Yarım asırlık coşku 7 yıl aradan sonra tekrar yaşandı

Kuşadası’nın Kirazlı Mahallesi’nde 7 yıl aradan sonra Kiraz Festivali coşkusu yeniden yaşandı. Yarım asırlık mazisi bulunan festival, büyük bir coşku ve özlemle yaklaşık 40 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
Yarım asırlık coşku 7 yıl aradan sonra tekrar yaşandı
Yarım asırlık coşku 7 yıl aradan sonra tekrar yaşandı
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası Belediyesi'nin katkılarıyla Köy Meydanı'nda düzenlenen festivale, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Ticaret Odası (KUTO) Başkanı Serdar Akdoğan, Meclis üyeleri, Kuşadası ve Aydın protokolü ile vatandaşlar katıldı.

40 BİN KİŞİ KATILDI          

Geçtiğimiz yıllarda ekonomik sebepler öngörülerek yapılamayan, bölgenin yarım asırlık geçmişi ile en eski festivallerinden olan Kiraz Festivali, Kuşadası Belediyesi’nin desteği ve ilçenin dinamiklerinin harekete geçmesiyle uzun bir aranın ardından yeniden düzenlendi. Kiraz Festivali'ne resmi olmayan kayıtlara göre yaklaşık 40 bin kişi katıldı. 7 yıl aradan sonra festivalin yapılmasında büyük destek veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, gençlerle harmandalı zeybeği oynadı. Günel, festival kapsamında kurulan stantları tek tek ziyaret etti.

"EKOLOJİK TARIMA VE KUŞADASI’NIN TANITIMINA ÖNEM VERİYORUZ"

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kiraz Festivali'ni yeniden kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söyleyerek, "Seçim döneminde Kirazlı halkına bir söz vermiştim. Bugün bu sözü tutmanın keyfini yaşıyorum. 50 yıllık bir geçmişi olan Kiraz Festivali'mizi bugün tekrar sizlerle buluşturmanın heyecanı içindeyiz. Bölgede yetişen kirazımızın bir örneği yok. Burada yetiştirilen kirazın sadece iç pazarda değil yurt dışı pazarında da büyük bir yeri var. Kuşadası Belediyesi olarak tarımın ve tarım üreticisinin öncelikli konularımızdan olduğunu sık sık gündeme getiriyorum. Biz de belediye olarak gerek ekolojik tarımı gerekse bunu duyurmak için en güzel yollardan biri olan Kiraz Festivali'ni çok önemsiyor, gelişmesi ve duyurulması için her türlü desteği vermekten mutluluk duyuyoruz. Ekolojik tarım uygulamalarının önemli merkezlerinden biri olan Kirazlı halkına ve muhtarımıza buradan en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun selamını iletiyorum. Bugün bu festivalin gerçekleşmesinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük katkısı var, Kaymakamımızın desteği var, muhtarımızın emekleri var. El birliği içinde Kuşadası’nda yapamayacağımız hiçbir şey yok. 50 yıllık geçmişi olan festivalimize hoş geldiniz” dedi. Başkan Günel, ilçeyi tekrar eski dinamizmine kavuşturacaklarını söyledi.   

"TARIM ZENGİNLİKLERİ DE ÖN PLANA ÇIKIYOR"

Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ise, "Ülkemizin nadide köşesi, gökyüzündeki cennet köşesi konumundaki Kuşadası, sadece turizm ile değil aynı zamanda tarım zenginlikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Her halükarda zeytincilik, arıcılık, hayvancılık ve meyve çeşitleri ile bu potansiyellerimiz, bugün çok ihtiyacımız olan istihdam içinde bir muharrik güç olmalıdır. Uzun bir aradan sonra yeniden düzenlenen festivalimize destek veren başta Kuşadası Belediye Başkanımız Ömer Günel’e, Kirazlı Mahallesi muhtarımıza ve aza heyetine, bugün burada olan sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize teşekkür ederim" diye konuştu.

BAYRAM OLARAK BAŞLADI, FESTİVALE DÖNÜŞTÜ

Kirazlı Mahalle Muhtarı Mehmet Mersin de, festivali tekrar köyüne kazandırmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Ülkemizin en güzel kirazlarının yetiştiği, geçimini büyük ölçüde kirazdan sağlayan, adını bile kirazdan almış köyümüzde 7 yıl aradan sonra yeniden Kiraz Festivali'mizi yapıyor olmanın mutluluğu ve coşkusu ile sizlere hoş geldiniz diyorum. 50 yıl önce kiraz bayramı olarak başlayan ve yıllar içinde festivale dönüşen etkinliğimiz maalesef çeşitli sebeplerden dolayı 7 yıldır yapılamıyordu. Kuşadası’nın sahip olduğu en güzel etkinliklerden biri olan festivalimiz belediye başkanımızın destekleri ile kısa bir sürede çok daha kapsamlı bir şekilde bu yıl yeniden hayat buldu. Gecesini gündüzüne katarak festivalin hazırlanmasına katkı sağlayan Kirazlı halkına ve desteğini esirgemeyen Belediyemize destekleri için teşekkür ederim. Ayrıca başta kaymakamımız ve belediye başkanımız olmak üzere köyümüzün tanıtımı açısından büyük önem taşıyan Kiraz Festivali'mize katkı sağlayan herkese tüm Kirazlı halkı adına teşekkürü bir borç biliyorum" ifadelerini kullandı.
  Konuşmaların ardından en iyi kiraz yetiştiricisi, en iyi kiraz seçimleri yapıldı. Festivale katılanlara kiraz ikram edildi. Festival, halk oyunları gösterileri ve akşam Suzan Kardeş ile Cem Karaca Yol Arkadaşları konseri ile devam etti.

10 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?