İncirde ekşilik böceği mücadelesi

Aydın’ın en önemli ihracat ürünlerinin başında yer alan incirde üretim kaybına neden olan ekşilik böceğine karşı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çalışma başlattı.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
İncirde ekşilik böceği mücadelesi
İncirde ekşilik böceği mücadelesi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ekşilik böceğine karşı Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 12 bin 720 adet incir ekşilik böceği tuzağının dağıtımını yaptı. Dağıtan bu tuzaklar ile örnek bahçeler oluşturularak incirde kalite ve ürün kaybının önüne geçilecek.

ÖNEMLİ ZARARLARA YOL AÇIYOR

Konuyla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İncir, ilimiz ve ülkemiz için önemli bir ürün olup, incirde kalite ve verimi etkileyen faktörlerin başında ekşilik böcekleri gelmektedir. Ekşilik böcekleri incirde gerek bahçe, gerekse depolarda meyvede kalite ve ürün kaybına yol açarak önemli zararlar oluşturmaktadırlar. Ekşilik böcekleri direk yaptıkları bu zararın yanı sıra başta aflatoksini oluşturan etmenler olmak üzere meyve içinin ekşimesine ve çürümesine yol açan pek çok zararlı hastalık etmenlerini de meyveden meyveye bulaştırarak incirde çok önemli zararlara yol açmaktadırlar" ifadeleri kullanıldı.  

TUZAKLARIN DAĞITIMI YAPILDI

"Ekşilik böcekleri ile mücadele etmek amacıyla İl Müdürlüğümüzce Ege İhracatçı Birliklerine yaptırılan 12 bin 720 adet incir ekşilik böceği tuzaklarının dağıtımı ilçe müdürlüklerimize yapılmıştır" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu tuzaklar ilçe müdürlüklerimizce incir yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı köylere ulaştırılarak örnek bahçeler oluşturulacaktır. Ekşilik böcekleri ile mücadelede kullanılan çekici yem tuzaklarının ileklemeden önce ağaçlara asılarak mücadeleye başlanması, ilekleme döneminde kaldırılması ve ileklemeden bir hafta sonra tekrar asılarak hasat sonuna kadar bahçede bulundurulması mücadele açısından çok önemlidir. Üreticilerimizin ellerinde bulunan veya temin ettikleri tuzakları ağaçlara asarak mücadeleye başlamaları ve hasat sonuna kadar mücadeleye devam etmeleri gerekmektedir.”

09 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?