Günel, kruvaziyer turizmcilerine Kuşadası'nı anlattı

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Dünya kruvaziyer limancılığı sektörünün en büyük kuruluşu olan Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliğinin (MedCruise) 54. Genel Kurulunda, kruvaziyer turizmin önde gelenlerine önemli mesajlar verdi.

Video için play'e tıklayın

Tanışma toplantısına Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel de katılırken, turizme büyük katkı sağlayacak misafirleri ilçede ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

"DÜNYA'NIN EN İYİ TURİZM LİMANI KUŞADASI’DIR"

Belediye Başkanı Ömer Günel, Genel Kurul’un Kuşadası’nda yapılmasını önemsediklerini söyledi. Günel, MedCruise üyelerini Kuşadası’nda ağırlamaktan büyük bir sevinç ve onur duyduklarını belirterek, “Sevgili Akdeniz Kruvaziyerler Birliği endüstrisinin değerli temsilcilerine ülkemizin kruvaziyer başkenti olan Kuşadası’nın Belediye Başkanı olarak hoş geldiniz diyorum. Son yıllarda Türkiye'de kruvaziyer turizmi tekrar yükseliş trendine girmiştir. 54'üncü MedCruise Genel Kurulu'na ev sahipliği yaparak, sektör aktörlerine Türkiye'nin yükselişini yerinde göstermek ve birinci ağızdan dinletmek bizler için büyük önem taşımaktadır. Zengin tarihi geçmişi ve doğal güzelliklerinin yanında kruvaziyer turizmi ile erken tanışmış olması Kuşadası’nı diğer turizm merkezlerinden farklı kılmaktadır. Efes, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, St. John Bazilikası, Priene, Miletus, Didim, Claros gibi pek çok tarihi ve kutsal mekana sadece dakikalar içinde ulaşılabiliyor olması Kuşadası’nı Akdeniz’in ve dünyanın en önemli turizm limanlarından biri haline getirmektedir" dedi.

"KUŞADASI’NIN KENDİNE ÖZGÜ DESTİNASYONU OLUŞACAK"

30 milyar dolarlık bir sektör olan dünya kruvaziyer turizminden ülkemizin ve Kuşadası’nın daha fazla pay alabilmesi için kruvaziyer yatırımlarına ve tanıtıma önem verilmesi gerektiğini söyleyen Günel, “Limanlarımızdaki hukuki, güvenlik, maliyetler ve ayak bastı parası gibi sorunlar çözülmelidir. Turizm sektörünün de kruvaziyer gemilerinden azami şekilde faydalanması ve gemi yolcularına yeni liman ve gezi olanaklarının sunulması ile beraber ülkemiz zaman içerisinde dünyada kruvaziyer turizmine yönelik çok daha cazip bir merkez haline gelebilecektir. Kuşadası Belediye Başkanı olarak şahsen bu konudaki sorunlarının çözümlerinin sıkı takipçisi olacağım. Kuşadası 2019 turizm sezonu sonunda başlanacak ve liman kenti kimliğine yakışır yeni projeler ile yeniden yapılandırılacaktır. Kuşadası bu yeni kent kimliği ile sizler için Efes, Meryemana haricinde de kendine özgü bir destinasyon oluşturacaktır. Kruvaziyer yolcularımız için ise güvenli kent kimliği, yeni düzenlemeler ile belirginleştirilen 'Old Town' sokakları, modern kent meydanları ve sahili ile en keyif aldıkları ziyaret noktalarından biri haline gelecektir" diye konuştu.

"ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Turizm kelimesinin Latince dönmek anlamına gelen ‘Tornus’ kelimesinden türediğini belirten Günel, “Sözcük anlamı 'başladığı yere geri dönmek' olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde de Kuşadası kurvaziyerin başladığı noktadır. Son yıllarda yaşanan olumsuz olaylar sebebi ile kesintiye uğrayan kurvaziyer seferlerinin, başladığı noktaya geri dönmesini arzu ediyoruz. Günümüzde yılda 20 milyondan fazla turistin dolaşımda olduğu kruvaziyer turizminde Kuşadası’nın daha fazla pay alabilmesi için bu kentin belediye başkanı olarak diyorum ki; başta ben olmak üzere bu kentin her bir bireyi ile üstümüze düşen ne görev varsa yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

KARDEŞ ŞEHİR BATUM’UN TALEBİNİ İLETTİ

Kruvaziyer temsilcilerine Karadeniz kıyılarından, Gürcistan’dan bir talebi iletmek istediğini belirten Günel, şunları kaydetti: “Belediye Başkanı olarak ilk yurt dışı seyahatimi kardeş şehrimiz Batum’a gerçekleştirdim. Batum’da, başta Batum Belediye Başkanı olmak üzere görüştüğüm tüm üst düzey yöneticiler öncelikle Gürcistan olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin 40 yıllık rüyasından bahsettiler. Benden Karadeniz kruvaziyer turlarının başlatılması hususundaki taleplerini sizlere iletmem istendi. İstanbul’dan başlayan Samsun–Batum-Soçi –Odessa-Köstence -Varna ve İstanbul rotasında yapılacak Karadeniz kruvaziyer turlarının, Karadeniz sularına da kalıcı bir barışa vesile olacağını umut ediyorum."

Haber Videosu

08 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?