Karacasu dikkat: Bir ÇED süreci daha başladı

Aydın ve Denizli sınırlarında 16 kilometrelik bir hattı kapsayacak şekilde kurulan ve faaliyetlerine geçtiğimiz yıl başlayan büyük bölümü Karacasu sınırlarında bulunan Denizli Rüzgar Enerjisi Santralinin (RES) kapasitesinin arttırılacağı öğrenildi. Hali hazırda 22 türbin bulunan Denizli RES’e 5 Türbin daha ilave etmek için Çevresel Etki Değerlendirme Süreci (ÇED) başladı. RES'lerin Çevresel etkileri zaman zaman tartışma konusu olurken Denizli Res'in adı da tartışmaya neden olmuştu.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın, Karacasu’da yapılması planlanan Denizli Rüzgar Enerji Santrali kapasite artışı için ÇED Raporu inceleme değerlendirme süreci başladı yönündeki ilan metni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sayfasında yayımlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde 12.5.2020 tarihinde yapılan duyuru ile “Aydın ili Karacasu ilçesi sınırları içerisinde Korda Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. tarafından yapılması planlanan Denizli Rüzgâr Enerji Santrali kapasite artışı (22 Türbin – 74,8 MWm / 66 MWe den 27 Türbin – 99,8 MWm / 91 MWe ye çıkarılması) projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği’inin 11. maddesi kapsamında inceleme değerlendirme süreci başlamıştır. ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” şeklinde açıklama yapıldı.

66 MEGAWATT ENERJİ

Deniz seviyesinden bin 800 metre yükseklikte kurulan rüzgar türbinleri kilometrelerce uzaklıktan görülebilirken toplam 22 türbin çalışmaya 2019 yılı sonunda başladı. Bir günde 66 megawatt enerji üretme kapasitesine sahip olan Denizli RES’in sadece bir türbinin ürettiği 3 megawatt enerjinin 10 bin kişinin bir günlük enerji ihtiyacını karşıladığı belirtildi. İş yoğunluğuna göre istihdam sağlanan Denizli RES’te bulunan 3.96 metre çapa 80 metre yüksekliğe sahip kulelere takılı her biri 53’er metre uzunluğa sahip kanatlar kilometrelerce uzaklıktan görülebiliyor.

263 MİLYON DOLAR

Akfen Enerjinin şirketin toplam 242 MW'lık kurulu güce sahip Kuzeybatı Projesi'nin bir parçası olan Denizli RES’in de içerisinde yer aldığı toplam 4 adet RES’in maliyetinin 263 milyon dolar olduğu ifade edilmişti. Öte yandan kurulacak 22 türbinden 18 tanesinin Aydın, 4 tanesinin Denizli sınırında olduğu bilgisi verilirken enerjinin toplanıp dağıtılacağı şalt sahasının Denizli sınırlarında olduğu paylaşıldı.

22 Mayıs 2020 Aydin/ Karacasu- Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?