Yenipazar’da Besiciliğin Geliştirilmesi Projesi tanıtıldı

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) öncülüğünde “Besiciliğin Geliştirilmesi Projesini tanıtmak amacıyla Besi Sığırlarının Bakımı Beslenmesi Yetiştirici Bilgilendirme Seminerlerinin 4.sü Yenipazar İlçesi’nde yapıldı. Seminere konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi P

Büyütmek için resme tıklayın

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) öncülüğünde “Besiciliğin Geliştirilmesi Projesini" tanıtmak amacıyla Besi Sığırlarının Bakımı Beslenmesi Yetiştirici Bilgilendirme Seminerleri'nin 4.'sü Yenipazar İlçesi’nde yapıldı. Seminere konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökhan Önal katıldı.

Yenipazar İlçe Kütüphanesinde yapılan bilgilendirme seminerine Yenipazar Kaymakamı Ercan Erkol, Yenipazar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Güner, Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, Aydın Ketbir Başkanı Altan Bilgen, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, idare personel ve çiftçiler katıldı. Toplantıda, ilçe tarımının dünü ve bugünü ele alınarak, yetiştirilen temel ürün çeşitleri, toprak yapısı, hayvancılık konuları, sulanabilir arazi yapısı, tarımsal destekler hakkında bilgiler verilerek, yaşanan sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

PANTOLONUMUZ DEĞİL AYAKKABIMIZ ESKİYECEK

Eli nasırlı üreticilerimizin çiftçimizin,  sabah güneş doğmadan ahıra giren  teyzelerimizin dertlerini beklentilerini kendilerinden dinlemek, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunların tespiti ve çözümü için bu toplantıların önemli olduğunu vurgulayan İlçe Müdürü Bülent Güner , "Sorunlara çözüm bulalım diye,  bu kez konuşmayı değil dinlemeyi seçtik. Ben anlayışıyla değil biz anlayışıyla konuşarak Yenipazar’da tarımı ve hayvancılığı  inşa edelim diye bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu toplantı sonunda da saha çalışmalarını arttırarak, özellikle de eğitim, yayım ve bilgilendirme faaliyetlerine önem vereceğiz. Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle de çiftçiye yerinde  ulaşmak daha kolay olacak. Sayın Başbakanımızın açıkladığı Milli Tarım Projesini mahallelerde herkese anlatacağız bilgilendirme yapacağız” diye konuştu.

PROJE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gökhan Önal, buzağıların nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda vatandaşı bilgilendirirken  “Projenin Aydın ilinde tarım ve hayvancılık sektörü açısından çok önemli. Hayvancılık sektörünün gelişimine katkı sağlamak, Aydın’ın besicilik potansiyelinin ortaya çıkarılması, besi faaliyetlerinin arttırılması konusunda farkındalık oluşturacak ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin bakım, beslenme gibi konularda bilinçlendirilmesi için bu proje geliştirilmiştir. Amacımız Aydın iline ve bölge kalkınmasına, ekonomisine katkı sağlamaktır” dedi.

Bilgilendirme seminerinin ardından yetiştiriciler merak ettikleri konuları soru olarak Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önal’a yöneltti. Önal ise yetiştiricilerin bütün sorularını cevaplayıp akıllarda soru işaretinin kalmamasını sağladı. Toplantı sonunda dile getirilen bütün talep ve sorunlar bir rapor halinde hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilecek.

18 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?