Karacasu’da jeotermal toplantısı iptal oldu

Karacasu’ya bağlı Dereköy Mahallesinde jeotermale karşı olanların öncülüğünde Aydın Çevre ve Kültür Platformu yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen ‘jeotermale karşı bilinçlendirme toplantısı’ hakkında idari makamlara bilgi verilmediği için suç duyurusunda bulunuldu. Alemler Mahallesinde düzenlenmesi planlanan toplantı ise iptal edildi.

Özgür Dedeoluk
Özgür Dedeoluk Tüm Haberleri
Karacasu’da jeotermal toplantısı iptal oldu
Karacasu’da jeotermal toplantısı iptal oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Suç duyurusunun, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununun 10. Maddesine muhalefet sebebiyle yapıldığı öğrenildi. Kanunun 3. maddesinde, “Herkes, önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ibaresi bulunurken, Madde 10’da “Toplantı yapılabilmesi için, düzenleme kurulu üyelerinin tamamının imzalayacakları bir bildirim, toplantının yapılmasından en az kırksekiz saat önce ve çalışma saatleri içinde, toplantının yapılacağı yerin bağlı bulunduğu valilik veya kaymakamlığa verilir”  ifadesi geçiyor. Bu bildirimin yapılmaması sebebiyle Karacasu Kaymakamlığı tarafından suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Son zamanlarda kamuoyunda oluşan Karacasu’da jeotermal kaynak arayışı şeklindeki girişimler vatandaşları tedirgin ederken Dereköy Mahallesinde jeotermelle mücadele veren Aydın’daki diğer ilçelerin mahalle halkı, Dereköylüler, bazı CHP’li ve İYİ Parti’li meclis üyeleri ve muhtarların katılımıyla bir bilinçlendirme toplantısı düzenlendi. AYÇEP yönetiminin de yer aldığı toplantıda Tabipler Odası Başkanı ve bir avukat da bulundu.

ALEMLER TOPLANTISI İPTAL OLDU

Öte yandan 29 Nisan 2019 Pazartesi akşamı Alemler Mahallesinde yine AYÇEP'in katılımıyla düzenlenecek olan toplantı bildirimin 48 saat önceden verilmemesi sebebiyle usule uyulmadığı için iptal edildi. Toplantının ilerleyen günlerde düzenleneceği öğrenildi.

30 Nisan 2019 - Gündem

Muhabir Özgür Dedeoluk


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?