Söke, Esnaf Sarayı’na kavuşacak

Aydın’da son yıllarda elde ettiği başarılı çalışmalar ve projelerle adından sıkça söz ettiren Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 64 yıllık geçmişinin en parlak günlerini yaşıyor. Bölgenin parlayan yıldızı haline gelen kooperatif, yapmayı planladığı Esnaf Sarayı ile Sökeli esnafın da yüzünü güldürmeyi hedefliyor.

Ali Gökmen Şireci
Ali Gökmen Şireci Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

6 Temmuz 1955'te 1163 sayılı kooperatifler kanununa göre Aydın Muğla illeri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine bağlı olarak Nusret Er, Fevzi Ege, Ahmet Sivrioğlu, Fariz Uyguntüzel, Mehmet Keser, Muammer Atay, İbrahim Gemici, Musa Gümüşkaynak, Cemal Yaman, Hüseyin Akarsoy, Mehmet Korkut, Mehmet Özkalender, Hüseyin Şenoğlu, Süleyman Çolak, Mehmet Yüksel, Mustafa Kıryar, İsa Koyuncu, Mehmet İşbilir, Cemal Sarınergiz, Hamit Serin, Hamdi Emekli, Mustafa Haşılcı, Ali Yaman, İbrahim Yörükkuşu, Vecihi Kutsal, Hasan Dönmez, Ali Aydın, Süleyman Ateş, Hüseyin Kurban ve Ahmet Çamoğlu tarafından kurulan kooperatif; son yıllarda gösterdiği başarılı grafikle Ege Bölgesi'nde hızlı kredi vermesiyle ilk 5'e girerken, Türkiye çapında hızlı büyümede de bine yakın kooperatif arasında ilk 20'ye girdi. 2 bin ortağıyla esnafın yanında yer alan kooperatif, ahiliği de en iyi şekilde yerine getiriyor.

“HEDEFİMİZ İLERİYE BAKMAK”

' Söke esnafı kazanacak' sloganıyla çıktıkları yolda Eylül 2019’a kadar geçen sürecin bu doğrultuda gerçekleştiğini söyleyen Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Refik Karataş, yönetiminde görev alan İbrahim Çallıoğlu, Hasan Hüseyin Gümüşkaya, Erkan Akbabalı ve Samet Can’ın esnafa en büyük destek olarak görülen plasman konusunda yapılacak iş ve projelere göre finansman sağladıklarını ifade etti. Esnafların gecesini gündüzüne katan bir camia olduğunu, kimilerinin ekmek parası için çalışırken, kimilerinin ise ekmek çıkaran insanlar olduğunu söyleyen Başkan Refik Karataş; var güçleri ile esnafların daha iyi bir refah düzeyine gelmesi için çalıştıklarını ve devamlı ileriye bakarak çalışma yaptıklarını belirtti.

“ESNAF SARAYI İLE YÜZLER GÜLECEK”

Söke Lisesi Kız Öğrenci Yurdu’nun yanında kendilerine ait arsaya inşa etmeyi planladıkları Esnaf Sarayı’nın esnaf camiasında büyük destek görmesinin de kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Kooperatif Başkanı Refik Karataş, 5 kat üzerine inşa edilecek olan Esnaf Sarayı’nın alt katının iş yeri olacağını ifade etti. Başkan Karataş, “Binanın 1. katına kurumumuzu getireceğiz. Söke’de büyük ihtiyaç duyulan toplantı salonunu da yapmayı planlıyoruz. Çalışan esnaf eşlerinin çocukları için kreş, arka bölüme de havuz ve çay bahçesi kazandıracağız. İsteyen esnaf eşlerimiz çocuklarıyla burada havuza girebilecekler. Öğrenci yurdu yazın kapalı olduğu için havuz başında yazın düğün yapılabilecek” dedi.

“ESNAFIN BİR KURUŞUNU ÇARÇUR EDEMEYİZ”

5 kat planlanan tesisin sadece bir kurum binası değil esnafa ve Söke’ye hizmet edecek kompleks olacağını vurgulayan Karataş; “Nisan ayında ilk kazmayı planladığımız Esnaf Sarayı’mızın yer etüt, deprem ve zemin etütleri hazırlandı fakat imar yasasında oluşan bir değişiklik nedeniyle aksama oldu. 300 metrekare bir kayıp oluşacağı için planlamayı tam olarak inceliyor ve gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Esnafımızın 1 kuruşunu çarçur etme gibi bir hakkımız olamaz. İnşallah yıl içinde ilk kazmayı vurup, ilk aşamada iki katını yapacağız. Kurum binası, havuz ve çay bahçesi bölümünü tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

19 Eylül 2019 Aydin/ Söke- Ekonomi

Muhabir Ali Gökmen Şireci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?