Didim Kıbele’den tepki: “Susmuyoruz, korkmuyoruz”

Didim KİBELE Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yaptığı yazılı açıklamada, boşandığı kocası tarafından öldürülen Emine Bulut’un davasında taraf olacaklarını dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Didim KİBELE Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurhan Karabıyıkoğlu, Emine Bulut’un boşanmış olduğu kocası tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak açıklamada bulundu.

“YİNE ÖFKELİYİZ, İSYANDAYIZ”

Karabıyıkoğlu yaptığı açıklamada, “Yine öfkeliyiz. Yine isyandayız. Yaşam hakkımızı korumak için, şiddete, tacize, tecavüze son demek için isyandayız. Biz kadınlar yaşamak istiyoruz. Şiddetin, tacizin, tecavüzün olmadığı, yaşam hakkımızın güvencede olduğu, eşit ve özgür bir dünya istiyoruz. Ancak Türkiye’de her yıl bir önceki yıla göre daha fazla kadın cinayeti işleniyor. Bir türlü önlenemeyen kadın cinayetleri Ağustos ayında da artarak devam etti. 2019 yılının ilk yedi ayında 245 kadın katledildi. Bu korkunç bir rakam. Son bir hafta içerisinde Ağrı’da Emine Nuyan’ı ayrı yaşadığı kocası gel boşanmayı kabul ediyorum diye kandırarak buluşmaya çağırmış ve öldürmüştür. Konya’da uzaklaştırma kararı almış olan Tuba Erkol’u çocuklarının önünde 20 kez bıçaklayarak öldüren kocası pişmanmısın sorusuna, ‘Namus için pişman olunur mu?’ diye cevap vermiştir. Ve son olarak Kırıkkale’de Emine Bulut boşandığı kocası tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boğazından kesilerek katledilmiştir. Ve hafızalaramızda, ‘Anne ölme’ diyen bir kızın çığlıkları ile ‘Ölmek istemiyorum’ diyen bir kadının feryadı kalmıştır” ifadelerini kullandı.

“KADIN KATİLLERİ ARAMIZDA GEZİYOR”

“Türkiye’de her gün en az bir kadın katledilmektedir” diyen Karabıyıkoğlu, şunları kaydetti: “Hiçbir kadın ölmek, şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmak istemiyor. İşte tam da bu yüzden erkek şiddetini önleyen yasalara, 6284 Sayılı Kanuna, İstanbul Sözleşmesine, kadınları koruyan mekanizmalara ihtiyacımız var. Ancak her gün en az bir kadın aramızdan kopartılır iken yaşam hakkımız için yetersiz olan haklarımız da ellerimizden alınmak isteniyor. Kadınlar boşanmasın diye zorunlu arabuluculuk getiriliyor, şiddet uygulayan erkek evden uzaklaştırılmasın deniliyor ve son dönemde kadınların uzaklaştırma talepleri keyfi olarak red ediliyor, İstanbul Sözleşmesi fesh edilsin deniliyor. Ve en önemlisi erkek yargı sistemi kadına yönelik katliam da dahil her türlü şiddeti koruyor. Kadın katilleri, cinsel istismarcılar, çocuk tecavüzcüleri, iyi hal indirimleri ile ellerini kollarını sallayarak aramızda geziyor. Kendini savunmak zorunda kalan kadınlar ise en ağır şekilde cezalandırılıyor. Biz KİBELE Kadın Derneği olarak öncelikle Emine Bulut davasının takipçisi olacağız. Failleri aklayan, şiddeti önleyici mekanizmaları uygulamayan, öz savunma haktır diyen kadınları suçlayan, kadını değil aileyi koruyan, erkek yargı sistemi ve gerici-muhafazakar mekanizmalarınız ile kadına yönelik her türlü şiddeti koruyan ve kollayan ataerkil erkek egemen sisteminize isyan ediyoruz.”

24 Ağustos 2019 Aydin/ Didim- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?