'Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi' hizmete açıldı

Didim Belediyesince satın alınarak kamulaştırılan iki katlı tarihi ev, restorasyonunun tamamlanmasının ardından “Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi” olarak törenle hizmete açıldı.

Hüseyin Çalışkan
Hüseyin Çalışkan Tüm Haberleri
'Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi' hizmete açıldı
'Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi' hizmete açıldı
+10
Video için play'e tıklayın

Didim Belediyesi eski Başkanı Mümin Kamacı döneminde satın alınarak kamulaştırılan ve mevcut Başkan A. Deniz Atabay’ın girişimleri neticesinde restorasyonu tamamlanarak Didim’e kent belleği kazandırması hedeflenen Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi. 
  Hisar Mahallesindeki açılışa Didim Belediye Başkanı ve Millet İttifakı'nın CHP’li Belediye Başkan Adayı A. Deniz Atabay, Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Cumhur İttifakı'nın  AK Partili Belediye Başkan Adayı Mümin Kamacı, CHP İlçe Başkanı Nurettin Koçak, AK Parti İlçe Başkanı Maşallah Subaşı, İYİ Parti İlçe Başkanı Ekrem Nuri Büyükpoyraz, belediye meclis üyesi adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Düzenlenen törende ilk konuşan Didim Rumelili Romanlar Derneği Başkanı İlgin Var, ilçede böyle bir çalışmanın yapılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, Didim’deki Yoran kültürünün değerine dernek olarak sahip çıkacaklarını belirtti.

“KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKTIK”

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zübeyde Muslu Yalçın, mübadelenin 96. yılında atalarını saygıyla andıklarını belirterek, “Bize bıraktıkları kültürü ve mirası gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Mübadil torunları olarak biz, elimizde ne kaldıysa ve sakladığımız eşyaları, atalarımızın anısında bu anı evine bağışlayarak katkı sunmaya çalıştık. Bunun için çok mutluyuz. Yanlarında getirdikleri her eşyasını, gelenek göreneklerini, türkülerini yani belleklerinde güzelliklerini getirmişlerdir. Mübadelede bin bir zorluk yaşayan atalarımızı saygıyla anıyoruz” diye konuştu.
Yalçın, muhacirlerin ülkenin güvencesi olduğunu belirterek, restorasyonu yapılan bu binayı kazandırılmasında emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür etti.

“EGE'NİN İKİ YAKASI DOST”

Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilcisi Nevin Gündoğdu ise, “Mübadele sözleşmesi gereği buraya yerleşen mübadillerin sonrasında burası Didim adıyla gözde bir yer olmuştur. Acı halen belleklerdedir. Bir anda yüz binlerce insan tüm anılarını bırakarak bir daha geri dönmecesine ayrılmak zorunda kaldılar. Bu insanlar yüzyıllarca beraber olmuşlar. Gidenler buraları gelenler oraları unutmadılar. Ege’nin iki yakasında barış ve dostluk için çaba gösteriyoruz. Bu ortak kültür için emeği geçenleri kutluyoruz” ifadelerini kullandı.  

“ZAMAN TÜNELİNDE KISA BİR YOLCULUĞA ÇIKARMAYA ÇALIŞTIK”

Didim Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Öznur Gündoğdu ise, Didim’in farklı kültürü taşıdığını belirterek, “1924 yılı öncesinde Didim bir Rum köyü iken köyün papazı tarafından kullanıldığını düşündüğümüz bu evi 1924 yılı sonrasında mübadele ile Türkiye’ye gelen Mehmet efendi ve ailesi kullanmıştır. Ayrıca ticari olarak da kullanılmıştır. Mehmet Efendi burada ticaret yapmış. Zaman içerisinde kullanılmaz hale gelmiş ve ciddi yıpranmıştır. 1955 depreminde ve 1974’deki yıldırım düşmesi sonucu ev yıpranmıştır. İçeride sergilen objeler büyük anlam taşımaktadır. Bu binanın kendisi de korunması gereken bir yapıdır. Arşivlerini bizlerle paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Sizleri zaman tünelinde kısa bir yolculuğa çıkarmaya çalıştık, emeği geçenlere teşekkür ederim" şeklinde konuştu. 
  Binanın sahibi olan Mehmet Efendi’nin torunu 72 yaşındaki Dr. Ahmet Aydoğan da, “Ben bu evde doğdum büyüdüm, babam da burada doğdu, birçok anımız var. Bu evin aslına uygun halde bu şekilde olması bizleri de ayrıca mutlu etti" dedi.

“YAŞADIĞINIZ YERİN KADİM KÜLTÜRÜNE SAYGI DUYACAKSINIZ”

Başkan Atabay konuşmasında Aydoğan ailesine teşekkür ederken, şunları kaydetti: “Bizim de yapmak istediğimiz şey o dönem ve daha önceki anıları yeni nesillere aktarmaktır. Mübadele ve göç zordur. Göçün güzel tarafı kültürünüzü ve mirasınızı yaşadığınız yere götürürsünüz. Bir savaş neticesinde içeride kalan ve o dönem yaşamış olanların iki devletin anlaşması sonucunda yapılan bir olaydır mübadele. Biz bu anı eviyle neyi aktarmak istiyorsak onu yaptık. Ben kendi isteğimle buraya yerleşen hayatını burada kazanan bir insanım. Yaşadığınız yerin kadim kültürüne saygı duyacaksınız. Nerede yaşarsak yaşayalım, elimizde imkanlar varsa biz bunları yapacağız. Bize bu evi hazırlarken ellerinde kalan objeleri oraya vermek de zordur; çok büyük sevgi ister. Bize bu konuda destek olan Aydoğan ailesine, Zübeyde hanım ve dernek üyelerine, destek olan herkese teşekkür ediyorum.”
  Konuşmaların ardından Başkan Atabay, Aydoğan ailesinin fertleriyle birlikte açılış kurdelesini kesti. Ardından Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi gezilirken, hazırlanan belgesel izlettirildi. İki katlı anı evinin her bir odası dönemin izlerini taşıyarak döşenirken, vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Mübadele zamanında Yunanistan’dan gelen mübadil ailelerinden olan Aydoğan ailesince kullanılan ve Didim’in o dönem iki katlı tek evi olan bina 1975 yılında aile tarafından terk edilince, 2014 yerel seçimlerinde önce Didim Belediyesince aileden alınarak kamulaştırılmıştı.

Haber Videosu

14 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?