Kendirlioğlu'ndan 'incirde kükürt' iddialarına yalanlama

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Toplantısı’nda konuşan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “İncir’de yüzde 15 kükürt bulunduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. İnciri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz” dedi.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’da Ziraat Odaları İl Koordinasyon Toplantısı, Efeler Ziraat Odası'nda yapıldı. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu başkanlığında yapılan toplantıda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuldu.

“DÖNEN İNCİRLERİN KÜKÜRTLE ALAKASI YOK”

İncirde kükürt sorunu olduğu yönündeki iddialara cevap veren Başkan Kendirlioğlu, “Son günlerde jeotermalle ilgili Aydın tarımına zararı ya da insan sağlığına ne kadar zararlı olup olmadığı, tarım ürünlerine ne kadar zararı olup olmadığı hususunda gündemi meşgul etti. ilk etapta bu konu incir ile başladı. İncirdeki kükürt oranı ile başladı. Aydın'ımızın en önemli meyvesi olan İncir için aslı astarı olmayan bazı dedikodularla incirimize zarar verilmek istendi. Çünkü bu tür açıklamalar, genellikle ürünlerimizin hasat edilmesi zamanında başlıyor. Arzın çok olduğu zamanlarda fiyatların aşağıya çekilmesi ile ilgili bir tutum olduğunu düşünüyoruz. Bir çuval kükürdün içine inciri sokup çıkartsak yine de üzerinde yüzde 15 kükürt kalmaz. Şu ana kadar Tarım il Müdürlüğümüzün açıkladığı 40 bin ton kadar dışarıya giden incirin sadece 140 tonu geriye döndü. Bu geriye dönen incirin kükürtle alakası olmayan bazı sebeplerden dolayı döndüğünü biliyoruz. Şu anda Aydın incirimizin tüketimi ile ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Gönül rahatlığı ile İnciri tüketebiliriz, herhangi bir sıkıntı yoktur” diye konuştu.

“HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ”

Enerjinin alternatifinin olduğunu ancak tarımın alternatifinin olmadığını vurgulayan Kendirlioğlu, “Biz her zaman üreticinin yanındayız. Aydın’da yetişen her türlü sebze ve meyvelerde bu jeotermalle ilgili son günlerde çıkan, ürünümüze ve insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu yönündeki haberler bugünkü toplantımızın gündem maddesi. Biz her zaman üreticimizin, çiftçimizin yanındayız. Jeotermalciler bugün var, yarın yok ama Aydın halkı, Büyük Menderes Havzası ve tarım hep burada. Tarım enerjisiz, topsuz tüfeksiz olur ama asla gıdasız olmaz. Biz jeotermal işinin doğru yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Tahmin ediyorum Aydın’da şu anda 32 tane işleyen santral var. Bunları sökelim buradan gitsin deme şansımız yok. Biz mevcut olan santrallerin daha düzgün işletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki enerjiye de ihtiyacımız var. Ama enerjinin alternatifi var, tarımın alternatifi yok. Onun için ilimizde kurulmuş olan santraller dünyadaki örnekleri gibi iyi ve sıkı denetlenmeli, faaliyetlerinin yasa ve yönetmeliklere uygunluğu kesin olarak sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“JEOTERMAL SANTRALLER İSTEMİYORUZ”

Jeotermal santraller hakkında açıklamalarda bulunan Kendirlioğlu, “İhaleye çıkacak yeni jeotermal kuyularının işletmeye açılması ile Aydın’da yaklaşık 100 bin dönüm arazide tarım yapılamayacak. Yapılan hesaplamalara göre bu jeotermal enerji tesislerinin işgal ettikleri yerle beraber 100 bin dönüm gibi bir ekili alanın burada zarar göreceği ya da kullanılamaz hale geleceği öngörülüyor. Biz buna karşıyız. Bizim enerjinin alternatifi var, ama tarımın alternatifi yok. Artık biz Aydın’da yeni santraller istemiyoruz. Mevcut santrallerde kurallar neyi emrediyorsa, dünya bunu ne şekilde yapıyorsa o şekilde yapsın ama yeni santraller yapılmasın. Bizim Aydın’daki üreticinin yani 125 bin üreticimiz Aydın halkıyla beraber tamamı yeni santrallerin yapılmasına hayır diyecektir. Bundan yüzde yüz eminim. Bu sıkıntımızı Valimiz Yavuz Selim Köşger ile de görüştük. Bu kuyuların santral çalıştırmaya uygun olmadığı sadece seracılıkta kullanılacağı ifade edildi. Biz bu sahaların seracılıkta kullanılmaya uygun olmadığını da bildirdik. Tabi jeotermal enerjinin seracılıkta avantaj sağlayan bir durum olduğunu biliyoruz. Bunun içinde Aydın ilinde daha uygun yerlerin bulunduğunu aktardık” dedi.

30 Temmuz 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?