Bozdoğan’da besiciler bilgilendirildi

Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Hastalıklar ve Karşılaşılan Sorunlar” konulu seminer gerçekleştirildi.

Bozdoğan’da besiciler bilgilendirildi
Bozdoğan’da besiciler bilgilendirildi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Üretici Tarım Teknoloji Merkezi öncülüğünde, Bozdoğan Kaymakamlığı, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sektörde faaliyet gösteren kooperatiflerin desteğiyle “Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Hastalıklar ve Karşılaşılan Sorunlar” semineri düzenlendi. Seminere Bozdoğan Kaymakamı Ahmet Can, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, Bozdoğan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Soner Altun ile sektör temsilcileri katıldı. Seminere Ziraat Mühendisi Deniz Çetinkol, Polen Tohumculuk Ziraat Mühendisi Ali Büzgülü, Ekohasıl Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Atıcı konuşmacı olarak eşlik etti.

YEM BİTKİLERİNİN KRALİÇESİ YONCA

Seminerde Ziraat Mühendisi Ali Büzgülü, yem bitkileri yetiştiriciliği ve hayvan beslemedeki önemi hakkında üreticileri bilgilendirdi. Büzgülü, hayvanların çok iyi ve kaliteli yemlerle beslenerek hayvansal ürünlerin verim ve kalitesinin artırılması gerektiğini söyledi. Ziraat Mühendisi Deniz Çetinkol ise buzağıların doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerinde dikkat edilecek konular hakkında üreticileri bilgilendirdi. Çetinkol, buzağı kayıplarının, ineklerin beslenmesinde yaşanan yanlışlıklara ve beslenme kaynaklı döl tutmama veya döllenmenin gecikmesine bağlı olduğunu ifade etti.

ALTERNATİF YEM HASILMATİK 

Seminerde, Ekohasıl Yönetim Kurulu Bakanı Kamil Atıcı ise kaba yeme alternatif olan hasılmatik ve avantajlarını anlattı. Atıcı, kaba yem temininde yaşanan sıkıntıların ve fiyat artışları nedeniyle yükselişin alternatif kaba yem kaynaklarından yararlanmayı cazip hale getirdiğini belirterek, “Özellikle silaj üretme imkanı olmayan işletmeler, hatta yeterli arazi sahibi olmayan işletmeler için istenen büyüklükte arazi imkanı sunmaktadır hasılmatik sistemler. Üstelik arazi fiyatlarından da ucuza gelmektedir. Sonuç olarak; daha sağlıklı, daha verimli, daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için hasılmatik, hayvancılığın vazgeçilmezidir” diye konuştu.

15 Mart 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?