"Terörist diye fişlenip pasaportları iptal ediliyor"

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 2015-2019 yılları arasında kaç siyasetçinin, akademisyenin, sivil toplum kuruluşu (STK), dernek ya da meslek odası yöneticisi ve üyesinin pasaportunun iptal edildiğini sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

Bülbül, İçişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Anayasa’nın 23. maddesinde açıkça ‘Herkesin yerleşme ve seyahat hürriyetine sahip olduğu’ ifade edilmektedir. Bu maddeye rağmen haklarında kesinleşmiş bir hüküm olmayan hata soruşturma bile açılmayan pek çok siyasetçi, akademisyen, STK ve dernek başkanı ile üyelerinin pasaportları gerekçesiz bir şekilde iptal edilmekte ya da sınırlandırılmaktadır. Masumiyet karinesi yok sayılarak sadece hükümete muhalif oldukları için ‘terörist’ diye fişlenen kişilerin en temel hakkı olan yaşam hakları da ihlal edilmektedir” dedi.

“KAÇ KİŞİNİN PASAPORTU TERÖR SUÇUNDAN İPTAL EDİLDİ?”

Bu bağlamda Bülbül, Bakan Soylu’ya, “2015-2019 yılları arasında kaç kişinin pasaportu iptal edilmiştir? Kaç kişinin pasaportu sınırlandırılmıştır? Kaç kişinin pasaportu askıya alınmıştır? Pasaportu iptal edilenlerden kaçı akademisyen, kaçı siyasetçi, kaçı kamu görevlisi, kaçı STK, dernek ya da meslek odası yöneticisi ve üyesidir? Kaç kişinin pasaportu terör suçundan iptal edilmiştir? Pasaportu iptal edilen kaç kişi hakkında kesinleşmiş yargı kararı vardır? Kesinleşmiş yargı kararı olmamasına rağmen bir kişinin pasaportunun iptal edilmesi Anayasa ile güvence altına alınan seyahat özgürlüğünün ihlali değil midir?” sorularını yöneltti.

14 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?