'Tariş daha fazla incir almalı'

Aydın Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, Tariş'in az incir alarak üreticiyi ihracatçı ve depocunun eline bıraktığını iddia etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Aynı zamanda kendisi de üretici ve Tariş ortağı olan Aydın Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, incir piyasasında yaşanan durgunlukla ilgili açıklama yaptı. Türkiye'de 60-70 milyon kilogram arasında incir üretimi yapıldığını belirten Çetinkaya, incirden işçi ve üretici olmak üzere toplam 60 bin kişinin geçimini sağladığını ifade etti. İncirin her yönüyle sahipsiz kaldığını savunan Çetinkaya, incirin fiyatı ve piyasa koşullarını üreticinin değil, ihracatçının belirlediğine işaret etti.

"EN AZ 15 MİLYON KİLOGRAM ALMALI"

Tariş İncir Kooperatifleri ve Birliğinin temel amacının üreticinin hakkını korumak olduğunu hatırlatan Çetinkaya, üretici kuruluşu olan Tariş’in 15 milyon kilogram incir işleme ve depolama kapasitesi olmasına rağmen sadece 1-1,5 milyon kilogram hatta yıllara göre daha az incir alımı yaptığını söyledi. Tariş'in az incir alarak üreticiyi ihracatçı ve depocunun eline bıraktığını, ihracatçıya rakip olamadığını ve piyasa koşullarının tamamen ihracatçı tarafından şekillendirilmesine neden olduğunu iddia eden Çetinkaya, bunun sonucu olarak incir üreticisinin emeğinin sömürüldüğünü ve tüketicinin de çok yüksek fiyata incir yediğini dile getirdi. Çetinkaya, “Ürün ve üreticiyi korumak, piyasa koşullarına hakim olmak için Tariş, üretilen incirin en az 15 milyon kilosunu almalı, hatta daha ilerisi için 20-30 milyon kilogram incir almayı hedeflemeli. Bu yapıldığında üretici sömürülmekten tüketici de pahalı incirden, incir de rezil olmaktan kurtulur” ifadelerini kullandı.

20 Eylül 2019 Aydin- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?