“Jeotermal tesisler kurulmayacak"

Aydın Valiliği, ihaleye açılan sahalarda jeotermal tesislerinin kurulmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Valiliği, jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli suların kullanımı ile ilgili 23 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak ihaleye açılan sahalar hakkında açıklama yaptı. Çeşitli basın organlarında bazı kesimlerin gerçek dışı beyanatlarına yer verilmesi üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek için yapıldığı belirtilen açıklamada, "Resmi Gazete’de yayımlanan ihaleye konu sahalar, daha önce kapatılan Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yeraltı içme ve kullanma suyu kaynaklarının etkin kullanılması ve korunması amacına yönelik olarak ihale edilmiş ve süresi içerisinde herhangi bir işlem gerçekleşmeyince tekrar ihaleye açık hale gelmiş sahalardır. Bu sahalar 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu gereğince MİGEM tarafından zorunlu olarak ihaleye açılmıştır. Bu sahalarda jeotermal potansiyel bulunmadığından dolayı jeotermal tesislerin kurulması söz konusu değildir. Ayrıca bazı kesimler tarafından herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmaksızın 'Aydın’da 110 ilave jeotermal tesis kurulacağı' ve benzeri yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Aydınlıların gelirlerinin arttırılması, istihdamın oluşması, çiftçi ve üreticilerin faydalanması için kentin var olan doğal zenginlikleri ve ekonomik potansiyelinin iyi niyetle değerlendirilmeye çalışıldığına vurgu yapılan açıklamada, Resmi Gazete'de ilan edilen sahalarda tarımsal amaçlı kullanım (seracılık) ya da sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?