Aydınlı kadınlar, tarihe damga vuran kadınlara hayat verecek

TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek ‘Zamansız Kadınlar’ isimli etkinliğin tanıtımı yapıldı.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanınmasının 85. yıl dönümü, Aydın’da anlamlı bir etkinlikle kutlanacak. Aydın Ticaret Borsası koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu’nun 5 Aralık’ta düzenleyeceği defile konferansta Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın anlatımıyla Cumhuriyetin ilklerini başaran kadınların başarı hikayeleri anlatılacak. TOBB’a bağlı Aydın’daki 9 oda ve borsanın desteğiyle 5 Aralık’ta saat 20.00’de Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Meandros Salonu’nda yapılacak ‘Zamansız Kadınlar’ defile-konferans etkinliğinin tanıtım toplantısı Aydın Ticaret Borsası’nda yapıldı.

“ATATÜRK’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ”


TOBB Aydın İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esin Türker, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer için kendisine teşekkür etmek amacıyla bu etkinliği gerçekleştireceklerini belirterek, “İsmi Aydın olan bir şehirde Atatürk’ün bize verdiği seçme seçilme hakkına bir teşekkür için, böyle bir organizasyonla yola çıktık. Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 85’inci yıl dönümünde gerçekleştirilecek olan Zamansız Kadınlar ile mucize kadınları canlandıracağız. Bu projede Cumhuriyetin ilklerini başaran kadınlar hayat bulacaktır. Proje, 30 senedir Atatürk araştırmacısı- yazar olarak çalışmakta olan İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın uzmanlık alanı olan ‘Kurtuluş ve kuruluşta kadın kimliği’ üzerinedir. Bu konudaki araştırmalarında 1919 ve 1938 arasında dünyaya ilkleri hediye etmiş pek çok kadınımız olduğunu ve bu öncü kadınlarımızı tanımadığımızı görerek gerçekten onları tanıtmak adına yapılmış bir projedir. Bizlere her zaman destek olan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, projenin mimarı Araştırmacı-Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’ya, Projemize destek sağlayan koordinatörümüz Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Nazilli Ticaret Borsası, Nazilli Ticaret Odası, Söke Ticaret Borsası, Söke Ticaret Odası, Kuşadası Ticaret Odası ve Didim Ticaret Odasına, Aydın Adnan Menderes Üniversitesine ve etkinliğimizin daha geniş bir kitleye ulaşmasına katkı sağlayan siz değerli basın mensuplarına şahsım ve TOBB Aydın İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak teşekkürlerimizi sunuyorum. Tüm Aydınlıları 5 Aralık 2019 Perşembe saat 20.00’de Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Meandros Salonuna davet ediyorum” dedi.

KADINLAR CANLANDIRACAK


Zamansız Kadınlar programında Cumhuriyet tarihine damga vurmuş 22 kadın hemcinsleri tarafından canlandırılacak. Gösterimde, Kurtuluş Savaşı kadınını Prof. Yelda Özsunan Dayanır, Çete Ayşe’yi Öznur Kale, Şükufe Nihal’i Esin Ülkü Beyazıt, Naciye Suman’ı Yasemin Ateş, Yıldız Moran’ı Ayşe Kızılkaya, Keriman Halis’i Figen Yurdakul, Mufide İlhan’ı Saadet Kavasgil, Süreyya Ağaoğlu’nu Sinem Kuyumcu, Sabiha Gürayman’ı Ruhsar Uzun, Leyla Asım’ı Semra Şener, Semiye Morkaya’ yı Emel Uşaklı Filiz, Esin Zembilci’yi Yüksel Balı, İlmiye Bergman’ı Berna Akyüzlü, Dilhan Eryurt’u Bahtiyar Çekici, Halet Çambel’i Gamze Metin Yolcu, Sabiha Bengütaş’ı Hibeti Zeytin, Melehat Ruacan’ı Neşe Menderes, Edibe Subaşı’nı Sunay Karamık, Mihri Müşfik’i Hezer Sermin Kırıcı, Gül Esin Yıldız’ı Karabaş Taşçıoğlu, Latife Hanım’ı Esen Türker, Zübeyda Hanım’ı Semra Ağaççı canlandıracak.
göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?