ADÜ’lü öğretim elemanından gururlandıran başarı

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Fatih Ersan, başarısını 2018 yılında almış olduğu “Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı” ödülünden sonra, bilim dünyasının saygın dergilerinden Advanced Materials Dergisi’nde yapmış olduğu yayınla perçinlemiş oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Amerika Birleşik Devletlerinde University of Maryland Baltimore County ve Arizona State University’de bulunan öğretim elemanları ile yapmış olduğu iş birliği neticesinde, iki boyutlu kurşun halid perovskitin ((RNH3)2(CH3NH3)n–1PbnX3n+1 (n=1,2)) uygulanan yüksek dış basınç etkisi ile belirli basınç değerlerinde alışılmışın dışında yapısal faz geçişleri gösterdiğini keşfeden Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Fatih Ersan, Dr. Ersan, “Yapılan bu çalışma özellikle yarı iletken teknolojisi için basınç kaynaklı değişikliklere benzersiz bir bakış açısı sunmakta ve olağan dışı koşullar altında bu yüksek düzeyde izotropik olmayan katmanlı organik perovskit malzemelerin anlaşılmasına ve güneş enerjisi uygulamaları haricinde de kullanılmasına olanak sağlamaktadır” dedi. Dr. Ersan, yapılan bu çalışmanın etki faktörü (impact factor) 25,809 olan ve dünyanın en saygın dergilerinden birisi olan Advanced Materials isimli dergide “Communication” olarak yayımlanmasının, son yıllarda ülkemizde hak ettiği ilgiyi göremeyen Fizik biliminin yeniden gündeme gelmesini sağlayarak ADÜ’nün imajına olumlu katkıda bulunacağını belirtti.

03 Şubat 2020 Aydin- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?