Pakistan tarım heyetinden Söke Ziraat Odası’na ziyaret

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Temsilciliği’nin projesi kapsamında Söke’ye Pakistan’dan gelen tarım heyeti, Söke Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Murat Bozkayalar
Murat Bozkayalar Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Heyeti Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun ile yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette Hammad Nagi Khan CEO WWF Pakistan, Hidaiytullah Chharo. Drictor Genarel Agriculture Department. Province of Sindh Government Of Pakistan tarım heyeti yer aldı. Söke Ziraat Odası makamında gerçekleştirilen toplantı hakkında açıklamayı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı Proje Müdürü Gökçe Okullu yaptı.

PAKİSTAN’DAN DANIŞMANLIK KATKISI

Okullu, “WWF olarak geçtiğimiz yıldan beridir bu bölgemizde İpod projemizi yönetiyoruz. WWF Pakistan ülkesinde aynı şekilde 9 yıldan beri bu ülkede yürütüyorlar, bizler de bu projeye yeni başladığımız için bize danışman olarak Pakistan’dan bizimle çalışmaya başladılar. Bu hafta sonuda ülkelerine geri dönecekler, bizler bu projeyi kendi adımıza halledebilir duruma geldik ve kendimiz yürüteceğiz. Proje hakkında ise sürdürülebilir pamuk projesi yani iyi pamuk diye belirteceğimiz bir standart var tüm dünyada olduğu gibi. Tüm tekstil ve pamuk sektörünün tüm ileri gelenleri bir araya gelerek 2020 yılında pamuk tüketiminin yüzde yüz sürdürülebilir olması noktasında kendilerine hedef belirlediler. Tekstil sektöründe bir havuz var ve bu havuz sayesinde toplanılan fon ile tüm ülkelere dağıtılıyor. Bizler de WWF Türkiye olarak bu fondan pay alıyoruz. Bizler Türkiye ayağı olarak bu birimde mühendislerimiz ile birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİLER BİLGİLENDİRİLİYOR

“Çiftçilerimizin, sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda üreticilerimizi bilgilendirip eğitimlerini sağlıyoruz” diyen Okullu, şunları kaydetti: “Bizlerin Söke ilçemizde bir ofisimiz var belirli sayıda çiftçilerimize arazilerinde hizmet veriyoruz. Bu desteğimiz Pakistan’dan gelen heyette bulunan Hamad beyefendi bizim WWF’in Pakistan’ın genel müdürü. Hidayullah bey ise Cint eyaletinin tarım müdürü. İkisi birlikte ülkemize geldiler. İlk önce Aydın İl Tarım müdürlüğümüze ziyarette bulunduk, önceki gün ise İstanbul ofisimize ziyarette bulunduk. Bugünse Söke Ziraat Odamızı ziyaret ettik. Yarın da çiftçilerimizi ve çırçır fabrikalarımızı ziyaret edeceğiz. Daha sonra heyet ülkelerine geri dönecekler.”

“BİRBİRİMİZE DESTEK SAĞLIYORUZ”

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ise, “Pakistan ülkesinden gelen tarım heyetini ülkemizde özellikle Söke’mizde misafir etmekten mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Gelen heyetimiz ile birlikte yaptığımız istişareler nedeniyle karşılıklı pamuk konusunda katkı sağlıyoruz. En önemlisi ülke genelinde birbirimize destek oluyoruz. Böylesine önemli bir ziyaret için öncelikle Pakistan devletine ve Pakistan’ın tarım yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum’’ dedi.

26 Eylül 2019 Aydin/ Söke- Ekonomi

Muhabir Murat Bozkayalar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?