Aydınlı tabipler 'sağlıkta şiddet yasası' istiyor

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edilen Dr. Bahattin Ahmet Yalçın olayından sonra Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, “Sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz” dedi.

Mehmet Sarıkaya
Mehmet Sarıkaya Tüm Haberleri
Aydınlı tabipler 'sağlıkta şiddet yasası' istiyor
Aydınlı tabipler 'sağlıkta şiddet yasası' istiyor
Haber albümü için resme tıklayın

Her geçen gün hastanelerde yaşanan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklenirken, son olarak Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edildi. Meslektaşları Doktor Yalçın’ın halen yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve hayati tehlikesinin devam ettiğini belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, sağlık kuruluşlarında çalışan doktor ve personellerin güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“HER GÜN ORTALAMA 30 ŞİDDET VAKASI YAŞANIYOR”

Uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri ve şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirdiklerini belirten Karagözlü, “Bütün bu çabalarımıza rağmen, Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdelen’in öldürülmeleri ve nice şiddet olayı ile siyasal iktidarın sağlıkta hiçbir adım atmadığını üzülerek görüyoruz. Gelinen aşamada sağlıkta şiddet sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜVENLİĞİNDE YETERSİZ KALINDI”

Yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet eden Karagözlü, “Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür. Bu durum; sürdürülebilir, kabul edilebilir, katlanılabilir değildir. Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz, her yıl nüfusumuzdan fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının ve bu kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının, yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin gelinen tabloda katkısı büyüktür. Ancak, açık olarak görülen bir başka gerçek, kamu idaresinin sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri de almadığı veya bunların yetersiz kaldığıdır” diye konuştu.  

21 Temmuz 2018 - Sağlık

Muhabir Mehmet Sarıkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?