Aydın’da kuduz önlemi

Aydın’da kuduza karşı yaban hayatına yönelik oral aşı uygulaması başlatıldı. Doğadaki yaban hayvanları 3 yıl içerisinde iki defa havadan aşılanacak.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye genelinde kuduz vakalarında artışın ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, kuduz vakalarıyla mücadele amacıyla ‘‘Türkiye’de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini’’ isimli yeni bir Avrupa Birliği projesini uygulamaya koydu. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görüldüğü 26 İlde, 225 bin kilometre alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülecek. Aydın’ın da içerisinde yer aldığı illerde aşı kampanyasına 29 Nisan’da başlanacak.

YEMLERİN DIŞ KISMI KÖFTE ŞEKLİNDE

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşların bilgilendirilmesinin proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önemli olduğu vurgulandı. Kuduzdan korunmanın en etkin yönteminin aşılama olduğu belirtilen açıklamada, “Bunun için Bakanlığımız tilkileri, köpek ve kedileri bu tehlikeli hastalıktan korumak için aşılama kampanyası başlatmıştır. Tilkiler havadan atılan BAİT (köfte şeklinde, kapsüllü yemler) kullanılarak, diğer hayvanlar ise enjeksiyon (şırınga) ile aşılanmaktadır. Bu proje kapsamında, bölgemizde uçaklar aracılığı ile tilkilerin dolaşabilecekleri alanlara aşı yemleri atılacaktır. Aşı plastik bir kapsülün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış halde yemin ortasında yer almaktadır. Yemler kokusu ve lezzeti ile çok uzak mesafelerden bile tilkileri kendine çekecek şekilde hazırlanmıştır. Yemlerin dış kısmı köfte şeklindedir, aşının çevresinde bulunan yem balık, parafin ve yağdan yapılmıştır. Bu karışım tilkiler için çok caziptir. Tilkiler oldukça uzak mesafelerden bile aşılı yemin kokusunu alabilirler. Tilki yemi yerken dişleri ile aşının içinde bulunduğu kapsülü patlatacak ve aşı ağız boşluğuna yayılacaktır. Aşının buradan tüm vücuda yayılması neticesinde hastalığa karşı bağışıklık oluşacaktır. Tilki nüfusunu kuduza karşı korursak sığır, koyun gibi diğer hayvanlarımızı ve özellikle de vatandaşlarımızı bu hastalığa karşı koruruz” denildi.

KÖPEKLER BAŞIBOŞ BIRAKILMAMALI 

Vatandaşların, tilkilerin aşı yemleri ile aşılanması kampanyası süresince dikkat edeceği hususlar konusunda ise şu ifadelere yer verildi: “Aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmamalıdır. Bu yemler sadece tilkiler içindir. Dokunulduğunda yemlerin kokusu değişeceğinden tilkiler bu yemleri yemezler. Aşı yemleri çok ortalık bir yerde görülürse ona dokunmadan ayağımızla, tilkinin bulabileceği bir yere doğru uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başı boş bırakılmalarının ve aşılı yemlerin yenmesinin engellenmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklarımızı bu aşılı yemlere dokunmamaları konusunda uyarmalıyız. Kapsülün içindeki aşı gözümüze veya cildimizdeki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarını su ve sabun ile yıkamalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Bazı hayvanlar yemleri farklı yerlere taşırlar. İnsanların bu yemleri bahçelerinde bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık tesisine götürmeleri gerekmektedir. Yukarıda belirtilen konularda, yapılacak çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önem arz etmekte olup, İl Müdürlüğümüz koordinesinde ilimizde hassasiyet ve zaman mevhumu gözetmeksizin yürütülmeye başlanılacaktır.”

26 Nisan 2019 - Gündem

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?