Aydın'da 995 bin dekar tarım arazisi sulanmaya başladı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Aydın’da 995 bin dekar tarım arazisinin sulanmaya başladığını açıkladı. Sulu tarım yapılan 995 bin dekar tarım arazilerinin ülke ekonomisine 1,2 milyar liralık katkı sağlaması hedefleniyor.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35 damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır” dedi.

AYDIN’DAN ÜLKE EKONOMİSİNE MİLYARLIK KATKI


DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.
Bu kapsamda Efeler diyarı Aydın Şehrinde 15 Nisan tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Aydın ilimiz ve ilçelerimizde toplam 995 Bin dekar tarım arazisi sulanacaktır. Aydın il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 995 Bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1.2 Milyar TL katkı sağlanması hedeflenmektedir” diye konuştu.

AYDIN OVASI’NDAN 280 MİLYON KATKI


Aydın, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Aydın ilimizde en önemli sulama projelerinin başında Söke Ovası Sulaması gelmektedir. İş kapsamında 380 Bin dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 570 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Aydın ilimizde diğer en önemli bir projede Aydın Ovası Sulamasıdır. İş kapsamında 185 Bin dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 280 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz”29 Nisan 2020 Aydin- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?