“Bazı kalp hastaları oruç tutabilir”

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Güngör, bazı kalp hastalarının da hekimlerine danışarak oruç tutabileceğini ancak tavsiyelere mutlaka uyulması gerektiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

İnancı gereği oruç tutanların bu ibadeti yapabildiklerinde daha mutlu olduğunu belirten Doç. Dr. Güngör, gerekli muayeneyi yaptıktan sonra isteyen ve sağlığı elveren hastalara, oruç tutabilmeleri için Ramazan ayına özel programlı ilaç kullanma reçetesi uygulanabileceğini kaydetti. Doç. Dr. Hasan Güngör, kalp hastalarının Ramazan’da dikkat etmesi gereken konularla ilgili de bilgi verdi. Kalp hastalığı kontrol altındaki kişilerin oruç tutabileceğini ifade eden Doç. Dr. Güngör, son bir yıl içinde kalp krizi geçirmemiş veya stent takılmamış damar hastalarının, kronik kalp damar hastalığı kontrol altında olan ve sadece koruyucu olarak düşük doz aspirin kullanan hastaların, ilaç tedavisiyle kontrol altında olan tansiyon hastalarının ve kalp yavaşlaması nedeniyle basit kalp pili takılan kişilerin, hekimlerinin kontrolü altında oruç tutabileceklerini söyledi.

ORUÇ TUTAMAYACAK OLAN HASTALAR

Doç. Dr. Güngör özellikle kalp kapakları metal kapak ile değiştirilmiş ve felç riski nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan, çoklu kapak yetmezliği, ileri derecede kalp yetersizliği ve öğle saatlerinde mutlaka ilaç kullanması gereken hastalara, stent üzerinden 1 yıl geçmemiş ise oruç tutmamalarını tavsiye etti. Oruç süresinin daha uzun olduğunu belirtip bu sürenin ardından iftarda ani yüklenme yapılmamasını öneren Doç. Dr. Hasan Güngör, kalp hastalarının beslenme programlarına ve aldıkları besinlerin türüne dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Hastaların daha çok sebze ve salata ağırlıklı beslenmeleri yanında beyaz eti tercih etmeleri gerektiğinin altını çizen Güngör, yağlı, hızlı ve çok miktarda yemek yemenin mide ve bağırsak sistemini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Aşırı ve ani yüklenmenin ardından kalbin iş yükünün arttığını ifade eden Güngör, bu durumun kalp krizine neden olabileceğini vurgulayarak, özellikle ilaç tedavisi altında olan hipertansiyon, kalp yetersizliği ve kalp damar hastalarının Ramazan ayı boyunca dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

04 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?