Jeotermal Enerji’nin çevre ve sağlığa etkileri konuşuldu

Didim Ticaret Odası’nın geleneksel olarak sürdürdüğü eğitim ve bilgilendirme seminerleri devam ediyor. DTO’nun son konferansı ise gündemi uzun süredir meşgul eden ‘Jeotermal Enerjinin çevreye ve sağlığa etkileri’ oldu.

Ali Gökmen Şireci
Ali Gökmen Şireci Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi'nde düzenlenen ' Jeotermal enerjinin çevreye ve sağlığa etkileri' konulu konferansa Aydın Tabip Odası eski başkanı Uzm. Dr. Metin Aydın konuşmacı olarak katıldı. Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Didim'in gündemindeki konu için tüm iletişim kanallarının kullanılmasına rağmen katılımın az olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Çevre dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının tamamının bilgilendirildiği ve kamuoyunun konu hakkında sıkça tartıştığı konu için yapılan konferansa yoğun katılım olması gerektiğini belirten Hilmi Erbaş; “Çevre ve sürdürülebilirlik önemli. Bu mirası atalarımızdan aldık evlatlarımıza taşıyacağız elbette ki ticaretle de, tarımla da, turizmle de uğraşacağız, enerji kaynaklarını da kullanacağız ama bunları çevreye zarar vermeden, çevreyi en az etkileyecek şekilde, sürdürülebilir bir şekilde yapmak en önemli prensip olmalı. Aydın'da jeotermal kaynakları konusu bugünün konusu değil ama yeni bir genişleme ile Didim'in de içinde bulunduğu 120 bin dönümlük bir alanda jeotermal kaynak arama izni ihalesi yapılacak. Bu çerçevede jeotermal enerji kaynaklarının Aydın'da çevreye etkisi tarıma etkisi sağlığa etkisi konusunda çalışmalar yapan uzman doktor Metin Aydın beyefendi sağ olsunlar bizi bilgilendirdi. Bu konuda hem bilgi sahibi hem tecrübe sahibi. Hangi faaliyette bulunacaksak bulunalım, modern dünyanın, gelişmiş Dünya'nın baktığı açıdan, kısa vadeli karlarımız değil de sürdürülebilirlik açısından tercihler yapmamız gerekir" dedi.

SINIRLAMALARI VE KURALLARI ANLATTI

Hilmi Erbaş'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Aydın Tabip Odası eski başkanı Metin Aydın katılımcılara sunum eşliğinde jeotermal enerjinin çevreye ve sağlığa etkileri hakkında bilgiler verdi. Aydın'da yıllar içerisinde su kaynakları, hava ve topraktaki jeotermal kaynaklı kirletici unsurlardaki artışı sayısal veriler ile açıkladı. Diğer ülkelerde jeotermal enerji uygulamaları ile ülkemizdeki uygulamalar arasındaki farklılıkları belirtti. Yasa ile belirtilen ama dikkate alınmayan sınırlamalar ve kurallara dikkati çekti.

03 Ağustos 2019 Aydin/ Didim- Gündem

Muhabir Ali Gökmen Şireci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?