Kuşadası, Uluslararası 10. Giritliler Festivali’ne ev sahipliği yaptı

Giritliler Federasyonu tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Giritliler Festivali, 27-28-29 Eylül tarihlerinde Selçuk, Söke ve Kuşadası’nda gerçekleşti.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Girit kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen dünyanın en büyük Giritli festivaline geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük bir katılım oldu. Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ve AK Parti Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Cenk Sözer'in katıldığı festivale Türkiye ve Girit’in yanı sıra Yunanistan, Lübnan, Libya ve Ürdün’de yaşayan Giritliler ile Girit kültürünü merak eden vatandaşlar, Giritli dernekleri katıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ

Festivalin ilk gününde Selçuk Efes Kent Belleği Müzesinde ‘Mübadelede Selçuk, zorunlu göç’ konularında seminerler ve ünlü fotoğraf sanatçısı Hamza Rüstem'in mübadil aileler ve zorunlu göç ile ilgili fotoğraf sergisi yer aldı. Festivalin ikinci günü Giritlilerin yoğun olarak yaşadığı Söke’nin eski Rum mahallesi olan Kemalpaşa Mahallesinde Girit Yemekleri Atölyesi’nde Girit'e özgü yemekler sunuldu ve Girit halk dansları gösterileri katılımcıların ilgisini çekti. Söke'de düzenlenen etkinliğe Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel de katılırken KUFAD aşçılarının hazırladığı Girit kültürünü yansıtan yemekler kısa sürede tüketildi.

BÜYÜK BULUŞMA

Üçüncü ve son günde Davutlar Sevgi Plajı’nda büyük buluşma gerçekleşti. Ülke içinden ve yurt dışından gelen Girit derneklerinin üyeleri buluştu. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı buluşmada Girit kültürünü yansıtan stantlar ilgi çekerken, mübadele sonucunda birbirinden kopan ailelerin buluşmaları da yaşandı. Girit'ten, Samos Adası’ndan, Yunanistan'dan gelen konukların ve sanatçıların gösterilerine ilgi büyük oldu. Lozan Mübadilleri İzmir Temsilciliği Korosu, Grup Defne Konseri etkinliğe renk katarken, ‘Kuşadası’ndaki Giritliler’ ve ‘Girit'ten Anadolu'ya’ isimli fotoğraf sergileri açıldı.

Festival yılda bir kez bile olsa Giritlilerin kavuşmasına ev sahipliği yaparken, burada gerçekleşen buluşma sayesinde birbirinden yıllarca önce ayrılmış akrabaların ilk kez bir araya gelmesine tanıklık etti. Festival Kuşadası'nın tanıtımına katkı sağlarken Kuşadası Belediyesi’nden katılım olmaması ise tepki çekti.

30 Eylül 2019 Aydin/ Kuşadasi- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?