İYİ Partili Sezgin’den Metin Yavuz’a tepki

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, AK Partili Metin Yavuz’un, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik açıklamalarına, “İktidar cenahı rotasını tamamen şaşırmış, ne söylediklerini bilmez durumdadırlar” şeklinde karşılık verdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, yaptığı yazılı açıklama ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le ilgili suçlayıcı açıklamalar yapan AK Parti Aydın milletvekili Metin Yavuz’a tepki gösterdi. “İktidar cenahı rotasını şaşırmış” diyen Sezgin, şöyle devam etti: “Milliyetçilik, vatanseverlik ve bölücülükle mücadele konularındaki tutumları ise trajikomik bir ciddiyetsizlik taşımaktadır. Bir taraftan teröristbaşı ve tüm ailesiyle sürekli iş birliği ve taktik ortaklık arayışları içinde iken, öte yandan milliyetçilik yorumu yapmaları ve Türkiye'de demokrat milliyetçilik bayrağını taşıyan İYİ Parti'nin tutumunu eleştirme cüreti göstermeleri, çaresizliklerini net bir şekilde ortaya koymaktadır."

“TERÖRÜ DEVLET ÖNLEYEBİLİR”

Sezgin, “23 Haziran İstanbul seçimi öncesinde teröristbaşının mektubundan medet umarak Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkartanlar, bu konularda ister istemez samimiyet krizine girmektedir. AKP, devlet kavramını da hala idrak edememiştir. Terör örgütü gençleri dağa kaçırıyorsa bunun birinci derecede sorumlusu, temel görevi vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak olan iktidardır. Terör elbette suçtur, bu suçu önleyecek olan da, suç işlenmesi halinde vatandaşın gördüğü zararın giderilmesinden sorumlu olan da devlettir” ifadelerini kullandı.

“MİLLETE KARŞI SORUMLULUK DUYMUYORLAR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamasında, “bu basit ilkeleri ve gerçekleri” hatırlattığının altını çizen Sezgin, “Ancak Yavuz’un bunu anlaması çok zordur. Çünkü, 15 Temmuz’da olduğu gibi devleti ele geçirmiş olan iktidarın, vatandaş tarafından sokaktan toplanmasını mubah gören bir anlayışın mensubudur. Onların iktidarında devletin millete karşı sorumluluğu, vizyonu yoktur. Ayrıca, Türkiye’nin çıkarlarını siyasal İslamcılık ideolojisinin örgütlerinin çıkarlarıyla ve İhvan’a hizmetle özdeşleştiren AKP’nin, milliyetçilik adına söyleyebileceği hiçbir söz kalmamıştır” dedi.

“DEVLETİN ACİZLİĞİNİ GÖSTERİYOR”

HDP Diyarbakır il binası önünde eylem yapan annelere de değinen Sezgin, “Bu anneler iktidardan umutlarını keserek, çaresizce başkalarından medet umacak hale gelmiştir. Bu durum, devletin aciz hale düşürüldüğünün en net göstergesidir. İktidar maalesef devleti, diğer tüm alanlarda görevini yapamayacak bir yetersizliğe mahkum ettiği gibi, kendi vatandaşlarının derman arama kapısı olma görevini de ifa edemeyecek bir duruma getirmiştir. İYİ Parti, devletin ve milletin yanında olmayı en temel prensip olarak gören bir harekettir. Devletin karşısına milleti, milletin karşısına devleti koyan zihniyeti topyekun reddeden bir siyasi anlayışın vücut bulmuş halidir” diye konuştu.

“GÜNAH KEÇİSİ YARATIYOR”

İYİ Partili Sezgin açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi: “İktidarın içerideki ve dışarıdaki hataları nedeniyle ülkemizin sürüklendiği bu hazin süreçte partimizin, toplumun bir kesimini diğerine karşı kışkırtmadığı için eleştirilmesi açık bir aymazlık ve sorumsuzluktur. İktidar, günah keçileri yaratmaya çalışarak, teröristbaşıyla taktik iş birliğini ve Habur'daki sınır mahkemesi tiyatrosunu unutturabileceği zannından en kısa sürede kurtulmalı ve devlet ciddiyetiyle sorunları ele almaya derhal başlamalıdır.”

10 Eylül 2019 Aydin- Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?