Alevilerden 'sahte tapu' tepkisi

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan düzenlediği basın toplantısında, ilçede broşür gibi dağıtılan Cemeviyle ilgili tapuların gerçeği yansıtmadığını kaydetti. İlhan, yapılan bu çalışmanın Alevi toplumunu incittiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Didim’de bugün şehrin bazı yerlerinde broşür gibi dağıtılan ve Cemevi'nin tapusu olduğu ileri sürülen kağıt parçasıyla ilgili olarak İlhan, dernek yönetimiyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

"BİZ İŞGALCİ DURUMA GEÇTİK"

Cemevi Derneği'nde düzenlenen toplantıda konuşan İlhan, “Seçimlere iki gün kaldı. Siyasette herkes kendi argümanlarını sunmaya başladı Cemevi 1994 yılında kuruldu. 2004’de mevcut yere temel attık. O zamanki belediye başkanı Ünal Boztürk ve dönemin ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas ile temel atıldı. Belediyeye ait olan arsanın üzerinden anlaşma yapılarak bu binaya ruhsat alındı. Bina bitince belediyeye tapuyu almak için başvurulduğunda 18. maddeye başvurularak belediyeye olan arsa takasa verildi ve Milli Emlak’ın yerine burası Milli emlak’a verildi. Bundan sonuç alamadık. Haliyle bir Cemevi olarak arsamız Milli Emlak'a geçti ve biz işgalci duruma geçtik” dedi.

“DEVLETİN KURUMLARINA MÜRACAAT ETTİK”

İlhan, süreçle ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, “2004’deki yönetim girişimlerde bulundu. Yerel kurumlara ve devletin kurumlarına müracaat ettik. Bizler 3 yıldır görevdeyiz, görüşmelerimiz ve taleplerimiz oldu. En son 2 ay önce Aydın Valisiyle görüştük. Vali beyden sonra şu an AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’a müracaatımız yaptık. Kendileri 1,5 ay önce dosyamızı aldılar. İlgileneceklerini söylediler. Diğer girişimleri yaptık ama en son AK Parti Milletvekili ve MKYK üyesi bize resmi olarak tahsis için dilekçe vermemizi söyledi. Biz de 20 Mart'ta başvurduk, 22 Mart'ta dilekçemizin karşılığı geldi işleme konulmuştur diye. Milli Emlak da bunu Aydın Çevre Müdürlüğüne gönderdi" ifadelerini kullandı.

"MALZEME YAPILMASI ÜYELERİMİZİ İNCİTMİŞTİR"

"Bize gelen talep yok ama biz vekille görüştüğümüzde süreci izlediğini ve bir ay içerisinde tapuyu vereceklerini söyledi" diyen İlhan, şunları kaydetti: "Meclisin kapalı olduğunu ve açıldığında gündeme getireceklerini söyledi. Sonuçta beyan eden hükümet, muhatap devlettir. Biz kendisine teşekkür ettik. Taleplerimizi daha önce de dile getirmiştik ve sonuç alamamıştık. İlk kez bu aşamaya kadar geldi. Biz de önemsiyoruz ama bize yalnız söz verildi. Resmi yazı yok ama ne yazık ki bugün Cemevi'ne de tapu denen yazılar bırakılmış. Bu geçersizdir. Tapu halen Milli Emlak'tadır. Biz bekliyoruz. Bu yanlışı düzeltmek için buradayız. Bunu 2 gün kala Cemevini malzeme yapması üyelerimizi incitmiştir. Verilirse kendilerine teşekkür ederiz."

28 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?