Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve bu yerleşim yerlerine bağlı 10 adet yerleşim yerinin 2050 yılına kadar takriben 235.000 nüfusa yetecek içme ve kullanma suyu temin edilecektir” şeklinde konuştu.

SARIÇAY BARAJI İLE SU MESELESİ ÇÖZÜLECEK

Eroğlu, “Ayrıca sahil bölgesinde bulunan Kuşadası, Söke ilçeleri ile Davutlar ve Güzelçamlı yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Sarıçay Barajı’nı projelendirdik. Çok uzun süre önce projelerini tamamlamamıza rağmen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanının, “DSİ’ye gerek yok, biz bu barajı Belediye olarak kendimiz yaparız” diye söylemesi sebebiyle inşaatına başlamamıştık. Ancak Aydın Büyükşehir Belediyesinin Sarıçay Barajı’nı inşa edemeyeceği anlaşılınca, Aydın Milletvekillerimizin ve vatandaşlarımızın talebi üzerine DSİ tarafından Sarıçay Barajı’nın inşaat ihalesi yapılarak çalışmalarına başlamıştır. Aydın Büyükşehir Belediyesi, şayet DSİ’yi oyalamasaydı bu proje çoktan tamamlanarak hizmete alınacaktı. Sarıçay Barajı da tamamlanınca Aydın’ın tamamının içme suyu meselesi çözülmüş olacaktır” diyerek Sarıçay Barajı ile yatırımların sürdüğünü ifade etti.

KAYIP KAÇAK AZALTILMALI

“Biz Aydın için gereken bütün içme suyu tesislerini inşa ettik” diyerek suyun iyi yönetilmesi çağrısı yapan Eroğlu, “Bundan sonra Büyükşehir Belediyesinin kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Suyun yönetimi kolay değildir. Hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Aydın’ımızı susuz bırakmadık. Su gibi aziz olunuz” diye konuştu.

11 Oca 2021 - 14:52 Aydin- Gündem

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?