30 yerleşim yerinin 30 yıllık su ihtiyacı karşılandı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İkizdere Barajı’nın 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından tüm maliyetleri karşılanan İkizdere Barajı Projesi kapsamında 30 yerleşim yerine içme suyu verilmeye başlandı. 320 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçen İkizdere Barajı projesi kapsamında baraj civarında yer alan yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı anlamında uzun yıllar yeterlilik sağlanacak. İkizdere Barajı Efeler, Koçarlı ve İncirliova ilçe merkezleri ile Umurlu, Ovaeymir, Çeştepe, Tepecik, Acarlar, Osmanbükü, Işıklı, Kadıköy, Yeniköy, Şevketiye, Kuyulu, İmamköy, Erbeyli, Kardeşköy, Kocagür, Akçeşme, Dereağzı, Gerenkova, Hacıaliobası, Sandıklı mahalleleri başta olmak üzere toplam 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

5.8 MİLYON LİRALIK KAMULAŞTIRMA


Projenin en önemli parçalarından olan Balıkköy İçme Suyu Ana Terfi İstasyonu Başkan Çerçioğlu tarafından kamulaştırıldı. 320 milyon TL’lik yatırım bedeli ile hayata geçen proje kapsamında İkizdere Barajı’nın yanı sıra, Tabakhane Deresi regülatörü ile 97 bin 530 metre isale hattı, günlük 65 bin metreküp su işleme kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 10 adet içme suyu deposu ve 6 adet içme suyu terfi merkezi Aydın’a kazandırıldı. Projenin en önemli parçalarından olan Balıkköy İçme Suyu Ana Terfi İstasyonu’nun kamulaştırma işlemi ise Özlem Çerçioğlu’nun Aydın Belediye Başkanlığı döneminde şimdiki bedele göre 5.8 milyon lira yatırım bedeli ile yapıldı. Bu kamulaştırma yatırımı İkizdere Barajı projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir adım oldu. Yine aynı şekilde yeni yapılan 65 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisinin imar planı da uzun mücadeleler sonucunda diğer kamu kurumlarından uygunluk görüşü alınarak Başkan Çerçioğlu tarafından gerçekleştirildi. Başkan Çerçioğlu’nun attığı bu adımlar sayesinde bugün İkizdere Barajı’ndan su verilebiliyor.

37 MİLYON LİRASI ÖDENDİ


Protokole göre tesislerden su verildiği andan itibaren ödemelere başladığını ifade eden Başkan Çerçioğlu, “Yapılan protokol gereği toplam 320 milyon TL’ye mal olan tesislerin tüm maliyeti İkizdere Barajı projesi kapsamında tesislerden içme suyu verildiği tarihten itibaren Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmaya başlandı. Şu ana kadar 37 milyon TL’lik ödemesi yapılan projenin geriye kalan yatırım bedeli protokol kapsamında ödenecek. İkizdere Barajı 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak. İlimize hayırlı olsun” dedi.14 Ağustos 2019 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?