Aydın Adliyesi’nde duruşma belirsizliği

Hakimler Savcılar Kurulu’nun korona virüs tedbirleri kapsamında duruşma ve keşiflerin ertelendiğine ilişkin yazısına rağmen Aydın Adliyesi’nde belirsizlik yaşandı.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, HSK’nın yazısının talimat niteliğinde olmadığından bazı mahkemelerde duruşmaların devam ettiğini, duruşma yapılmayan mahkemeler nedeniyle avukatların mağdur olduğunu söyledi.

HSK'nın internet sitesinde HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz imzalı ve "Korona Virüsü Hakkında Alınacak Tedbirler" başlığıyla yer alan açıklamada yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesine karar verildiği belirtildi. Bu açıklamanın ardından 81 ilde olduğu gibi Aydın merkez ve ilçelerindeki duruşma ve keşiflerin ertelendiği ifade edildi. Ancak Adalet Komisyonu Başkanlığı’ndan adliyelerdeki durumla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Bu durum belirsizliğe yol açarken Aydın Baro Başkanı HSK yetkilileriyle görüşerek geçtiğimiz haftasonu durumun aydınlatılmasını istedi. HSK’dan Aydın Barosu’na herhangi bir yanıt vermediği öğrenildi.

AVUKATLAR MAĞDUR OLDU

Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt belirsizliğin avukatları mağdur ettiğini söyledi. Bozkurt, “HSK tarafından bir duyuru yayınlandı. Ancak bu duyuru talimat niteliğinde değil. HSK'ya ‘Komisyon Başkanları adliyelerdeki durumu Barolara hafta sonundan bildirsin, ilan edelim’ demiştim geçtiğimiz cuma günü. Bir yanıt alamadık. Aydın merkez, Nazilli ve Söke Adalet Komisyonlarına da yazı yazdık. Ancak duruşma ve keşiflerin ertelendiğine ilişkin kesin bir bilgi alamadık. Aydın Adliyesi’nde birçok mahkemenin ertelendiğini duyuyoruz ancak duruşma görülen mahkemeler de var. Bu belirsizlik yüzünden avukatlar mağdur oldu. Başka şehirlerden Adliyenize gelip, duruşmalarınızın ertelendiğini öğrenip dönen avukatlarla dolu bugün yollar. Aynı şekilde ilimizden diğer illere duruşmalar için giden avukatlarımız da oldu. Adliyelerdeki durumun açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz”

16 Mart 2020 Aydin- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?