Karacasu'da bitmeyen tartışma

Karacasu Cuma Mahallesinde seramik ocaklarının çalışma saatlerinden uzun yıllardır şikayetçi olan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Muammer Yıldız, sert sözlerle Belediye Başkanı Zeki İnal’a yüklendi.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Eylül ayında, “Fırınların saat 18.00’den sonra yanması bizler mağdur ediyor. Pencerelerimizi açamıyoruz. Arkadaşlarımız isterse 24 saat çalışsın ama fırın yakma ve toprak öğütme saatleri belirlensin. Bir demirci gece çalışabiliyor mu, çalışamıyor. Belediye encümen kararı alabilir bu konuda. Ben bunu yazılı önerge olarak veriyorum” ifadeleriyle bu konudaki dilekçesini meclise sunan Muammer Yıldız, encümenin bu konuda çalışma yapacağı yanıtını almıştı. Bu konuda encümen kararı alındığı, seramikçiler dernek başkanına konu hakkında bilgilendirme yapıldığı şeklinde yazılı bilgi verildiği halde Belediye Başkanı Zeki İnal’ın 12 Ekim’de Ses Gazetesine verdiği demeci hatırlatan Muammer Yıldız, İnal’ı iki yüzlü olmakla suçlayıp, “Bu meclisteki dilekçem gündeme alınmıyorsa mahkemeye vereceğim” dedi.
Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen İnal ise, “Senden başka rahatsız olan yok. Beni tehdit edemezsin” diye yanıt verdi.

“ÇÖZÜM BULMAK ZORUNDASIN”

Meclis toplantısının sonunda gündeme alınmak üzere dilekçe sunan Yıldız, “12 Ekim’de kalkıyorsunuz demeç veriyorsunuz. Orada arsa şu paraymış, buradan bu paraymış. Burası kaç yılında imara açılmış. Ben burayı imara açıkken aldım. Burası sonradan açılmadı. Ben geçmiş yıllarda da bunu dilekçe olarak getirdim. Korunmakta olan bir yer diyorsunuz, hangi yapının orijinali var orada? Sanayide demirci gece 09.00’dan sonra çalışabiliyor mu? Sizin bu demeçte kimin ağzıyla konuşuyorsunuz. Bize encümen kararı ile çözeceğiz diyorsunuz, buraya böyle demeç veriyorsunuz. Emlakçılık büronuz neredeydi? Seramikçileri savunuyor olsanız toprak öğütmek için söz verdiniz. Hani nerede? Ben anadan doğma buralıyım. Böyle cevap veremezsin bana. Bu iki yüzlülük değil üç yüzlülüktür. Bu sadece benim sorunum değil orada bir sürü insan mağdur. Siz çözüm üretmek zorundasınız. Gündeme alınmıyorsa mahkemeye vereceğim” dedi.

“BU SADECE SENİN SORUNUN”

İnal ise, “Encümen kararı size gelmemiş olabilir. Hala ben aynı görüşün arkasındayım. Sen orada ev alırken kaç paraydı? Orada seramikçiler kaç yıldır var. Bu sorun bu sene mi başladı? Orası korunmakta olan bir yer. Seramikçiliğin çalışma saati olmaz. Basındaki demecimin arkasındayım, yine tekrarlıyorum. Bu Karacasu’nun sorunu değil sadece senin sorunun. Ev yapmasaydın oraya. Sen toprakçı mısın? Almıyoruz gündeme. Bu senin sorunun. Senden başka rahatsız olan yok. Beni tehdit edemezsin” dedi. Diğer üyelerin araya girmesiyle Memduh İlgili ve Nail Kurt Yıldız’ın sorun yaşadığı esnafla görüşmeleri için görevlendirildi. Konu meclisin usulü gereği gündeme alındı.

ZEKİ İNAL NE DEMİŞTİ?

İnal, Ses Gazetesine verdiği demeçte, “Çömlekçilerin bulunduğu çevrede geçmişte arsaların satıldığı günü düşünürsek çarşıda arsalar 500 liraysa onlar oraları bile bile 100 liraya aldılar. Şimdiye kadar rahatsız olmadılar da neden bugün rahatsız olmaya başladılar? Ben bunu anlamış değilim. Yaşatılması gereken meslek kollarımızdan biri olduğu için biz onların sanatına hassasiyetle yaklaşıyoruz. CHP’liler bu önergeyi 10 sene yönettikleri dönemde neden vermediler? Bunu da merak ediyorum” demişti.

İNAL’A TEŞEKKÜR

Öte yandan İYİ Partili Nail Kurt, meyhanelerin merkezden kaldırılması yönündeki girişimleri için Zeki İnal’a teşekkür edip bu konuda destek mesajı verdi. Belediye Meclis Üyesi Erdinç Gümüş ise geçen aylarda gündeme getirdiği şehit aileleri, gaziler ve engellilere yönelik çevre temizlik vergisi alınmaması ile ilgili önerisinde çevre temizlik vergisi ifadesini yanlış kullandığını, kastının ASKİ tarafından ilçe belediyelerine verilmek üzere tahsil edilen katı atık bedeli olduğunu, bunu bu şekilde düzeltmek istediğini dile getirdi. Bu konuda gerekli çalışmanın yapılacağı resmi kayıtlara geçti.

07 Kasım 2019 Aydin/ Karacasu- Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?