Menisküs ağrıları hafife alınmamalı!

Özel Medinova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Özkan, son yıllarda çokça duyulan sporcu sakatlanması olarak da bilinen menisküs hakkında bilgi verdi. Dizlerde ilerleyen yaş ve kiloya bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıklar arasında en sık görülenin menisküs yırtıkları hakkında bilgi veren Özkan, “Menisküs, genç yaşlarda esnek ve yumuşak olup diz zorlanmalarına dayanıklıdır. İlerleyen yaş ile beraber menisküs kıkırdağı da diğe

Büyütmek için resme tıklayın

Özel Medinova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Özkan, son yıllarda çokça duyulan sporcu sakatlanması olarak da bilinen menisküs hakkında bilgi verdi.

Dizlerde ilerleyen yaş ve kiloya bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıklar arasında en sık görülenin menisküs yırtıkları hakkında bilgi veren Özkan, “Menisküs, genç yaşlarda esnek ve yumuşak olup diz zorlanmalarına dayanıklıdır. İlerleyen yaş ile beraber menisküs kıkırdağı da diğer eklem elemanları gibi yıpranmaya başlar. Daha sert bir hal alır ve şok emici özelliklerini kaybetmeye başlar.  Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudunuz kuvvetlice döndüğünde menisküs yırtığı meydana gelebilir. Gençlerde menisküs, sportif uğraşlar sırasında diz ekleminde anormal bir yüklenme olduğu sırada, 40 yaş üzerindeki kişilerde ve yaşlı kişilerde tamamen yaşın ilerlemesine bağlı olarak basit hareketler ile menisküsler kolaylıkla yırtılabilir” dedi.

ANİ AĞRI BATMALAR MENİSKÜS BELİRTELERİ

Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissettiğini vurgulayan Özkan, “Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha belirgindir. Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı veya kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik ortaya çıkabilir. Bazen yırtılan menisküs parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engeller. Hastalığın iyi bilinmesi, çok önemlidir.  Böyle bir şikayet ile karşılaşıldığında ortopedi  hekimine başvurmak gerekir. Tedavi aşamasına geçmeden önce  gerekli görülürse MR ve tanı amaçlı artroskopi yapılabilir” ifadelerini kullandı.

GENÇLERDE CERRAHİ TEDAVİ YAPILIYOR

Gençlerde menisküs yırtıklarının tedavisi cerrahi olduğunu belirten Özkan, “Cerrahi tedavi kapalı olarak artroskopik yöntemler ile gerçekleştirilir. 40 yaş üzerindeki kişilerde meydana gelen dejenere menisküs yırtıklarında yırtığa yönelik cerrahi işlem sıklıkla gerekmez. Bu yaş grubunda tedavinin hedefi yırtığın ana sebebi olan eklem aşınmasına yönelik olmalıdır. Kilitli diz durumlarında erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

29 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?