130 bin askere terhis yolu göründü

TBMM Genel Kurulunda yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Binlerce askerin ve ailesinin sabırsızlıkla beklediği yeni askerlik sistemi kanunu, TBMM'de görüşüldü. Kamuoyunda tek tip olarak da anılan ve askerlik süresini 6 aya düşüren düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda 335 evet oyu ile kabul edilerek yasalaştı. 1927 yılından beri ilk kez köklü değişiklik yapılan 65 maddelik Askeralma Kanunu'nun, daha sonra Cumhurbaşkanlığı'na gönderilerek onaylanması ve Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanması bekleniyor.

BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GETİRİLDİ

Yeni düzenleme neticesinde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken, hizmet süresinden yedek subay ve astsubay meselesine kadar birçok önemli değişiklik yapıldı. Kanunun Resmi Gazete'de de yayımlanmasının akabinde erken terhisler başlayacak. Tarih hakkında net bir bilgi bulunmazken, 6 ayını tamamlamış olan erlerin erken terhislerinin Temmuz ayı içerisinde başlaması öngörülüyor. Edinilen bilgiye göre 130 bin asker erken terhis olacak.

ASKERLİK 6 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

Yeni sisteme göre askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

"MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN"

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Askeralma Kanunu’nda yapılan değişiklikle ilgili yaptığı açıklamada, “Gazi Meclis’imizin Genel Kurulu’nda bugün yapılan oturumda Askeralma Kanunu Teklifi kabul edilerek kanunlaştı. Milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı

25 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?