Kötü alışkanlıklara dikkat

Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yeşilay Aydın Şube Başkanı Cemal Sezgin, okulun ilk günlerinde öğrencileri yeni alışkanlıklar açısından takip etmek gerektiğini ifade etti.

Emrah Dinçer
Emrah Dinçer Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yeni eğitim öğretim yılının başladığını hatırlatan Yeşilay Aydın Şube Başkanı Cemal Sezgin, öğrencilere ve velilerine tavsiyelerde bulundu. Özellikle okulun ilk günlerinde ailelerin yeni alışkanlıklar açısından çocuklarını yakından takip etmeleri gerektiğini belirten Sezgin, yaşı büyüyen, yeni bir sınıfa veya okula giden öğrencilerin yeni arkadaş grupları tarafından kabul görmeme endişesiyle zararlı alışkanlıklara yönelebildiğine dikkat çekti.

SİGARAYA BAŞLAMADA ARKADAŞ ETKİSİ YÜZDE 29,1


Okul, sınıf ve yaşın getirdiği bazı değişimlerin okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden olduğunu dile getiren Sezgin, "Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1'i arkadaş etkisi ve 29,7'si özentiyi gerekçe gösteriyor. Okulların açıldığı günler sosyalleşme baskısı nedeniyle öğrencilerde duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bu yüzden anne babaların çocuklarını okula başladıkları ilk günlerde biraz daha yakından takip etmelerini ve izlemelerini öneriyoruz. Çocuklar ancak bu sayede riskli dönemi güvenli bir şekilde aşabilirler" dedi.

HER YIL 10 MİLYON ÖĞRENCİYE ULAŞIYOR


Yeşilay'ın okullardaki uygulamalarıyla da ilgili bilgiler veren Yeşilay Aydın Şube Başkanı Sezgin, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ve Benim Kulübüm Yeşilay projeleri ile bağımlılıklarla etkin mücadele içerisinde olduklarını söyledi. Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nın (TBM) her yıl 10 milyon öğrenciye ulaştığını ifade eden Yamalı, "TBM, Türkiye'nin ilk ve tek okul temelli önleme programı. Türkiye'de bu alanın otorite olarak kabul edilen uzmanları tarafından hazırlanmış ilmi içeriklere sahip bağımlılık önleme programımızın diğer ayırt edici özelliği pedagojik bir yaklaşımla, farklı yaş gruplarına farklı modüllerin geliştirilmiş olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bilgiye göre 32 bin rehber öğretmen TBM uygulayıcı eğitimi almış bulunmaktadır. 2014'ten itibaren rehber öğretmenler aracılığıyla uygulanarak her yıl 10 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşan TBM eğitimleri, diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla yapılan işbirliğiyle tüm topluma ulaşmaktadır" diye konuştu.
göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?