Aydınlı öğrenciler Romanya'da

Aydın’ın Efeler ilçesinde hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Dalama Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğrencileri, Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Erasmus projesi kapsamında Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Romanya’daki proje çalışmasına Okulun Çocuk Gelişi ve Eğitimi Alan Şefi Semiha Köseer ve Müdür Yardımcısı Sultan Demiraslan ile birlikte 8 öğrencinin yer aldı. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alan Şefi Semiha Köseer, “Avrupa’daki Erken Çocukluk Eğitim sistemlerini tanımaları, etkinlik ve faaliyet yapımını gözlemlemeleri, yaratıcı oyunlar oynayarak oyuncak yapımı, ülkemizdeki yaratıcı etkinlikleri yurtdışındaki sınıflarda uygulamaları, özel gereksinimli öğrencilerin eğitimlerini incelemeleri, Avrupa kültürünü görerek hem kişisel hem de toplumsal olarak kendilerini geliştirmeleri amacıyla 2019 yılında ‘Çocuklar İçin Yaratıcı Oyunlar ve Oyuncak Yapımı’ isimli bir proje hazırlayarak başvuruda bulunmuştuk. Projemiz Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel hareketliliği programı çerçevesinde kabul edildi. Projemizin ikinci hareketliliği ise 01-14 Mart arasında olacak” dedi.

ÇOCUKLARA OYUNCAK HEDİYESİ

Bükreş’te gittikleri okullarda eğitim sistemlerini, öğretmenlerin öğrencilerle iletişimlerini, eğitim kurumlarının idari ve fiziksel yönlerini gözlemlediklerini kaydeden Köseer, “Ülkemizde hazırladığımız eğitici oyuncaklarımızı anasınıfı öğrencilerine hediye ettik. Ülkemizde hazırladığımız yaratıcı oyun etkinliklerimizi çocuklarla birlikte yaptık. Öğrencilerimizin kendi elleri ile hazırladığı kostüm ve aksesuarlarla yaratıcı dans çalışmaları yaptık. Gittiğimiz anasınıflarında çocuklar 3 dil birden öğreniyorlardı. Sabah sporunu yaratıcı dans çalışmalarımız ile birleştirdik. Öğrencilerimizle okulların yanı sıra Romanya’ da birçok yer gezdik. Transilvanya bölgesinde bulunan masallardan çıkma bir şehir olan, Vampir Dracula‘nın şehri Braşov, Bran Kalesini ve Bükreş’ te bulunan Çavuşesku Sarayını gezdik. Romanya’da yapılardaki sanatsal güzellik ve binaların devasalığı bizi büyüledi. Birçok kilise, saray ve müzeyi gezme şansımız oldu. Köy müzesi, sanat müzesi, doldurulmuş hayvanların olduğu Antipa müzesi gibi. Bükreş’te bulunan Türk Şehitliği’ne giderek şehitlerimiz için dua ettik. Öğrencilerimizin en çok dikkatini çeken, hoşlarına giden nokta karşıya geçmek için yola doğru döndüklerinde bütün araçların durarak onlara yol vermesi ve Romanya parası LEI'nin yırtılmaması oldu. Braşov’daki her an çatıdaki penceresinden süpürgeli cadı çıkacakmış gibi olan evlere, kralları Carol 1 ve Elizabet’in Peleş Sarayına, Dracula’ nın Bran Kalesine hayran kaldılar. Sabahları staja giderken Romanya Govrig’i yediler. 14 günlük sürenin nasıl geçtiğini anlamadık. Türkiye’ye geri döndüğümüzde okulumuzda farklı kültürler görmüş, konuşmalarında Transilvanya, Bükreş, Braşov’dan bahseden, eğitim sisteminde gördüklerini kendi sınıflarında da uygulamak istediklerini söyleyen, yaptıkları ile özgüven kazanan bilgisi artmış öğrencilerimiz vardı. İşitme Yetersizliği olan öğrencimiz Murat Erdoğan da diğer arkadaşları ile birlikte tüm bu becerileri kazanmış oldu” diye konuştu.

29 Ocak 2020 Aydin- Eğitim

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?