Yavuz: "2021'de daha güçlü Türkiye olacak"

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, Türkiye’nin 2021 yılında daha çok güçlenerek yoluna devam edeceğini söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Geride kalan yılda AK Parti hükümetinin yaptığı yatırım ve hizmetleri değerlendiren Yavuz, 2020 yılında daha güçlü Türkiye için hayalleri bir bir hayata geçirdiklerini ifade etti. Salgın sürecinde gelişmiş devletlerin bile çaresiz kaldığını ancak Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, birçok ülkeye destek verdiğini dile getiren Yavuz, “Bakınız, Müslüman aleminin 86 yıllık hasretini bir Cuma vakti vuslata erdirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın namaz öncesi Kur’an okuduğu, ilk namazı Diyanet İşleri Başkanımız Sn. Ali Erbaş’ın kıldırdığı Ayasofya Camii’ni yeniden ibadete açtık. Milli Enerji atağımızda, yerli gemilerimiz sayesinde Karadeniz’de bulduğumuz 320 milyar metreküplük doğalgaz müjdesini 21 Ağustos'ta milletimize ilan etmiştik. Keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha eklendi. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı toplam 405 milyar metreküpü buldu. Oruç Reis sismik araştırma gemimizin, Doğu Akdeniz'de çalışma yürüteceği alan için 15 Haziran 2021'e kadar sürecek yeni Navtex ilan ettik. Gemimiz buradaki çalışmalarına devam edecek. İnşallah, bölgede bulacağımız yeni kaynaklar ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızdan yeni müjdeler almanın onuruna nail olacağız” dedi.

‘‘MİLLİ ÇIKARLARIMIZI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ”


Yavuz, “Bildiğiniz gibi Libya, uluslararası aktörlerin desteklediği silahlı milislerin başkent Trablus'un kapılarına kadar dayandığı bir darbe girişimi ve çatışma ortamıyla karşı karşıya kaldı. Hafter ve bölgesel destekçilerinin, başkenti ve ülkeyi silah zoruyla kontrol altına alma niyetindeki bu darbe girişimine Türkiye olarak karşı çıktık ve zaman kaybetmeden uluslararası meşruiyete sahip Libya hükümetine desteğimizi açıkladık. Yine Libya ile "deniz yetki alanlarının sınırlandırılması" ve "askeri güvenlik işbirliği" mutabakat muhtıralarını imzalandık. Geride bıraktığımız 2020’nin ilk ayında Türkiye Büyük Millet Meclisinde olağanüstü toplanarak Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi kabul ettik. Bilindiği gibi geçtiğimiz 22 Aralık’ta yine Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel kurulumuzda yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Afganistan ve Libya’ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı teskeresini kabul ettik. Libya meselesinde üzerinde durulması gereken bir başka konu ise iki ülke arasındaki Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’dır. Hakkaniyet ilkesi uyarınca ve uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde düzenlenen anlaşma, hem bizim hem de Libya’nın Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını korumayı amaçlıyor. Bakın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 2003 yılında Mısır'la deniz yetki alanı sınırlandırmasına imza attı. Bunun yanı sıra 2007'de Lübnan'la, 2010'da ise İsrail'le anlaşma yaptı. Biz bu 3 anlaşmayı da yok saydık. Bunun sonucunda, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, adanın tek sahibi gibi davranarak ve hakkaniyet ilkesine aykırı bir şekilde 2003'ten bu yana deniz yetki alanını sınırlandırmaya yönelik attığı tek taraflı adımlara Libya ile yapmış olduğumuz anlaşma ile çok güçlü şekilde cevap verdik” diyerek dış politikada güçlü bir yol izlediklerini ifade etti.

DENİZ KUVVETLERİMİZİ DONATTIK


Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “ Yunanistan, Doğu Akdeniz'de "Sevilla Haritası"yla vücut bulan maksimalist hedefleriyle Türkiye'yi Antalya Körfezi ve çevresinden ibaret dar bir deniz alanına hapsetmeyi hayal ediyor. Ama hayalden öteye gidemeyecekler. Yunanistan geçtiğimiz ağustos ayında Mısır'la bir anlaşma imzalayarak, bizim Libya ile yapmış olduğumuz anlaşmayı ‘‘geçersiz kılmaya" çalışsa da umduğunu bulamadı. Mısır-Yunan anlaşması son derece dar bir alanı sınırlandırabildi. Türkiye olarak onların bu anlaşmasını hiçbir şekilde tanımadığımızı her platformda açıklıyoruz. Açıklamaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, özellikle Akdeniz’de yaşanan hadiseler, bize her alanda olduğu gibi denizlerde de çok daha güçlü olmamız gerektiğini göstermektedir. Mavi Vatanımızı savunmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle denizlerimizdeki hak ve çıkarlarımızı korumaya güçlü bir irade ve sarsılmaz bir inançla devam etmekteyiz. “Hazır ol cenge, ister isen sulhu salah” diyen ecdadımıza kulak vererek, ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada barışı, huzuru, güvenliği daim kılmak için ordumuzun tüm unsurlarını olduğu gibi Deniz Kuvvetlerimizi de yerli ve milli imkân ve kabiliyetlerle donatmaktayız. Bugün dünyada kendi savaş gemisini milli imkânlarıyla tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olarak Mavi Vatanımızı korumak, dostlarımızın emin olmasını sağlamak, haklarımıza göz dikenleri caydırmak için Deniz Kuvvetlerimizi güçlendirmeyi sürdürmekteyiz.”

TÜRK VE İSLAM ALEMİNİN YANINDA OLDUK


Türkiye’nin her alanda Türk dünyasının ve İslam aleminin yanında olduğunu vurgulayan Yavuz, şunları söyledi: “Bilindiği gibi Azerbaycan, 44 gün süren İkinci Karabağ savaşında yaklaşık 30 yıldır Ermenistan işgali altında olan topraklarını özgürlüğe kavuşturdu. Azerbaycan’ın bu haklı savaşı sırasında gardaşlığımızın gerekliliği ile Türkiye olarak siyasi, askeri, diplomatik ve istihbari her türlü desteği verdik. Bizim bu desteklerimiz Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin ete kemiğe bürünmüş en canlı örneklerinden biriydi. Biz iki devlet ama bir milletiz. Azerbaycan bizim kardeş ülkemiz, Azerbaycan halkı bizim öz gardaşımızdır. Sadece Azerbaycan’ın değil, herhangi bir Türk dünyasının veya İslam aleminin özgürlüğüne yönelik bir saldırı olması durumunda cesur ve kararlı liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye olarak her zaman mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Bunun bir başka örneğini Suriye’de yaşadık. Muzaffer ordumuzun başarıyla sonuçlandırdığı Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı ve Barış Pınarı Harekâtı sonrasında Türkiye'nin güney sınırları boyunca oluşturulmak istenen terör koridorunu yerle bir ederek, kendi güvenlik koridorumuzu oluşturduk. Türkiye olarak, askeri gücümüzü, teknik donanımımızı ve operasyonel kapasitemizi, icra ettiğimiz bu operasyonlar ile Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması hususundaki kararlılığımızı da ayrıca ortaya koyduk. Sınırlarımızda oluşturulmak istenen terör koridoruna asla izin vermeyeceğimizi, uluslararası güçlere ve kamuoyuna net bir şekilde gösterdik. Bunun yanı sıra terörist yapının Akdeniz'e ulaşması önleyerek, ülkemizi Ortadoğu'nun enerji kaynaklarından uzaklaştırmaya yönelik yapılan bütün planları da bozmuş olduk. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Suriye'deki etki ve ilgi alanı da artmıştır. PKK/PYD ve DEAŞ tarafından yerlerinden yurtlarından edilen Suriye’lilerin yine kendi topraklarına dönmelerini sağladık.”

KARARLI DIŞ POLİTİKA HAMLELERİ


Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye olarak, kimsenin toprağında, egemenliğinde, hele hele doğal kaynaklarında gözümüz olmadığını, bugüne kadar yaptıklarımızla ispatladık. Karşımızdakiler hangi ahlaksızlığı yaparsa yapsın, biz, inancımızın ve tarihimizin bize gösterdiği istikametten asla şaşmayacağız. Kimsenin hakkına göz dikmeyen ancak hakkını söke söke alan ülke olarak Allah’ın izni ile yolumuza devam edeceğiz. Söz konusu vatan toprağı olduğunda toprakları Türklere vatan yapan Osman Gazi’den Sultan Alparslan’a, Abdülhamid’e kadar bizim ecdadımız düşmana asla geçit vermedi. Biz de tıpkı onlar gibi tek bir karış vatan toprağımıza el uzatanın elini İstiklal savaşımızda, 15 Temmuz’da kırdık. Gerekirse yine kırarız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diyerek Türkiye’nin kararlı şekilde yoluna devam ettiğini kaydetti.

YATIRIMLARLA DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK


Türkiye’nin hem salgın ile mücadelesi hem de destek ve yatırımlarıyla dünyaya örnek olduğunun altını çizen Yavuz, “2020 yılı özellikle koronavirüs salgını sebebiyle sağlıktan ekonomiye kadar birçok ülkeye diz çöktürmüş olsa da bu süreçte ülke olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın tecrübeli liderliğinde başarılı bir sınav verdik. Liderimizin ortaya koyduğu süreç yönetimi ile dünyada pozitif ayrışan model ülke konumunda olduk. Salgına karşı Sağlık Bakanlığımızın yönetim ve koordinasyonunda yürütülen başarılı çalışmalarda, hiç şüphesiz ki 18 yıllık AK Parti iktidarlarında gerçekleştirilen yeni modern şehir hastaneleri gibi devasa sağlık yatırımları ve önemli ölçüde artırılan doktor ve diğer sağlık personeli kapasitesi büyük bir imkan ve avantaj sağlamıştır. Yine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'mizin sağlamış olduğu hızlı karar alma ve uygulama mekanizması da salgınla mücadelede etkinliği artırmış ve başarıda önemli bir rol oynamıştır. Bakınız bu süreçte Türkiye olarak, 156 Ülkeye ve 9 Uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme yardımında bulunduk. Bir diğer yandan sağlıkta yatırımlarımıza ara vermeden devam ettik. Örneğin Tekirdağ, Konya, Başakşehir, Kartal ve Göztepe Şehir Hastaneleri, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz ve Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastaneleri, Hadımköy Hastanesi, Marmara ve Kocaeli Üniversite Hastaneleri ve KKTC Lefkoşa Acil Durum Hastanesini milletimizin hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

ULAŞIMDA ÇAĞ ATLADIK


Milletvekili Yavuz, “Ulaşımda, ülkemizin batısındaki Çanakkale 1915 Köprü Kuleleri, İstanbul Havalimanı 3. Bağımsız pisti ile Manisa ve İzmir’deki çevre ve otoyollardan, doğumuzdaki Sarıkamış-Karakurt-Horosan Yoluna kadar ülkemizin dört bir yanında yolları bölerek gönülleri birleştirmeye, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Demokrasi ve Özgürlükler Adası, Sümela Manastırı ve Trabzon Ayasofya Camii, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, Tunceli Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi, Bursa Türk-İslam Eserleri Müzesi restorasyonları ve Ankara Resim Heykel Müzesi ile Kültür ve Sanatta yeni eserler, Ankara ve İstanbul da MİT Yeni Hizmet Binalarından Türk-Alman Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, Burhan Felek Atletizm Pisti, Kağıthane Meydanı, 10 Yeni Millet Bahçesine kadar yeni yapılar, TSK Mühimmat Ayırma ve ayıklama tesisi, 26 Farklı şehir de 52 yeni hidroelektrik santral, Patlayıcı hammadde Üretim tesisi, Gaziantep’te 300 yeni fabrika ve Eti Maden Lityum Üretim tesisini yine ülkemize kazandırdık. Su hayatımızın en önemli yaşam kaynağımızdır. Bu vesile ile Ilısu ve Kars, Reyhanlı, Doğanpınar Barajları, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize merkez, Güneysu ve Taşlıdere Vadisi Islahı, Konya Ovası Sulaması, 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları gerçekleştirildi. Teknolojide, TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri, Kalyon Güneş Enerjileri Fabrikası, Mess Teknoloji Merkezi, Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay sistemleri ve ileri teknolojiler araştırma merkezi, İlk Milli Helikopter Motorunun teslimi ve tasarım merkezi açılışı gerçekleştirildi” diye konuştu.

AYDIN’A 25 MİLYARLIK YATIRIM


“AK Parti olarak birçok alanda son 18 yılda ilimize 25 milyar üzerinde yatarım yaptık” diyen Yavuz, “Salgın sürecinde AK Parti Hükümeti olarak Sosyal Koruma Kalkanı ile sağladığımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 45 milyar lirayı geçti. Esnaf ve Sanatkarlarımıza 5 Milyar TL destek verme sürecini de ayrıca başlattık. AK Parti olarak birçok alanda son 18 yılda ilimize 25 milyar üzerinde yatarım yaptık. Yatırımlarımız devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yol medeniyettir” vizyonu doğrultusunda 18 yıldır ülkemiz genelinde ulaşımı adeta şahlandırdık. Yolları bölerek gönülleri birleştirdik” dedi.

‘‘AYDIN’A YATIRIM VE DESTEK YAĞMURU’’


Aydın’a yapılan yatırımlarla ilgili Yavuz şu bilgileri verdi: “İlimize baktığımızda Aydın-Denizli otoyolunun ihalesi bitmiş ve geçtiğimiz ay Sayın Ulaştırma Bakanımızın katılımıyla temel atma törenini gerçekleştirmiştik. Otoyolumuz, Aydın’ımızın sanayi, ticaret, tarım ve ihracat merkezi olarak ürettiği katma değeri, bakımından büyük katkı sağlayacaktır. Turistik trafiğin geçiş noktası olan bölgemizin ulaşım altyapısı, İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmir-Aydın Otoyolu ile önemli ölçüde güçlenmiştir. Şimdi, otoyol ağını Aydın ve Denizli üzerinden Antalya’ya kadar ulaştıracak çalışmalar neticesinde daha da güçlenecektir. Bilindiği gibi, Aydın-Denizli Otoyolu; 140 kilometresi 2x3 şeritli ana yol, 23 kilometresi de 2x2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğundadır. Proje kapsamında 19 adet köprülü kavşak, 19 adet viyadük ve 5 adet otoyol hizmet tesisi yapılacaktır. Yine ilimizin yıllardır beklediği Aydın Adalet Sarayı müjdemizi yine geçtiğimiz aylarda vermiştik. 91 bin 890 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni Adliye Sarayımız, 270 kapalı ve 640 açık araçlık otoparkı ile hukuk mahkemeleri, ceza mahkemeleri, bölge idare mahkemesi, denetimli serbestlik, cumhuriyet başsavcılığı, icra daireleri, seçim kurulu, duruşma salonları, yemekhaneler, mescit, kreş ve sosyal alanlar ile projelendirilmiş durumdadır. Allah’ın izni ile medeniyetimizin mimari ve estetik anlayışına uygun bir adliye binası inşa edeceğiz”
Yavuz, “Bir diğer yandan, sağlık hizmetlerinin daha nitelikli sunulması amacıyla Sağlık Bakanlığı’mızın 2020 yatırım programına alınan ve ihalesi yapılarak 2 Kasım’da yüklenici firma ile ihalesi imzalanan Aydın Şehir Hastanesi’nin yapılacağı 140 bin metrekarelik alanın yer teslimi bilindiği gibi firmaya yapılmıştı. Sözleşme bedeli 978 milyon 424 bin lira olan projesinin startını veren firma tarafından hastanenin inşa edileceği alanda temizlik çalışmalarına başladı. İnşallah yakın bir zamanda ilk temel atılacaktır. Hastanemizin yerleşkesinden bahsetmek gerekirse, 10 katlı iki hastane binası, 8 katlı hastane binası, 6 katlı ana bina ve teknik merkez binalarından oluşacak. Şehir Hastanesi projesinde 585 tek kişilik hasta odası bulunacak. Çift kişilik olarak da kullanılabilecek odalarla hastanenin yatak kapasitesi bin 170’e ulaşabilecek. 230 Yoğun Bakım Yatağı ile birlikte Aydın Şehir Hastanesi’nin toplam yatak kapasitesi 1.400 olacak şekilde planlandı. Aydın Şehir Hastanesi’ni inşallah 700 iş gününde tamamlayarak aziz milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz” diyerek Şehir Hastanesi’nin sağlıktaki en büyük yatırımlardan biri olacağına dikkat çekti.

ÇİFTÇİYE GÖRÜLMEMİŞ DESTEK


Aydınlı çiftçilere verilen tarımsal desteklerden de söz eden Yavuz, “Yem Desteğinden; Kırmızı Et Kayıt Sistemi üzerinden 2 bin 361 İşletmeye, 13 bin 569 Hayvana, 881 bin 985,00 TL, Süt Kayıt Sistemi üzerinden 9 bin 591 işletmeye, 76 bin 657 İnek, 14 baş Mandaya 4 milyon 983 bin 615,00 TL. olmak üzere; Toplam 11 bin 952 işletmeye, 90 bin 240 hayvana 5 milyon 865 bin 600,00 TL. destekleme ödemesi hakkında hakkediş düzenlenmesi il müdürlüğümüzce yapılarak Tarım ve Orman Bakanlığımıza gönderilmiş olup, en yakın zamanda değerli çiftçilerimizin hesaplarına ödemeler yapılacaktır. Bunun yanı sıra yine müjdesini verdiğimiz, ilimizde 9 bin 637 çiftçimize toplam 16 milyon 365 bin 056 TL zeytinyağı desteklemesi, 109 çiftçimize toplam 262 bin 792 TL Çatak desteklemesi, 11 bin 952 yetiştiricimize toplam 5 milyon 865 bin TL Yem Desteklemesi çiftçilerimizin, üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.
“AK Parti’nin şiarı, gönül belediyeciliğidir” diyen Yavuz, şunları ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman ifade ettiği gibi, AK Parti’nin şiarı, gönül belediyeciliğidir. İlimizde, ilçemizde yaşayan her bir kardeşimizin gönlünü fethetmek bizim öncelikli görevimizdir. Bunun içinde belediyelerimizin hizmetleri çok önemlidir. İşte tamda bu noktada belediyecilik denildiğinde AK Parti’li belediyeler her zaman öne çıkmıştır. Bakınız, Buharkent Belediyesi, Kuyucak Belediyesi, Koçarlı Belediyesi, Köşk Belediyesi, Bozdoğan Belediyesi, Cumhur İttifakı’mız olan Karacasu ve Karpuzlu Belediyelerimiz.”

‘’MEHMET BAŞKAN İLE BUHARKENT BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR’’


Yavuz, şöyle dedi: “Buharkent ilçemize Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Erol ile sayısız projeyi hayata geçirip hemşerilerimizin hizmetine sunmuşuz. Sadece 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra ilçemize tarımsal sulama hattından, kent müzesi restorasyonuna, millet bahçesinden çöp kamyonu ve konteynırına ve parke taşına kadar Bakanlıklarımız ve Valiliğimiz üzerinden 3 Milyon TL’den fazla yatırım kazandırıldı. Buharkent Belediyesi ve Devlet Su İşleri Aydın Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü projeyle, Kayaburnu Mahallesi ve Çağlayan Deresi’nin doğusunda yer alan tarım arazileri ile incir ve zeytin bahçelerinin sulanması sağlanacak. Projeyle birlikte bölgede 5 bin dönüm araziyi suyla buluşturuyoruz. Organize sanayi sitesi, Millet Bahçesi ve Anadolu Lisesi’nin kazandırıldığı ilçemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor.”

‘’KUYUCAK HER GEÇEN GÜN DEĞERİNİ ARTTIRMAKTADIR’’


Yavuz, “Yine sadece 2019 yılı sonrasında Belediye Başkanımız Sn. Metin Ertürk’ün başkanlığını yaptığı Kuyucak ilçemize araç üstü yol süpürme, çöp konteynırı ve beton parke taşı alımı bakımından Bakanlıklarımız ve İller Bankası üzerinden 1 Milyon Lira’nın üzerinde kaynak sağladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca hibe edilen çöp kamyonu yine belediyemiz envanterine girmiş oldu. Sn. Metin Ertürk’ün başkanlığında belediyemizce ilçemize yakın dönemde kazandırılan Millet Kıraathanesi, Gençlik Merkezi var. Gençlik Merkezimizin içerisinde müzik odaları, satranç odaları mevcut. Kütüphanesi, Jimnastik ve fitness yapılabilecek alanları, yüzme havuzu hizmete açıldı. Amfi tiyatrosu, süs havuzu, su oyunları mevcut. Basketbol, voleybol, tenis kortu ve halı sahası da yapılarak, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın gençlerimizin gün boyunca aktivite yerine getirebileceği bir alan ilçemize kazandırılmış oldu. Metin başkanımız ile ilçemiz her geçen gün daha yaşanılabilir bir yer olma yolunda değerini katlayarak arttırmaktadır.” dedi.

‘’KÖŞK İLÇEMİZE 13 MİLYON TL ÜZERİNDE DESTEK’’


Yavuz, “Yine bir başka AK Parti’li Belediye. Sn. Belediye Başkanımız Nuri Güler’in başkanlığındaki Köşk Belediyemize 2019’dan bugüne Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan, Çevre ve Şehircilik bakanlığımıza, İçişleri Bakanlığımızdan İller bankasına kadar birçok kalemden toplamda 13 Milyon TL’nin üzerinde yine destek sağlandı. Geçtiğimiz günlerde yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca hibe edilen Arazöz’ü belediyemiz envanterine ekleyerek hemşerilerimizin hizmetine sunduk.” İfadelerini kullandı.

‘’AK PARTİ İLE KOÇARLI ŞAHA KALKTI’’


Yavuz, “AK Parti’li bir başka Belediyemiz olan Koçarlı ilçemize baktığımızda Belediye Başkanımız Sn. Nedim Kaplan gerçekten diğer belediye başkanlarımız kadar gece gündüz demeden aziz hemşerilerimizin refahı için çalışıyor. İlçemize şu ana kadar kazandırılan hizmetlere baktığımızda, Koçarlı Emniyet Amirliği, Koçarlı Belediyesi Hizmet Binası ve Konuk evi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Millet Bahçesi projesi için 1 Milyon 750 Bin TL kaynak aktarılmış ve yapımına devam edilmektedir. Demokrasi şehidimiz olan merhum Başbakanımız Adnan Menderes’in memleketi olan Çakırbeyli mahallemizin Pazar yeri yenileme çalışması yine belediyemizce 650 Bin TL bütçeyle tamamlanmıştır. Şehir parklarımızın yenilenmesi için iller bankasından 750 Bin TL hibe kaynak aktarılmış olup gerekli çalışmalar yine belediyemizce yapılmaktadır. Yine Bakanlıklarımızca Koçarlı ilçemize 1 adet kepçe, 3 adet çöp kamyonu, 1 adet arazöz ve 115 adet çöp konteyneri hibe edilmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle ilçemize ilk etap yatırımlarını kapsayan yaklaşık 2.5 Milyonluk yatırım ile 1 Adet Açık Halı Saha, 1 Adet Kapalı Halı Saha, Tenis Kortu, Portatif Tribün, Futbol sahası çevre düzenlemesi ve yürüyüş yolunu Allah nasip ederse yakın zamanda ilçemize kazandıracağız. DSİ tarafından yapımı tamamlanan ve su tutmaya başlayan Gökbel Barajımız sayesinde Koçarlı - Bağarası Sulama sahasında 215 bin 840 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet ederek; bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinin verim ve çeşitliliği arttırılarak ülke ekonomisine yıllık 323 milyon 760 bin TL ek gelir sağlayacaktır.” diye konuştu.

‘’BOZDOĞAN’A YATIRIM YAĞMURU’’


Yavuz, şunları kaydetti: “Bozdoğan ilçemize yapılan yatırımlardan söz etmek gerekirse, Pet dolum makinesi, çöp toplama kamyonu, çöp konteyneri, Arazöz ve Greyder Cumhurbaşkanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle belediyemiz envanterine girmiş ve hemşerilerimizin kullanımına sunulmuştur. Bunların yanı sıra DSİ tarafından ilçemizde 1.Kısım Sağ Sahil Sulaması inşaatı tamamladı. Yarıya gelinen projeyle birlikte 31 bin 900 dekar alan suya kavuşacak. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte 49 bin 80 dekar tarım alanı sulamaya açılacak. Madran İlkokulu, Endüstri Meslek Lisesi, İlçe Hastanesi Ek Bina Yapımı gibi projelerle kentimize yatırım yağmuru devam ediyor. Bu projelerimiz tamamlandığında Bozdoğan, eğitim, sağlık ve tarımda daha gelişmiş bir kent olacaktır.Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 1 Milyon 235 Bin TL şu ana kadar hibe kaynak aktarılmış olup, yine 3 Milyon 300 Bin TL kaynak hazırlanmış olup yine Belediyemiz kasasına aktarılacaktır. Böylelikle sadece bu desteklerin toplam tutarı 9 Milyon 535 Bin TL’ye ulaşmış olacaktır.Tabi bu arada sadece AK Parti Belediyelerine değil, Cumhur İttifakımızda birlikte olduğumuz MHP’li Belediyelere de devletimizin desteği devam etmektedir.”

“KARPUZLU SAHİPSİZ DEĞİL’’


Yavuz, “Karpuzlu ilçemize Aydın Valiliğimize bağlı YİKOB aracılığıyla 10 adet 1000’lik, 50 adet 600’lık, 40 adet 400’lük boru ilçemize kazandırılmış yine ilçemiz mahallerine 27.000 metrekare parke taşı döşenmiştir. İLBANK aracılığıyla ilçemiz ve mahallelerine kurulmak üzere park bahçe malzemeleri için 500.000 TL hibe sağlanmış yine ilçemiz de bulunan Şehit Şenol Akar Parkı bakımı için 500.000 TL hibe ödenek tahsis edilmiştir. Ayrıca kırsal mahalleleri ile birlikte 23 mahalleye hizmet veren Karpuzlu Belediyemize Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından hibe edilen bir adet çöp kamyonu ve 117 adet çöp konteyneri geçtiğimiz ay içerisinde teslim edilmiş ve hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur. Karacasu ilçemize 2021 yılında destekler devam edecektir. Karacasu ilçemize yapılan devlet desteklerine bakıldığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından çevre düzenlemesi için 600 Bin TL, 1 adet çöp kamyonu, 117 adet çöp konteyneri, çocuk oyun parkı için İller Bankasından 500 Bin TL hibe destek sağlanmıştır. Ayrıca YİKOP işbirliği ile İlçemizin kilit taş ihtiyacı karşılanmış, 1 adet Halı Saha kazandırılmış ve ilçemizin 3 adet tarihi evi kamulaştırılmış ve 1 evin restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Karacasu ilçemizin kalkınması ve hemşerilerimizin refahı için desteklerimiz 2021 yılında da artarak inşallah devam edecektir” dedi.

SÖKE’YE YAPILAN HİZMETLER


Yavuz, “Benim doğup büyüdüğüm yer olan Söke’mize devletimizin desteği çok fazla. Örneğin ilçemizin 30 yıldır kanayan yarası olan Söke Çayı Islah çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. 7 Ay geride kalırken çalışmalar kapsamında Söke-Bodrum Çevreyolu Köprüsü’nden, Koçlar Caddesine bağlantılı Halk Köprüsü arasındaki bölümde kenarların taş örme ve demir korkuluk çalışmaları tamamlandı. Söke çayı ıslah çalışmalarının tamamlanmasıyla Söke ilçe merkezi ve 2 bin 360 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlamış olmakla birlikte, ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşmuş olacak ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilikte ortadan kaldırılmış olacak.
Bunun yanı sıra 13 Milyon TL yatırım ile Söke Tren Garı restorasyon çalışmalarını tamamladık. Gar içerisinde bulunan dükkanların ihaleleri yakın süreçte TCDD Müdürlüğümüzce yapılacak ve sosyal yaşam alanlarının hareketlenmesi de sağlanacaktır. Bir diğer yandan 1990 yılından beridir Söke Öğretmen evi ile aynı binayı Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze yeni bir hizmet binası kazandırdık. Bu hizmet binasında ayrıca Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)de yer alıyor. Mevcut öğrenci sayımız bu yeni hizmet binası sayesinde rahatlıkla artış göstermiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından 2 Milyon Lira üzerinde yatırım bedeli ile İl müdürlüğümüzün koordinasyonunda, Sarıkemer Mahallemizdeki mevcut toprak saha içerisine, sentetik zemin yapımı, tribün, çit, yeni soyunma odaları, mevcut sentetik halı sahanın bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor. Allah’ın izni ile Sarıkemer mahallemizde çok güzel bir tesisi aziz hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Bunların yanı sıra dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları için 400 konutluk içerisinde millet bahçesi olan TOKİ’yi yine ilçemize kazandırıyoruz. Söke her ne kadar AK Partili bir belediye olmasa da bizim hizmet anlayışımız millet odaklı olduğu için devletimiz yatırımlarını asla esirgememektedir.” diye konuştu.

DSİ’DEN DEV YATIRIMLAR


Tarım bölgesi olan Aydın’da DSİ kanalıyla yatırımların bir bir hayata geçtiğinin altını çizen Yavuz, “ Kuşadası, Söke ilçeleri ile Davutlar ve Güzelçamlı gibi sahil bölgelerinin içme suyu sorununu çözecek Sarıçay Barajı’ndaki çalışmalar da devam etmektedir. Güncel maliyeti yaklaşık 500 milyon TL olan ve tamamı DSİ tarafından karşılanacak baraj inşaatında kret ulaşım yolu imalatının tamamlanmış, gövde sıyırma kazı çalışmalarının devam etmektedir.
Yine ilçemiz Söke’ye bağlı Nalbantlar ve Pamukçular Mahallelerimizi ortadan kesen Kisir Çayı üzerine, iki mahallenin ulaşım sorununu çözmek amacıyla Fore Kazıklı Köprü’yü hayata geçiriyoruz. 1 milyon 336 bin TL’ye mal olan yatırım ile iki mahalle arasındaki 4 kilometrelik mesafeyi 300 metreye düşürüyoruz. Bir diğer yandan Koçarlı ilçemize bağlı Hacıhamzalar Mahallesi’nde yapımı devam eden, Dere Islahı projesinin maliyeti 8 Milyon Lira. 1.210 bin metre kargir duvarın yapıldığı dereye 3 menfez de monte ediliyor. Yine 146 metre uzunluğunda ve 3 bin milimetre çapında çelik boruların kullanıldığı, Çine Çayı geçişi ve ayrım yapılarının tamamlanmasıyla yatırımla birlikte ilk etapta 3 bin 200 dekar tarım arazisinin sulanacağını belirtmek isterim” dedi.

‘’ DİDİM HAK ETTİĞİ YATIRIMLARA KAVUŞUYOR’’


Yavuz, “Bilindiği gibi Didim Devlet Hastanemizin 75 Yataklı Ek Bina Yapım İşi ihalesi geçtiğimiz aylarda yapılmış ve ihale kararı yine geçtiğimiz ay onaylanmıştı. İnşallah çok yakın bir zamanda yüklenici firma ile sözleşmeler imzalanacak ve zaman kaybetmeden ilk kazma vurulacaktır. Yine Didim ilçemize Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından sağlanan 2 Milyon Liranın üzerinde destek ile il spor müdürlüğümüz koordinasyonunda ilçemizdeki mevcut sentetik futbol sahası içerisinde, sentetik çim değişimi, soyunma odaları, tartan pist değişimi, tribün yenileme çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

‘‘ÇİNE’YE 2,5 MİLYAR LİRA YATIRIM’’


Yavuz, “Çine projesinin bir parçası olan ve bölge tarımına büyük katkı sağlayacak Çine Gökbel Barajı su tutmaya başladı. Temelden yüksekliği 62,50 metre ve su depolama kapasitesi 13 milyon metreküp olan Gökbel Barajı’nın sulanmasının da tamamlanması ile bölge de yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge ekonomisine yıllık 500 milyon gelir artışı sağlanmasını hedefliyoruz. Gökbel Barajında depolanacak su ile Çine Ovasında 69 bin 800 dekar, Koçarlı Bağarası Ovasında 146 bin 40 dekar olmak üzere inşallah toplamda 215 bin 840 dekar arazinin sulanması sağlanacak. Gökbel Barajı yaklaşık 120 milyon TL'ye mal oldu. Çine'de baraj ve sulama arterleri olmak üzere tarıma yapılan toplam yatırım ise 2.5 milyar TL. Bunun yanı sıra Çine ilçemiz, 7 katlı yeni Hükümet Konağı’na kavuştu. Hamitabat Mahallesi’ndeki eski hükümet konağının bulunduğu alana inşa edilen yeni hükümet konağında Kaymakamlık, Adliye Sarayı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü bir arada hizmet verecek. Yaklaşık 15 milyon liraya mal olan ve toplam 8 bin metrekarelik alana sahip yeni hükümet konağına kaymakamlık, emniyet, ilçe milli eğitim, nüfus müdürlüğü ve adliye birimleri taşınma işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. İlçemize bir kez daha hayırlı olsun inşallah.” İfadelerini kullandı.


‘‘TARIM’DA DÜNYAYI DOYURAN BİR ÜLKE OLACAĞIZ’’


Tarımda, 2020 yılı sonuna kadar, 22 milyar lira üzerinde olan desteklemelerin tamamını ödediklerinin vurgulayan Yavuz, şunları dile getirdi: “ Türkiye olarak, Tarımda dünyayı doyuran bir ülke olma yolunda emin adımlar ile ilerliyoruz. 2020'nin ilk yarısında tarımsal gayri safi yurt içi hasıla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,4 artış göstermiş ve 84,4 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Ülkemiz tarımda net ihracatçı ülke konumundadır. 193 ülkeye, 1827 çeşit tarımsal ürün ihraç ettik. 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatla, 5,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız bunun ispatıdır. 2020'nin ilk 9 ayında ise pandemiye rağmen 13,3 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık, 3,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Böylelikle tarımsal dış ticaretimiz son 18 yılda 5 kat artış göstermiş oldu. 549 milyon lira olan 2020 yılı Bakanlık merkez yatırım bütçesi, 2021 yılında yüzde 155 artışla 1,4 milyar lira olmuştur. 2021 yılı bütçesinin yüzde 43'ü olan 22 milyar lirayı tarımsal desteklemelerde ve yüzde 34'ü olan 17,5 milyar lirayı ise tarımda verimliliği ve geliri artırmak için yatırımlarda kullanacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni yılda da Tarım ve Orman Bakanlığımızın yatırım ve destekleri devam edecektir. 2021 yılı hedeflerimizden söz etmek gerekirse, Çiftçimize 24 Milyar TL Tarımsal Destek sağlayacağız. Kırsal Kalkınma Kapsamında özellikle Kadın, Genç Girişimcilere ve Küçük aile işletmelerine 1,3 Milyar TL hibe desteği vereceğiz. 300 Milyon TL ORKÖY Kredi ve Hibe Desteği sağlayacağız. Uzman Eller Projesi Kapsamında 200 Milyon TL Hibe Desteği, Lisanslı Depoculuk Kapsamında 170 Milyon TL Hibe Desteği vereceğiz. Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde 450 Bin Ton Üretim hedefimizin yanı sıra toplulaştırmada tescil edilecek alanda hedefimiz 6 Milyon Hektardır. Bunun yanı sıra 2,5 Milyon dekar alanda Mera Islah ve Amenajman projelerini hayata geçirileceğiz. 17. 200 dekar alan Toprak Muhafaza Çalışması, 100 Bin Hektar Ağaçlandırma, 270 Milyon Fidan Üretimi, 32 Milyon metreküp Odun Ürünleri Üretimi ve İHA Sayısını 4’e yükseltmek yine hedeflerimiz içerisinde. İnşallah bu hedefleri yine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin destekleriyle bir bir gerçekleştireceğiz.”

2023 HEDEFLERİNE ULAŞACAĞIZ


Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında ifade ettiği üzere, geçmişte en küçük sarsıntıda demokrasisiyle, ekonomisiyle, siyasi ve sosyal yapısıyla adeta yerle yeksan olan bir Türkiye’den; bölgesel ve küresel her türlü sınamayı başarıyla veren bir Türkiye’ye artık ulaştık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimiz sayesinde, demokrasinin sacayağı olan yürütme, yasama ve yargı organları arasındaki ilişkileri çok daha netleştirerek, her erkin kendi alanında ülkeye ve millete en iyi hizmeti vermesini temin ettik. Bakın Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde, bölgesel ve küresel krizlere karşı daha etkin, daha hızlı ve daha kapsamlı refleksler verebilme imkânına kavuştu. Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden tutun da koronavirüs salgınına kadar pek çok alanda, bunun somut neticelerini gördük. Etki alanımızdaki her yerde adaleti, hakkı, hukuku, güvenliği, huzuru, refahı, velhasıl insani tüm hasletleri hayata geçirerek, farkımızı ortaya koyacağız. Böyle bir duruşta, asla çıkar hesaplarına, kirli pazarlıklara, menfaat için Hakk’a ve halka sırt dönmeye yer olmayacağı açıktır. Bugüne kadar böyle davrandık, bundan sonra da aynı ilkeli, onurlu, insani ve vicdani duruşumuzu koruyarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar durmadan, duraksamadan, önümüze çıkan hiçbir engel karşısında yeise düşmeden, hizmet çıtasını hep yükselterek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, bütün bakanlarımız ve milletvekillerimiz ile 2023’e kadar çalışmaya devam edeceğiz” diyerek 2021’d daha güçlü bir Türkiye hedeflediklerini ifade etti.03 Oca 2021 - 15:30 Aydin- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?