Kaymakamlık Şeyh Kemal'e duyarsız kalmadı

Karacasu’ya bağlı Ataköy Mahallesinde bulunan Şeyh Kemal Zaviyesi'ni ziyaretinde zaviyenin çevre düzenlemesine ihtiyacı olduğunu görerek talimat veren Kaymakam Ahmet Soley’in emri kısa sürede yerine getirildi.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Karacasu’da en az 700 yıl önce yaşadığı tahmin edilen Şeyh Kemal'in türbesi her yıl ilçe içi ve dışından yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Kendisi hakkında anlatılan hikayeler asırlardır dilden dile aktarılan Şeyh Kemal, manevi yönden güçlü kişiliği ile tanınıyor. Geçtiğimiz hafta burayı ziyaret ederek köylülerden bilgi alan Soley, türbe çevresi ve iç kısmındaki tadilat ve bakım ihtiyacının giderilmesi için talimat verdi. Karacasu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) personelleri kısa sürede bakım, onarım ve temizlik çalışması yaparken zaviye başka bir görünüme kavuştu. Mutfak olarak kullanılan bölüm, türbenin bulunduğu alan ve odunlukta boya, badana ve temizlik yapılarak bambaşka bir görünüme kavuşturuldu. Mahalle halkı çalışmalarından dolayı Kaymakam Ahmet Soley ve SYDV çalışanlarına teşekkür etti.

ŞEYH KEMAL KİMDİR?


Tarihçi ve Avukat İsa Özbilen tarafından yapılan araştırmaya göre Şeyh Kemal’in ne zaman yaşadığı, hangi padişah tarafından berat verildiği, Bizanslılarla savaşa katılıp katılmadığı yönünde bir bilgi olmadığı belirtildi. Ankara Tapu Kadastro Müdürlüğünde bulunan bir belgeye göre 3. nesilden akrabalarının 1528’de zaviyeyi yönettiği kaydedildi. Özebilen’in araştırmasında Şeyh Kemal'den Anadolu’nun Türk vatanı olmasında, Türk ve İslam kültürünün gelişmesinde katkısı olan, yaşadığı yeri çalışarak iskana açmış, insanlara dini bilgiler veren, çevresindekileri ve gelen geçenleri doyuran ve kalacak yer sağlayan, askeri olarak çevre güvenliğinden sorumlu ve gerektiğinde savaşlara katılan biri olarak bahsedildi.09 Ağustos 2019 Aydin/ Karacasu- Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?