Aydın’da veteriner hekimleri kokteylde buluştu

Aydın Veteriner Hekimleri Odası, ‘Dünya Veteriner Hekimleri Günü’ dolayısıyla kokteyl düzenledi. Oda binasındaki kokteyle veteriner hekimlerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meslek odası başkanları katıldı.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Aydın’da veteriner hekimleri kokteylde buluştu
Aydın’da veteriner hekimleri kokteylde buluştu
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Etkinlikte davetlilere Aydın Veteriner Hekimleri Odası tarafından süt ikram edildi. Tüm veteriner hekimlerinin gününü kutlayan Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, “Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından, 2000 yılında alınan kararla her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü ‘Dünya Veteriner Hekimleri Günü’ olarak kabul edilmiş ve o günden bugüne her yıl tüm dünyada büyük onurla kutlanmaya devam edilmiştir. Veteriner hekimlik gibi, çevre sağlığı, gıda sağlığı, toplum sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda büyük hizmetler veren, mesai mevhumu gözetmeksizin, zoonoz hastalıklar ve daha birçok  tehdit altında canı pahasına hizmet veren bir mesleğin mensubu olmaktan her daim gurur duyuyoruz. Ancak maalesef günümüzde, hem özlük hakları hem de istihdam noktasında ciddi sıkıntılar içerisindeyiz. Üstüne üstlük bir de devletimiz tarafından sanki sağlık sınıfı değilmişiz gibi bir muameleye yapılması, basit bir eğitimden geçiliyormuş gibi plansız ve programsız şekilde kontrolsüzce veteriner fakültesi açarak eğitim kalitemizin düşürülmesi, mevcut ihtiyaca kıyasla çok daha fazla sayıda mezun verdirerek mesleki istihdamımızda kriz yaratılması bizi derinden yaralamakta, motivasyonumuzu ve moralimizi ciddi şekilde düşürmektedir” dedi.

“ÖZLÜK HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

Başkan Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kendi muayenehanesini açan, ya da çok olumsuz şartlarda iş bulan meslektaşlarımızın istihdam edilmiş gibi değerlendirilerek iş bulma oranı en yüksek olan meslek olarak gösteriliyor olması, yeni fakülte açma hususunda, veteriner fakültesinin tercih edilmesine sebep olmaktadır. Bu veriler sunidir. Bugün kendi muayenehanesini açan meslektaşımız iş bulmuş olarak değerlendiriliyor ancak kirasını ödeyebiliyor mu, personeline maaş verebiliyor mu, ilaç ve sarf malzemelerinin ödemelerini gerçekleştirebiliyor mu? Bu gibi kriterler gözardı ediliyor. Kamuda da yıllardır yeterli sayıda veteriner hekim istihdamı yapılmamaktadır. Birçok yeni meslektaşımız umutsuz şekilde ellerinde KPSS puanları ile atama beklemektedir. Belediye barınaklarında yeterince meslektaşımız görevlendirilememekte ve maalesef sokak hayvanları konusunda verilen hizmetlerde ciddi aksamalar meydana gelmektedir.  Veteriner hekimlerimiz, özlük haklarının ellerinden alınmış olmaları, tarım ve hayvancılık stratejilerinde kendilerine asla başvurulmaması, ciddi istihdam problemleri, gereksiz şekilde veteriner fakültesi açılarak hem meslektaş enflasyonu yaratılması hem de devlet bütçesinin israf edilmesi, ülkedeki bağımsız güçlü veteriner otoritesinin 1985 yılından beri kapalı olması vb. gibi nedenlerle, bu mutlu günü buruk şekilde kutlamakta ve veteriner hekimliğin geleceğine dolayısıyla da ülke sağlığının, tarım ve hayvancılığının geleceğine umutsuzlukla bakmaktadır. Bahsettiğimiz temel problemlerin bir an önce ortadan kaldırıldığı, mesleğimizin hak ettiği seviyelere geldiği ve dolayısıyla ülke refahının, toplum sağlığının ve tarım hayvancılığın sürdürülebilir hale ulaştığı günleri görebilmeyi ve bu duygularla daha coşkulu bir ‘Dünya Veteriner Hekimleri Günü’ kutlayabilmeyi umut ediyor, tüm meslektaşlarımızın bu önemli gününü can-ı gönülden tebrik ediyorum.”

28 Nisan 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?