Aydın Barosu, o avukatı haklı buldu

Aydın Barosu, kendisine saldıran sokak köpeğini yaralayan baroya kayıtlı avukatın disiplin kuruluna sevk edilmesine yer olmadığına karar verdi.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmir’in Menderes ilçesinde 8 ay önce yürüyüş yaparken karşısına çıkan sokak köpeğinin kendisine saldırması sonucu sopayla vurarak sakat kalmasına yol açan Aydın Barosu’na kayıtlı 76 yaşındaki avukat E.U.’ya olayın ardından hayvanseverler tepki göstermişti. Aydın Barosu da olayla ilgili olarak avukatla ilgili disiplin soruşturması başlattı. İzlenen kamera görüntüleri ve tanık beyanlarıyla birlikte yapılan çalışmalar sonucunda avukat E.U’nun hayvanseverlerin yarattığı algının aksine kendisine saldıran köpekten korunmak amacıyla sopayla kendini koruduğu, tüm canlılara tanınan ‘zorda kalma halinde kendisini koruma hakkı’ oluştuğu, bu eylemin Avukatlık Yasası ve Meslek Kurullarına aykırılık teşkil etmediği belirtilerek avukatın disiplin kuruluna sevkine yer olmadığına karar verdi. Alınan kararla ilgili ilgililerin itiraz hakkının bulunduğu belirtildi.

HAKARETLERLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSU

Aydın Barosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Aydın Barosu duruşu ve yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaları ile her zaman canımızdan, hayatımızdan bir parça olan, sevgimizi ve duygularımızı paylaştığımız can dostlarımızın yanında olmuş, hayvan hakları konusunda yaptıkları kamuoyunca takdirle karşılanmıştır. Hayvanlara karşı işlenen eylemlerin suç sayılması, hayvanların mal değil can olarak kabul edilmesi bakımından gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadeleyi bundan sonra da sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Barolar yürürlükteki mevzuat hükümleri ile bağlı olup, ceza soruşturması yapmaya yetkili olan makam Cumhuriyet Savcılığıdır. Baromuz tarafından yapılan soruşturma yalnızca disiplin soruşturmasıdır ve meslek suçları ile sınırlıdır. Sosyal medyada hakaret ve küfür ettiği tespit edilen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını, Yönetim Kurulu tarafından oybirliği ile alınan karara karşı itiraz merciinin açıkça belirtildiğini hatırlatmak isteriz” denildi.

08 Kasım 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?