Günel: "Yanlış bilgilendirmeler yapılıyor"

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Yıldırım Caddesi üzerindeki Mübadele Anı Evi'ni boşaltmak istediklerine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenler Derneği Başkanı Ahmet Altunsoy'un konuyla ilgili açıklamalarının ardından Başkan Günel, değerlendirmelerde bulundu.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası Belediyesi’nden büyük yanlış” ve “Mübadele Evi boşaltılmak isteniyor” başlıklı haberler çıktığını, bunların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Başkan Günel, "Kuşadası’nda faaliyetlerimizi kişilerin değil, kamunun yararını gözeterek sürdürüyoruz. 2018 yılı Sayıştay raporlarında belediye taşınmazlarının kullanımı ile ilgili olarak usulsüzlükler tespit edilerek tahsis iptalleri yönünde karar alınmıştır. 2 Mayıs 2019 tarih E.1924110 sayılı 2018 yılı Sayıştay denetim raporunda yapılan incelemede 1 adet taşınmazın Kuşadası Belediyesi’ne, 1 adet taşınmazın sendikaya ve 6 adet taşınmazın derneklere ait olmak üzere 8 adet taşınmazın tahsis edildiği görülmüştür. Tahsis işlemlerinin mevzuata uygun hale getirilmesi yönünde de talimat verilmiştir. Sayışta raporu, 2 Temmuz 2019 tarihli belediye meclis toplantımızda incelenmesi için hukuk komisyonuna havale edilmiştir" dedi.

"GEREKLİ YERLERDEN GEREKLİ İZİNLER ALINMAMIŞ"

Günel açıklamasının devamında, "Yapılan inceleme sonunda 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 75. maddesinde belediyelerin belediye meclis kararı ile kendilerine ait taşınmazları asli görev ve hizmetlerinde kullanmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına devredebilecekleri veya süresi yirmi beş yılı geçmemek üzere tahsis edebilecekleri; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler, Cumhurbaşkanlığınca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar ve 7 Haziran 2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamına giren meslek odaları ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilecekleri düzenlenmiş bulunmaktadır. Belediye Kanunu'nda vakıf ve derneklerle ortak hizmet projeleri gerçekleştirilebileceği düzenlenmekle birlikte belediyelerin vakıf, dernek ve kooperatiflere yer tahsisi yapabileceği ile ilgili bir hükme yer verilmemiştir. Belediyelerin sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile tahsis yapabileceği ve Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün yazısına konu taşınmazlarla ilgili böyle bir izin almadığı anlaşılmıştır" ifadelerini kullandı.

"ORTAK PROJE SÖZLEŞMESİ YOK"

Başkan Günel ayrıca, "Tahsis iptalinin gerekçelerinden bir diğeri ise Kuşadası Belediyesi ile imzalanmış bir ortak proje sözleşmesinin olmamasıdır. Konu ile ilgili olarak bahse konu dernek başkanı tarafından bir proje taslağı sunulmuş, ilgili taşınmazın tahsis edilmesi halinde aylık bin 200 lira kira bedeli öngörülmüştür. Ancak proje sözleşmesi dönemin belediye başkanı tarafından da imzalanmamıştır. Yine ilgili mevzuat gereği, dernek ve vakıflarla gerçekleştirilecek ortak hizmet projeleri için mülki idare amirinin onayı gerekmektedir. Ancak ortada bir onay da bulunmamaktadır. Kuşadası Belediyesi ile imzalanan 10 yıllık hizmet protokolünün ise tahsise uygunluğu bulunmadığı yine Sayıştay raporunda mevcuttur. 5393 sayılı kanunun 15/6 maddesi ile 4706 sayılı kanunun ek 4 maddesi gereğince belediyeler taşınmazlarını sadece mahalli idareler ve kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edebilirler hükmü de tahsis iptallerinin diğer bir gerekçesidir. Sonuç olarak belediye olarak sadece Müdabele Evi için değil, diğer taşınmazlarımızda bulunan derneklerin tamamı için tahsis iptal kararı alınmıştır. Ancak mevzuata uygun olarak genel kamu yararına uygun olacak ortak projeler geldiği takdirde Kuşadası Belediyesi olarak her türlü desteği vereceğimizden kimsenin kuşkusu bulunmamalıdır" şeklinde konuştu.

Günel, Kuşadası Belediyesi’nin Kuşadası Mübadele Anı Evi’ni almak istediği yönündeki açıklama ve beyanların gerçeği yansıtmadığını, bahse konu evin zaten belediyenin mülkü olduğunu sözlerine ekledi.

31 Temmuz 2019 Aydin/ Kuşadasi- Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?