Aydınlılar jeotermal santralleri protesto etti

Aydın’da kurulması planlanan 64 yeni jeotermal tesisin ihalesini protesto etmek isteyen vatandaşlar, Efeler’de bir araya geldi. Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP), Efeler Belediyesi ve Aydın Tabip Odası öncülüğünde Atatürk Kent Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, jeotermal tesislerin kurulmasına ‘hayır’ dedi. Yeni yapılacak jeotermal tesis ihalelerine tepki gösteren vatandaşlar, ellerine aldıkları dövizlerle ihaleleri protesto etti.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İlk olarak konuşan Hicran Danışman, AYÇEP, Aydın Tabip Odası ve Efeler Belediye Başkanlığı adına hazırlanan ortak bildiriyi okuyarak şu ifadeleri kullandı: “Aydın, tarımla geçimini sağlamaktadır. Aydınlı için zeytin demek, ekmek demektir, geçim demektir, çocuğunu okutmak demektir, hayat demektir. Bu santrallerle, Aydın’ın hayat damarı kesilecektir. Ekmeği elinden alınacaktır. Mevcut jeotermal santrallerin Aydın’ın toprağını, suyunu, havasını kirlettiği; zeytini inciri yok ettiği ortadayken, 64 yeni santralin kurulmasıyla Didim’den Nazilli’ye kadar Aydın’ın ocağına incir ağacı dikilecektir."
AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, jeotermal santrallerin doğayı ve insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Herkesi birlik olmaya davet eden Vergili, "Yaşam önemli, mülkiyetlerimiz önemli, biz önemliyiz. Topraklarımız birinci sınıf tarım toprakları. Biz de birinci sınıf insanlarız. Biz hep beraber bunun için buradayız. Eğer hep birlikte olursak bu ihaleler iptal edilir” diye konuştu.

“JEOTERMAL ENERJİ MASUM DEĞİL”


Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü ise, “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan Aydın'ın çoraklaşmasına ve bu bereketli toprakların yok olmasına asla izin vermeyeceğiz. Jeotermal enerji kaynaklarının çevreye ve doğaya olan etkilerinin yanı sıra insan sağlığına zararları var. Son dönemde yapılan araştırmalar, çeşitli sağlık sorunlarına bağlı vakalarda artış olduğunu gösteriyor. Jeotermal düşük maliyetli ve temiz bir enerji kaynağı olarak gösterilse de, jeotermal enerji santralleri (JES) o kadar da masum değil. Bu yatırımların gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kapalı sistem ve tüm akışkanların tamamının re-enjekte edilmesi gerekiyor. Aydın'da ise tam aksine, akışkanların bir bölümünün Büyük Menderes Nehri'ne verilmesi nedeniyle olumsuz parametreler artış göstermektedir” şeklinde konuştu.

“SAĞLIMIZI BOZMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”


Çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileyen her türlü oluşumun karşısında olduklarını kaydeden Karagözlü, “Topraklarımıza ve sularımıza karışan ağır metaller sağlığımız açısından çok ciddi bir sorundur. Tarım ve hayvancılık üzerine etkileri de her geçen gün artan şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde yapılan çalışmalar eksik, veri paylaşımı sınırlı ve sorunludur. Oysa, dünya literatürüne baktığımızda; bu bölgelerde kalp hastalıkları ile acil hastane başvuruların özellikle yaşlı nüfusta arttığı; maruziyet dozu artıkça başvurunun da arttığı saptanmıştır. Yine bir izleme çalışmasında; tüm kanserlerde 1,21, pankreas kanserinde 1,93 meme kanserinde 1.48, prostatta 1.5, karaciğer 1,48, lenf ve kan kanserlerinde 1,54, non-hodgkinde 2,08 ve deri kanserlerinde 1,62 kat artış saptanmıştır. Kişilerin o bölgelerde yaşama süreleri ile jeotermal aktivitenin derecesi ile bu kanserlerin sıklığı ilişkili bulunmuştur. Bu bölgelerde kalp hastalıkları ile acil hastane başvuruların özellikle yaşlı nüfusta arttığı, maruziyet dozu artıkça başvurunun da arttığı saptanmıştır. Sayıları gittikçe artan jeotermal santrallerinin havamızı, toprağımızı ve suyumuzu kirletmesine, inciri ve zeytinimizi yok etmesine ve bütün bunların beklenen sonucu olarak da Aydın halkının sağlığını bozmasına müsaade etmeyeceğiz. İnsan sağlığını tehdit eden her konuda olduğu gibi JES'ler konusunda da halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir. Görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Hekimler olarak, Hipokrat'tan bu yana görevimizi bu anlayışla yerine getiriyoruz. Bu nedenle de, halkımızın sağlığını korumaya 6023 sayılı TTB yasamızda da yer aldığı üzere bugün de, yarın da devam edeceğiz” dedi.

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”


Sadece temiz bir çevre istediklerini belirten Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise, “Hepimiz bir tek şey istiyoruz. Temiz bir çevre istiyoruz. Başka hiçbir amacımız yok. Özgürce, temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz. Ama birileri bunu istemiyor. Kızılcaköy için yapılacak olan JES’in 350 milyon dolarlık kredisi çıkmış. Kalfaköy’de 2 kuyu açtılar. İmamköy’de, Yılmazköy’de var. Biz nasıl yaşayacağız? Siz kısa sürede para kazanacaksınız diye biz ölmek zorunda değiliz. Direneceğiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

HALK OYLAMASI ÇAĞRISI


CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise, “Kulakları sağır olanlara, gözleri görmeyenlere, vicdanları körelmiş olan hükümete ve onların Aydın’daki temsilcilerine sesleniyorum. Aydınlı ayağa kalktı. Aydınlı, ‘Menderes Ovası’nı öldürmeyin’ diyor. Aydınlı, ‘Bu topraklar hepimizin toprağı’ diyor. Aydınlı, ‘Bu suyu hepimiz kullanıyoruz, bu çevre hepimizin’ diyor. Havayı, suyu, toprağı kirletenler biliniz ki, yürekleri kirli olanlardır” şeklinde konuştu.
JES’lerle ilgili TBMM’de verilen önergeye AK Parti milletvekillerinin ret oyu verdiğini anlatan Tezcan, JES’lerle ilgili halk oylaması yapılması çağrısında bulundu.
Protesto gösterisinde, vatandaşlar, ‘Susma haykır, jeotermale hayır’, ‘Kanser olmak istemiyorum’, ‘Yeşilime, havama, geleceğime dokunma’ yazılı dövizler taşıdı. Vatandaşlar, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganları attı.
Basın açıklamasına CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, CHP İl Başkanı Ali Çankır, İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, CHP ve İYİ Parti'li belediye başkanları, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileriyle Efeler ve çevre ilçelerden gelen üreticiler ellerindeki zeytin dalları ve pankartlarla katıldı. Olaysız bir şekilde tamamlanan basın açıklaması boyunca, polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı

01 Ağustos 2019 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?