ADÜ kontenjan doluluk oranlarıyla rekorlar kırıyor

En çok tercih edilen üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) giderek artan güven endeksi, uluslararası akredite bölümleri, öğrenci memnuniyet anketleri, öğrenci dostu şehir gibi kriterler göz önüne alındığında Türkiye'nin en önemli üniversiteleri arasında yerini aldı.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Her yıl ortalamanın üzerinde doluluk oranıyla Ege Bölgesi’nin en çok öğrenci kabul eden yükseköğretim kurumlarından biri olan ADÜ, ilk tercihlerde bu yıl da lisans düzeyinde yüzde 98.89, ön lisans düzeyinde ise yüzde 92.83 yerleşme oranıyla birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı. Yeni açılan bölümlerde tüm kontenjanlarını ek yerleştirme dönemi öncesinde dolduran ADÜ'de, fakülteler bazında açılan 5 bin 74 kontenjandan sadece 56 kontenjan boş kalırken, 5 bin 18 öğrenci fakültelerimize kayıt yaptı. Meslek yüksekokulları bazında açılan 6 bin 980 kontenjandan ise 6 bin 480 kontenjan doldu.

"ADÜ ÖNDERLİĞİNDE AYDIN ŞEHRİ TÜRKİYE'NİN OXFORD'U OLUR"


Öğrenci ve velilerin gösterdiği teveccühten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, akademinin ve şehrin tüm dinamikleriyle birlikte, artan teveccühe diyalog ve iş birliği içinde karşılık vereceklerini açıkladı. Rektör Prof.Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Aydın; iklimi, ulaşım imkanları, eğitime pozitif bakan kültürlü, naif insanıyla akademik eğitim için bir cazibe ve çekim merkezi haline gelerek hak ettiği noktaya ulaşacaktır. Ege Bölgesi’nin en prestijli üniversitesi olmak ilk hedefimiz. Bunu nicelikteki ve kapasitedeki artışa paralel niteliksel çalışmalarımızla destekleyeceğiz. Her zaman iddia ettiğimiz bir şey var: Aydın şehri, üniversite ile tüm dinamikleri üzerinden entegre olduğunda, eğitim turizminin başkenti olmaya namzet bir şehir. Sosyal doku buna çok uygun. ADÜ önderliğinde Aydın şehri, Türkiye’nin Oxford’u olur. Yeter ki yerel yönetimler, mülki idare sivil toplum kuruluşları, kamu bürokrasisi ve politize olmaksızın siyaset kurumunun aktörleri, diyalog ve iş birliği içerisinde buna inansın ve gereğini yapsın. Bu süreci göğüsleyecek ve yönetecek akademik ve idari personele üniversitemiz sahiptir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

İLK KEZ ÖĞRENCİ KABUL EDEN BÖLÜMLER TAMAMEN DOLDU


ADÜ bünyesinde bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Aydın Meslek Yüksekokulu Elektrik (İÖ), Makine (İÖ), Otomotiv Teknolojisi, Özel Güvenlik ve Koruma, Koçarlı Meslek Yüksekokulu Üretimde Kalite Kontrol ve Söke Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi (İÖ) bölümleri ilk tercih döneminde tüm kontenjanlarını doldurdu.

OKUL BİRİNCİLERİNİN DE TERCİHİ ADÜ


ADÜ'ye fakülteler bazında bu yıl 46 okul birincisi kontenjanından, Meslek Yüksekokulları bazında da 24 okul birincisi yerleştirildi. ADÜ'de 11 farklı programda öğrenci kabul eden sözel bölümlerimizin tamamı ek yerleştirme öncesinde ilk tercih döneminde yerleşen öğrencilerle birlikte ek yerleştirmeye kalmadan kontenjanlarını doldurdu. Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Radyo Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Tarih, Gazetecilik, Sanat Tarihi ve bu yıl ilk defa öğrenci kabul eden Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü tüm kontenjanlarını doldurdu. Yine İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turizm Rehberliği, Alman Dili ve Edebiyatı ile Fransız Dili ve Edebiyatı tüm kontenjanlarını dolduran bölümler olarak dikkat çekti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?