Özmen’den yanlış algı yaratılmasına tepki

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Ümit Özmen’den, Nazilli Belediyesi’nin geçtiğimiz gün yayımladığı basın açıklamasındaki gazetecileri töhmet altında bırakan ifadelere tepki geldi. Başkan Özmen, Başkan Kürşat Engin Özcan imzası ile yapılan yazılı açıklamada, Nazilli basınının 2,5 milyon lira aldığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılmasının büyük talihsizlik olduğunu vurguladı.

Timuçin Kılıç
Timuçin Kılıç Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi tarafından gazeteci Veysel Karahan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağının açıklandığı basın bülteninde yer alan ifadelerin kendilerini üzdüğünü ifade eden Başkan Ümit Özmen düzeltme beklediklerini dile getirdi. Özmen açıklamasında, “31 Mart yerel seçimlerinin ardından Nazilli’de, Nazilli Belediyesi ile bazı gazetecilerin eleştirisel ve muhalif yazıları nedeniyle, sosyal medyada bazı partililer ve trol hesaplar tarafından gündeme getirilen ‘muslukları kesildi’ söylemlerinin 22 Ağustos 2018 günü Nazilli Belediyesi’nden yapılan bir açıklama ile aynı düşüncede dile getirilmesi bizleri maalesef çok üzmüştür. Sosyal medyada sahte hesaplar ve bazı partililer tarafından basın mensuplarına karşı yürütülen algı operasyonu, dün yapılan talihsiz açıklama ile son haddine ulaşmıştır” dedi.

“HAKSIZ KAZANÇ ALGISI HAKİM OLMUŞTUR”

Basın mensuplarının tamamının sanki hayali faturalar keserek haksız kazanç elde ettiği imasının yanlış olduğunu ifade eden Ümit Özmen; “Nazilli’de gazetecilik mesleğini icra eden bir meslektaşımızın sosyal medya hesabından dile getirdiği 4 soru ve 1 ithamı nedeniyle Nazilli Belediye Başkanı imzası ile yapılan açıklama ilçede mesleğini onur ve şerefi ile yapan tüm basın mensuplarını derinden üzmüştür. Nazilli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ‘eski belediye başkanının görevde olduğu 2018 yılı içerisinde basın yayın organlarının Nazilli Belediyesi’ne kestiği toplam faturanın 1 milyon 758 bin 157 lira, yine eski belediye başkanının görevde olduğu 2019 yılının ilk 3 ayında (Ocak-Şubat-Mart) aynı kuruluşların kestiği fatura toplamının 732 bin 934 lira’ olduğu vurgulanmıştır. Bu açıklama sonucu Nazilli kamuoyunda gazetecilerin sanki haksız bir kazanç elde ettikleri algısı hakim olmuştur. Nazilli Belediyesi Basın-Yayın Biriminin yukarıda harcadığı açıklanan gider kalemlerinin içerisinde Nazilli’de yayın hayatını sürdüren basılı ve internet medyasının yanı sıra Aydın basını başta olmak üzere ulusal basın, radyo ve televizyonlar ile afiş, branda ve baskı giderlerinin de dahil olduğunun belirtilmesini beklerdik” diye konuştu.

“DÜZELTME YAPMASINI TALEP EDİYORUZ”

“Haksız kazanç varsa savcılığa şikayet edin” diyen Ümit Özmen; “Basın-yayın kuruluşlarının verdiği hizmet karşılığı aldığına inandığımız ve olması gerektiğini düşündüğümüz bu işlemin yasalar çerçevesinde olmayan faturaların kesildiğine inanılıyorsa da Cumhuriyet Savcılığı’na bu konuyla ilgili de suç duyurusunda bulunulmasını Nazilli’nin bir vatandaşı olarak talep ediyoruz. Nazilli Basını’nın 31 Mart seçimleri öncesindeki son 15 aylık süreçte 2,5 milyon gibi bir haksız para verildiği algısının yanlış olduğunu beyan ediyoruz. Demokrasinin devamlılığı için, halkın haber alma ve bilgilendirilmesinin kutsallığını da göz önüne alarak Nazilli Belediyesi yönetiminin bu genelleyici ve ithamkar tavrından vazgeçmesini, kalemini silah gibi kullanarak tehdit, şantaj ve kalemşörlük diye tabir ettiğimiz sözde gazetecilerden uzak durmasını ve töhmet altında bıraktığı onuru ve şerefini satmayan gazetecilerin hakkını yememesi için düzeltme yapmasını talep ediyoruz. Öte yandan Nazillili siyasilerin, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütü temsilcilerinin; mesleki kurallara uymayan ve etik kuralları çiğneyen, tehdit ve şantaj ile tetikçilik yaptığına inandıkları ya da ispatladıkları gazeteciler varsa, Cumhuriyet Savcılıklarına şikayette bulunulmasını da rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

24 Ağustos 2019 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Timuçin Kılıç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?