Tarımsal sulamada yapay zeka dönemi

Aydın’ın ilçesi Koçarlı’nın Kasaplar Mahallesi’ndeki Vodafone Akıllı Köy'de Netafim, yenilikçi ürünü NetBeat’in tanıtımını yaptı. Toplantıda Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, tarımsal sulamada yapay zeka döneminin başladığını açıkladı.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bu doğrultuda yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler veren Leventon, “Dünya nüfusu hızla artarken temiz su ve tarım arazileri gibi sınırlı kaynaklar gittikçe azalıyor. Bizleri geleceğe taşıyacak akıllı tarım sistemlerinde yapay zeka gittikçe artan bir hızla ön plana çıkacak. Meteoroloji verileri, bitki gelişim istatistikleri, hava, toprak ısı ve nem analizleri gibi onlarca veriyi yapay zeka ile birlikte hızla analiz ederek çiftçilerin doğru ve zamanında karar almasında yol gösterici olabiliyoruz. İklim değişikliğinin tarımı büyük ölçüde etkilediği günümüz koşullarında çiftçilerin bu verileri anlık izleme ve analiz etme imkanı bulunmuyor. Burada yapay zekanın gücü üretimin daha az kaynakla ve daha çok verimle devam edebilmesi için vazgeçilmez bir unsur haline gelecek” dedi. Türkiye'deki mısır üretiminde akıllı sulama sistemlerinin yarattığı farkı da paylaşan Leventon, hektar başına harcanan 9 bin 200 metreküp su ile alınan 9 ton mahsulün Netafim çözümleri sonrasında hektar başına 6 bin 300 metreküp su ile 12 ton mısıra ulaştığını belirtti.

“EKOSİSTEM KORUNACAK”


Netafim Asya Pasifik Başkanı Ofer Oveed, aile çiftçiliğinin önemini vurgulayarak, "Bünyesinde mühendis bulundurmayan, her gün üretimle ilgili onlarca kararı tek başına vermek zorunda kalan aile çiftçilerinin mevcut teknolojilerle ayakta kalması çok zor. Bu sebeple sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çiftçilerin yaş ortalaması ellinin üzerine çıkmış durumda. Gençler başka alanlarda çalışmayı tercih ediyor. Tarımı sürdürülebilir kılmak istiyorsak dijital tarıma geçişi hep beraber sağlamak zorundayız. Özel sektör de Ar-Ge yatırımlarını artırma ve çiftçilere kolay kullanılabilir ürünle ulaşılabilir fiyatlarla sunma misyonunu üstlenmeli. Bizler çok bereketli ve cömert bir gezegene sahibiz. Kaynaklarımızı bilinçli kullanmak, doğayı kirletmeden gıdalarımızı üretebilmek için çiftçilerimizle el ele vererek bu dönüşümü hızla yapmamız gerekiyor. Aksi halde gelecek nesillere fazla gübre ve ilaç tüketimi ile kirlenen topraklar, gereksiz harcamayla azalan su kaynakları bırakacağız. Netafim olarak temel felsefemiz verimli ve sürdürülebilir tarım için çözümler sunmak. NetBeat bu anlamda çok büyük görevler üstlenecek ve çiftçilerimizin daha az kaynakla daha verimli üretim yapmasını sağlayacak” diye konuştu.

1 MİLYAR 200 BİN METRE SULAMA BORUSU


Netafim'i çiftçilerin hayata geçirdiğini paylaşan Netafim Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız; "Netafim 1965 yılında, çöl topraklarının zorlu koşullarında tanım yapmaya çalışan çiftçilerin kurduğu bir şirket. Bu mücadele Netafim'e çiftçilerin farklı bitki ve iklim çeşitlerinde daha az kaynakla daha fazla ürün yetiştirmesine yardımcı olacak akıllı sulama, agronomik uzmanlık ve inovasyonu nasıl birleştireceğini de öğreten bir deneyim oldu. Netafim, geliştirdiği damla sulama teknolojisiyle tarımsal üretimde devrim yaratan bir şirket haline geldi. Bugün Netafim, 110'u aşkın ülkede 29 iştiraki, 17 üretim tesisi, 4 bin 300'ü aşkın çalışanı ile küçük ölçekli çiftçilerden büyük ölçekli tanım üreticilerine kadar hızlı ve kolay kullanılabilir dijital çözümler sunmaya devam ediyor" dedi. Netafim için Türkiye'nin öncelikli bir ülke olduğunu belirten Parmaksız; "1995 yılında faaliyete geçen Netafim Türkiye'nin merkez ofisi ve üretim fabrikası Adana'da bulunuyor. 60 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren 6 bin metrekarelik üretim tesisi ile yılda 1 milyar 200 bin metre sulama borusu üretiyoruz. Ekiplerimiz sahada çiftçilerle yakın biçimde çalışıyor. Onların sorunlarına çözüm üretiyor, ihtiyaçlarına uygun sistemler geliştiriyor. Türkiye'de üretimin neredeyse tamamına yakınını aile çiftçileri üstleniyor. Onların doğru karar almalarına destek olmak, kazançlı üretim yapmalarını sağlamak bizim için en büyük motivasyon kaynağı. Bunu yaparken doğal kaynakları da koruyor olduğumuzu bilmek bize daha da güç veriyor. NetBeat ile Türkiye'de akıllı sulamada yapay zeka dönemini başlatarak çiftçilerimizi geleceğe taşıyacak olmaktan gurur duyuyoruz. 2019 yılı 2. z-çeyreğinde yavaş yavaş çiftçilerimizle buluşturmaya başladığımız NetBeat in Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 11 adet kurulumunu başarıyla gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar, kendi organizasyonumuzun bir parçası olan Orta Asya ülkelerinde ve özellikle Azerbaycan'da toplam 22 adet yeni kurulum yapmayı planlıyoruz" diyerek bölgedeki dijital dönüşümün sinyallerini verdi.

08 Kasım 2019 Aydin/ Koçarli- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?