Kuşadası ve Didim mübadilleri buluştu

Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği, Didim’e gelerek Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Video için play'e tıklayın

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Başak Kamacı Budak ve dernek üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette iki derneğin üyeleri sohbet etme ve tanışma fırsatı buldu. Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği Başkanı Ahmet Altunsoy, yürütmekte oldukları çalışmalar ve etkinlikler hakkında bilgi verdi.  Başak Kamacı Budak da Didim’deki Rumeliler ve Didim’in geçmişi hakkında, gelen konuklara kısa bir sunum yaptı.

GÜÇ BİRLİĞİ KARARI

Budak yaptığı konuşmada; Kuşadası, Didim, Söke ve Selçuk’ta faaliyet gösteren mübadele derneklerinin ortak etkinlikler ve projelerde bir araya gelerek güç birliği yapmasını arzu ettiklerini belirtti. Bu güç birliğinin sağlanması için dernek olarak önümüzdeki aylarda girişimlerde bulunacaklarını ve bölgesel düzeyde kültürlerine sahip çıkacaklarını ifade etti. Didimli mübadiller olarak, Kuşadası’ndan ziyaretlerine gelen mübadil komşularına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Başak Kamacı Budak, kendilerinin de en kısa zamanda Kuşadası’na nezaket ziyareti gerçekleştireceklerini belirtti. 
  Kuşadası’ndan gelen grup adına konuşan Dernek Başkanı Ahmet Altunsoy ise kendilerinin de bölgede faaliyet gösteren diğer mübadil dernekleri ile ortak çalışmalar yürütmek konusunda hemfikir olduklarını belirtti. İleriki günlerde dernek başkanları nezdinde güç birliği yapılması konusunda görüşmelerin başlatılabileceğini söyledi.

MÜBADİL EŞYALARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Sohbet toplantısının ardından, Didim Belediyesi Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi’ne de ziyaret gerçekleştirildi. Didim Mübadele Evi’nin kuruluşu ve evde sergilenen Didimli mübadillerin eşyalarına ilişkin katılımcılara bilgi verildi. Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği tarafından, Didimli mübadil ailelerden toplanarak şu anda Mübadele Evi’nde sergilenen kullanım eşyalarının hikayelerinin de paylaşıldığı ziyaretin ardından hatıra fotoğrafları çekildi.

Haber Videosu

17 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?