Bülbül: “Pamuk primleri en az bir buçuk lira olmalı”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, pamuk destekleme priminin en az 1,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, pamuk destekleme primleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Bülbül hasadına kısa süre kalmasına rağmen pamuğa verilecek destek prim fiyatının henüz açıklanmadığına işaret etti.

“EN AZ 1 LİRA 50 KURUŞ OLMALI”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Bülbül, pamuk destekleme primlerinin kilo başına en az 1 lira 50 kuruş olması gerektiğini söyledi. Çiftçiye ödenen primlerin zamanında ödenmemesi nedeniyle pek çok üreticinin mağdur olduğunu belirten Bülbül, “2018 primleri geç ödendi. 2019 desteği ise belli değil. Çiftçi yarınını bilemeden üretim yapıyor. 2019 yılı ürünü ile birlikte prim daha önce de uygulandığı gibi bir sonraki sezon ekim döneminde ödenmeli” dedi.

“PLANLI BİR TARIM POLİTİKASI YOK”

Pamukta dekar başına verilen prim desteğinin geçtiğimiz yıllardaki uygulamanın aksine 500 kilogram ile sınırlandırılmasına da tepki gösteren Milletvekili Bülbül, “Pamukla ilgili planlı bir tarım politikası yok. 2016 yılında düşen pamuk ekim alanları devlet destekleme primleriyle yeniden artmıştı. Ancak geçen seneye göre ödenecek dekar başına prim bu sene düşürülerek 500 kilo ile sınırlandırılıyor. Yani çiftçi ne kadar üretim yaparsa yapsın dekar başına en fazla 500 kilo için prim alacak. Hem düşük prim desteği verilecek hem de dekar başına kilo sınırı getirilecek. Su, mazot, gübre gibi üretim için olmazsa olmaz ihtiyaçların maliyeti sürekli artıyor. Enerji maliyeti geçen seneye oranla yüzde yüzün üzerine çıktı. Çiftçi resmen üretim yaptığı için cezalandırılıyor. Hükümet bir an önce bu yanlıştan dönülmeli. Çiftçiye üretim yapması için gerekli ve yeterli teşvikler yapılmalı” ifadelerine yer verdi.

30 Ağustos 2019 Aydin/ Efeler (Merkez)- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?